Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rezerwa w budżecie na zakup dzieł sztuki Czartoryskich. Komisja na "tak"

13
Podziel się:

Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się za nowelizacją tegorocznego budżetu i za utworzeniem rezerwy na zakup przez państwo kolekcji dzieł sztuki książąt Czartoryskich. W kolekcji tej znajduje się obraz "Dama z łasiczką" Leonarda da Vinci oraz "Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta.

Rezerwa w budżecie na zakup dzieł sztuki Czartoryskich. Komisja na "tak"
(REPORTER)
bEKpIBqZ

Kilkaset milionów złotych m. in. na zakup dóbr kultury i dla Agencji Rezerw Materiałowych przewiduje nowelizacja ustawy budżetowej na 2016 r., na której odrzucenie nie zgodził się w środę Sejm. Wniosek o odrzucenie poparło 162 posłów, 221 było przeciw odrzuceniu, 21 wstrzymało się od głosu. Projekt skierowano w środę do komisji finansów.

Wiceminister kultury Jarosław Sellin mówił w czwartek na posiedzeniu komisji, że rozmowy związane z zakupem kolekcji trwają od dłuższego czasu. "Wiele miesięcy temu wicepremier i minister kultury Piotr Gliński zapowiedział działania mające na celu trwałe uregulowanie statusu kolekcji książąt Czartoryskich w Krakowie. Jednak decyzje w tej sprawie wymagały wspólnych ustaleń z fundatorem fundacji książąt Czartoryskich. Intencją ministra kultury jest wypracowanie rozwiązania, które umożliwi adekwatną do wartości zbiorów opiekę nad nimi oraz pozwoli zachować je Polsce dla przyszłych pokoleń" - mówił wiceminister.

Jarosław Sellin dodał, że "mówimy o najcenniejszej kolekcji zbiorów sztuki - zwartej, tworzonej od 200 lat w Polsce, która nie jest własnością państwa polskiego". "Jest własnością prywatną, ale ranga tej kolekcji jest narodowa i państwowa" - dodał Sellin.

bEKpIBrb

Ustawa na zakup dzieł sztuki o "szczególnym znaczeniu"

Projekt pojawił się w Sejmie w poniedziałek, tego samego dnia skierowano go do pierwszego czytania. Nowelizacje wprowadzają możliwość utworzenia przez ministra finansów rezerw celowych, na które miałyby złożyć się tzw. wydatki zablokowane, wynikające z opóźnień w realizacji zadań czy też nadmiaru środków. Jak wynika z uzasadnienia projektu, zmiana wskazuje tryb i termin podziału wygospodarowanych środków. Chodzi o "sfinansowanie zakupu dóbr kultury, w tym zabytków, oraz praw do dóbr kultury, o szczególnym znaczeniu dla Państwa Polskiego i dziedzictwa kulturowego" oraz "przekazanie dla Agencji Rezerw Materiałowych dotacji celowej na realizację zadań związanych z rezerwami strategicznymi".

We wtorek wiceminister kultury Jarosław Sellin pytany o rozmowy na temat odkupienia przez państwo kolekcji Czartoryskich, w tym obrazu znanego jako "Dama z łasiczką" lub "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci, Sellin powiedział, że dobrze by było, żeby ta kolekcja była w sensie nawet formalnym własnością narodu.

- Państwo polskie, a więc naród polski, będzie miało na własność jedną z najcenniejszych na świecie kolekcji dzieł sztuki, z tym słynnym obrazem, który zdaniem wielu historyków sztuki jest wybitniejszym obrazem niż słynna "Mona Lisa" w Luwrze - mówił.

bEKpIBrh

Co zawiera kolekcja Czartoryskich?

Kolekcja książąt Czartoryskich liczy 180 tysięcy pozycji, w tym 593 bardzo cenne obrazy, 3200 dzieł rzemiosła artystycznego, 1500 dzieł sztuki starożytnej oraz nieruchomości.

Utworzenie rezerwy na zakup dóbr kultury przewiduje projekt nowelizacji tegorocznego budżetu oraz tegorocznej ustawy budżetowej. W czwartek w Sejmie odbędzie się drugie czytanie nowelizacji.

oprac. Anna Frankowska

bEKpIBrC
najważniejsze
lifestyle
KOMENTARZE
(13)
Stanisława
5 lata temu
szukasz jeszcze prezentu dla dzieciaczków? osatnio jest fajna promocja na swiezaki, pluszakow nigdy za wiele, swiezaki.wygrywajmy.pl, sama radość!
olik
5 lata temu
To jest prywatna sprawa polsce i budżetowi nic do tego ktoś chce wyciągnąć szmal z polskiego budżetu niech idzie na aukcje tam się okaże realna warotść ...
zibi34
5 lata temu
Rzad chce kupic, pytanie czy wlasciciel chce sprzedac. A jesli nie to co? Kolektywizacja?
bEKpIBrD
Angor
5 lata temu
Może ktoś decyzyjny w tej sprawie najpierw powinien zapoznać się z tekstem "Mechanizmy budowania wartości dzieła na rynku sztuki"? Pomogłoby to pewnie uniknąć w przyszłości rozczarowań i problemów...
jakotakowie
5 lata temu
"Rezerwa"???? A jaki to procent w długu Polski?