Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Problemy Barclays i jego byłego prezesa. Właśnie usłyszeli zarzut oszustwa

1
Podziel się:

Były prezes banku Barclays John Varley oraz trzech jego byłych menadżerów usłyszało właśnie zarzuty oszustwa. Chodzi o ich niejasne powiązania z katarskimi inwestorami w czasie wybuchu światowego kryzysu gospodarczego.

Problemy Barclays i jego byłego prezesa. Właśnie usłyszeli zarzut oszustwa
(Thomas190/CC/Flickr)
bESkfBgB

Jak donosi "the Independent", sprawą byłego prezesa banku zainteresował się urząd ds. oszustw na wielką skalę (and. Serious Fraud Office). Dochodzenie trwało od prawie 5 lat, ale dopiero we wtorek pojawiły się pierwsze zarzuty.

Oprócz samego banku Barclays, problemu mogą mieć czterej jego byli pracownicy. I to nie byle jacy. Wśród oskarżonych znaleźli się były prezes John Varley, szef bankowości inwestycyjnej na Bliski Wschód i Afrykę Północną Roger Jenkins, jego europejski odpowiednik Richard Boath oraz Thomas Kalaris. Ten ostatni nadzorował bankowy fundusz inwestycyjny.

Zobacz także: Jak trafić na dobrą ofertę w świecie bankowości?
bESkfBgD

Przedmiotem postępowania były niejasne umowy pomiędzy Barclays a katarskimi inwestorami, zawierane w czerwcu i październiku 2008 roku. Opiewały one na ok. 5 mld funtów, a wśród partnerów banku była m. in. firma byłego katarskiego premiera.

W tym samym czasie Barclays płacił również Katarczykom za "usługi doradztwa". Jedna z nich na przykład kosztowała bank 322 mln funtów. SFO badał, czy przy tych umowach nie doszło do złamania prawa. Szczegółów jak na razie nie ma.

Cała czwórka pojawi się przed sądem 3 lipca i złoży wyjaśnienia.

bESkfBgJ

Sam bank nie chce na razie komentować sprawy. W przesłanym "the Independent" oświadczeniu Barclays poinformował tylko, że analizuje sytuację i czeka na kolejne szczegóły ze strony SFO.

bESkfBhe
ludzie
wiadomości
KOMENTARZE
(1)
mmm
4 lata temu
Ten bank sprzedal juz ponad 20% udzialow wlasnie Katarowi...wprowadza bitkoma jako walute.....bylo o nim glosno i jest.Zreszta cale UK sie wyprzedaje Arabii Saudyjskiej ..Emiratom..Katarowi itd itd Wiec jak mozna zauwazyc walka z islamem nie istnieje gdyz wlasnie te panstwa buduja meczety w Europie oraz finansuja radykalny islam.