Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Elon Musk może na wiele lat stać się najbogatszym człowiekiem świata. Wszystko zależy od wyników Tesli

Plan dotyczący wynagrodzenia Muska ma wybitnie motywacyjny charakter.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK)
Elon Musk musi pozostać za sterami Tesli, by skorzystać z hojnego planu spółki.

Z majątkiem szacowanym na ponad 21 mld dolarów, Elon Musk znajduje się obecnie w piątej dziesiątce najbogatszych ludzi świata. Jeśli jednak powiedzie się plan, jaki właśnie przedstawiła kierowana przez niego Tesla, Musk może na wiele lat prześcignąć największych miliarderów.

Producent samochodów elektrycznych ogłosił we wtorek wieloletni plan rozwoju, który zakłada osiągnięcie wartości rynkowej 650 mld dol. w 2028 roku.To około 11 razy więcej niż obecnie i mniej więcej tyle, ile wart jest obecnie Amazon.

Istotną częścią tego planu jest powiązanie wyników finansowych firmy z wynagrodzeniem jej szefa i głównego udziałowca, co w ciągu najbliższych 10 lat może przynieść mu rekordową fortunę. Obecny majątek Muska stanowią głównie akcje Tesli - ma udziały w spółce szacowane na ok. 20 proc.

Wideo: * *Elon Musk chce połączyć człowieka z maszyną

Jak pisze "The Wall Street Journal", plan, na który muszą jeszcze zgodzić się udziałowcy, zakłada, że 46-letni obecnie Elon Musk przez wiele lat pozostanie za sterami Tesli, choć będzie też mógł zamienić bezpośrednie zarządzanie spółką na podwójną rolę przewodniczącego rady nadzorczej i szefa produktu.

Plan dotyczący wynagrodzenia Muska ma wybitnie motywacyjny charakter. Opiera się na jednym założeniu - gdy spółka osiągnie ustalony cel finansowy, prezes będzie otrzymywał wypłatę o równowartości 1 proc. wartości rynkowej Tesli. Plan zakłada możliwość wypłaty 12 takich transz.

Dla przykładu, pierwsza transza zostanie wypłacona, jeśli kapitalizacja spółki wzrośnie z obecnych 58 do 100 mld dol., oraz osiągnie 20 mld dol. wpływów lub 1,5 mld dol. zysku EBITDA. Ostatnia, dwunasta transza zostanie zrealizowana po osiągnięciu celu - kapitalizacji rynkowej na poziomie 650 mld dol.

W przypadku realizacji optymistycznego scenariusza, Musk zarobi 55,8 mld dol. Co więcej, 20 proc. akcji spółki o kapitalizacji rynkowej 650 mld dol. będzie mieć wartość 130 mld dol.

Tagi: miliarderzy, elon musk, ludzie, giełda, wiadomości, gospodarka, manager, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-01-2018

Biada niegodziwcomA o prawdziwej pierwszej dziesiątce trzęsącej światem mówić nie wolno...

25-01-2018

shyTeraz na pewno trzeba myśleć o złocie, bo jednak to nie są pieniądze, których wartość może się co chwilę zmieniać. Z tego, co patrzyłem w internecie i … Czytaj całość

25-01-2018

Marek23To zupełnie jak ja. Wszystko zależy od wyników mojej firmy, którą zamierzam założyć.

Rozwiń komentarze (11)