Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szef Apple dostał po pensji. Bo nie zrealizował celu

3
Podziel się:

Aż 1,5 mln dol. mniej zarobił w 2016 roku Tim Cook, dyrektor giganta technologicznego Apple. Powód? Nie zrealizował postawionych przed nim celów, dlatego odczuł to w swojej pensji. W ostatnich 12 miesiącach na jego konto wpłynęło "tylko" 8,75 mln dol.

Szef Apple dostał po pensji. Bo nie zrealizował celu
(Apple mat.pras.)
bEILqLjF

Aż 1,5 mln dol. mniej zarobił w 2016 roku Tim Cook, prezes giganta technologicznego Apple. Powód? Nie zrealizował postawionych przed nim celów, dlatego odczuł to w swojej pensji. W ostatnich 12 miesiącach na jego konto wpłynęło "tylko" 8,75 mln dol.

Jak donosi brytyjski Guardian, zarząd firmy postawił przed prezesem ambitny plan osiągnięcia 223,6 mld dol. przychodów ze sprzedaży. Cook zdołał jednak wypełnić tylko 96 proc. celu. Niższy był tez przychód operacyjny, dlatego odbiło się to na jego zarobkach.

Następca Steve'a Jobsa zarobił w minionym roku tylko 8,75 mln dol. To o 1,5 mln mniej niż rok wcześniej, kiedy gigant z Cupertino osiągnął rekordowe wyniki sprzedaży. Ale i w 2014 roku Cook zarobił więcej niż teraz. Jego pensja wyniosła wówczas 9,22 mln dol.

bEILqLjH

Jednak nie tylko on odczuł słabsze wyniki firmy. Pozostali członkowie zarządu również dostali po kieszeni, ale dla nich będzie to jeszcze mniej dotkliwe. Cała piątka zakończyła rok z ponad 22 mln dol. na koncie. Ale tylko dlatego, że jako wiceprezesi otrzymali ok. 20 mln dol. bonusu za rosnącą wartość giełdową spółki.

"Nasza sprzedaż i przychody operacyjne były w ubiegłym roku niższe odpowiednio o 7,7 i 15,7 proc. w porównaniu z rekordowym 2015 rokiem. Z drugiej strony jednak, wypłaty dla zarządu były znacznie niższe niż rok wcześniej, a to ze względu na stosowany przez nas system płatności za wyniki" - napisał Apple w raporcie.

Amerykański gigant, podobnie jak inne firmy z branży, musiał w 2016 roku mierzyć się z rosnącą konkurencją i malejącym popytem. Okazuje się bowiem, że niektóre rynki są już w 80 proc. "nasycone smartfonami" i na nowe zwyczajnie jest już mniej miejsca.

Flagowy produkt Apple - iPhone - odpowiadał w ubiegłym roku za 63 proc. całej sprzedaży firmy. Najwyższą sprzedaż smartfonów producent zanotował w ostatnim kwartale 2016 roku, już po premierze najnowszego modelu iPhone 7. W październiku, listopadzie i grudniu Apple sprzedał aż 45 mln smartfonów na całym świecie.

bEILqLki
ludzie
wiadomości
KOMENTARZE
(3)
Rom
5 lata temu
Kijowski lubi ich produkty. Ale jest trendy
Polak
5 lata temu
Polskie górnictwo powinno czerpać natchnienie od światowego giganta
alek
5 lata temu
..[QUOTE] Nie zrealizował postawionych przed nim celów, dlatego odczuł to w swojej pensji [/QUOTE] No proszę, można? W polskich firmach jak nie uzyskują zaplanowanego zysku to pracownicy dostają po pensji a zarząd dostaje premie.
bEILqLkj