Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Elon Musk może na wiele lat stać się najbogatszym człowiekiem świata. Wszystko zależy od wyników Tesli

11
Podziel się:

Plan dotyczący wynagrodzenia Muska ma wybitnie motywacyjny charakter.

Elon Musk musi pozostać za sterami Tesli, by skorzystać z hojnego planu spółki.
Elon Musk musi pozostać za sterami Tesli, by skorzystać z hojnego planu spółki. (AP/FOTOLINK)
bESjzTDp

Z majątkiem szacowanym na ponad 21 mld dolarów, Elon Musk znajduje się obecnie w piątej dziesiątce najbogatszych ludzi świata. Jeśli jednak powiedzie się plan, jaki właśnie przedstawiła kierowana przez niego Tesla, Musk może na wiele lat prześcignąć największych miliarderów.

Producent samochodów elektrycznych ogłosił we wtorek wieloletni plan rozwoju, który zakłada osiągnięcie wartości rynkowej 650 mld dol. w 2028 roku.To około 11 razy więcej niż obecnie i mniej więcej tyle, ile wart jest obecnie Amazon.

Istotną częścią tego planu jest powiązanie wyników finansowych firmy z wynagrodzeniem jej szefa i głównego udziałowca, co w ciągu najbliższych 10 lat może przynieść mu rekordową fortunę. Obecny majątek Muska stanowią głównie akcje Tesli - ma udziały w spółce szacowane na ok. 20 proc.

bESjzTDr

Wideo: * *Elon Musk chce połączyć człowieka z maszyną

Jak pisze "The Wall Street Journal", plan, na który muszą jeszcze zgodzić się udziałowcy, zakłada, że 46-letni obecnie Elon Musk przez wiele lat pozostanie za sterami Tesli, choć będzie też mógł zamienić bezpośrednie zarządzanie spółką na podwójną rolę przewodniczącego rady nadzorczej i szefa produktu.

Plan dotyczący wynagrodzenia Muska ma wybitnie motywacyjny charakter. Opiera się na jednym założeniu - gdy spółka osiągnie ustalony cel finansowy, prezes będzie otrzymywał wypłatę o równowartości 1 proc. wartości rynkowej Tesli. Plan zakłada możliwość wypłaty 12 takich transz.

bESjzTDx

Dla przykładu, pierwsza transza zostanie wypłacona, jeśli kapitalizacja spółki wzrośnie z obecnych 58 do 100 mld dol., oraz osiągnie 20 mld dol. wpływów lub 1,5 mld dol. zysku EBITDA. Ostatnia, dwunasta transza zostanie zrealizowana po osiągnięciu celu - kapitalizacji rynkowej na poziomie 650 mld dol.

W przypadku realizacji optymistycznego scenariusza, Musk zarobi 55,8 mld dol. Co więcej, 20 proc. akcji spółki o kapitalizacji rynkowej 650 mld dol. będzie mieć wartość 130 mld dol.

bESjzTDS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Ccc
3 lata temu
Za wiele lat?! 100? 200?
Marta
4 lata temu
Gościu nie będzie sprzedawał aut, będzie sprzedawał rakiety i technologie :-D i zostanie najbogatszym człowiekiem. Reklama tesli wysłana z misją na Marsa to jest najlepsza kampania ever dla mnie :) gościu ma wizję i rozmach :)
ja
4 lata temu
Na razie Tesla to od kilku lat niekończące się pasmo strat finansowych i porażek organizacyjnych. Ja też za kilka lat będę milionerem, jeżeli wszystko pójdzie tak jak sobie założyłem. Pobożne życzenia.
bESjzTDT
chytrość
4 lata temu
Tutaj co się dowiadujemy ? Że miliarderzy to ciężką pracą dochodzą do swoich majętności , a prości ludzie to tylko kradną i oszukują Urząd Skarbowy . Dlaczego jesteś biedny ? Odp. bo jesteś podły . Czy coś tu nie zalatuje smrodem - nie na darmo w budynku CIA w USA jest napis : "nic nie jest tym czym się wydaje że jest " .
ds
4 lata temu
eee. nic z tego nie bedzie. Jim Chanos, najlepszy gracz na rynku spadkow akcji, liczy ze akcje tesli beda niedlugo warte "0".