Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Mieszko Rozpędowski
|

Szef Google zarobił w rok 100 mln dolarów. Polscy prezesi mogą tylko o tym pomarzyć

0
Podziel się:

100,5 mln dolarów - takie wynagrodzenie za pierwszy rok pracy otrzymał Sundar Pichai, prezes Google - podaje agencja Bloomberg. To prawie 29 razy mniej niż roczne wynagrodzenie najlepiej zarabiającego prezesa w Polsce.

Szef Google zarobił w rok 100 mln dolarów. Polscy prezesi mogą tylko o tym pomarzyć
(LLUIS GENE/AFP/EAST NEWS)

100,5 mln dolarów – takie wynagrodzenie za pierwszy rok pracy otrzymał Sundar Pichai, prezes Google. To prawie 30 razy więcej niż roczne wynagrodzenie najlepiej zarabiającego prezesa w Polsce.

W ramach wynagrodzenia za ubiegły rok Pichai otrzymał dokładnie 99,8 mln dolarów w akcjach oraz 652,5 tys. dolarów w gotówce. Cześć pensji w akcjach 43-latek będzie mógł spieniężyć najwcześniej w 2017 roku - podaje agencja Bloomberg.

Sundar Pichai po reorganizacji Google w sierpniu 2015 roku został nowym szefem spółki Google. Wtedy to spółka-matka Alphabet, która nadzoruje i scala wszystkie usługi giganta internetowego. Na jej zarządzaniu skoncentrowali się założyciele całego biznesu - Larry Page i Sergey Brin.

Akcje na wagę złota

W grudniu 2015 roku Pichai otrzymał akcje o wartości 199 mln dolarów. To największa premia, jaką wręczono prezesowi Google w dotychczasowej historii. Łącznie z dodatkami, które otrzymał wcześniej w ramach wynagrodzenia, Sundar Pichai dysponuje teraz pakietem akcji wycenianym na 635 mln dolarów.

Szef Google ma 43 lata, urodził się w Indiach, gdzie ukończył studia inżynierskie. Następnie przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych, gdzie studiował inżynierię na Stanford University i MBA na University of Pennsylvania. W Google zaczął pracę w 2004 roku jako product manager. Pracował przy usługach poczty elektronicznej Google i Google Maps. Współtworzył także przeglądarkę Chrome.

Polscy prezesi daleko w tyle

W porównaniu do rocznego wynagrodzenia szefa Google - w przeliczeniu około 377,2 mln zł - wynagrodzenia prezesów w Polsce są niemal 30-krotnie mniejsze. Za 2015 rok szef banku Pekao SA Włoch Luigi Lovaglio, najlepiej zarabiający prezes w Polsce, otrzymał "jedynie" 13 mln zł wynagrodzenia. To niemal 29 razy mniej niż zainkasował szef Google.

Podobny wynik osiągnął prof. Janusz Filipiak, twórca i prezes Comarchu, jeden z najlepiej zarabiających prezesów w Polsce i wieloletni lider zestawień najlepiej zarabiających prezesów w Polsce. Jego zeszłoroczne wynagrodzenie to 12 mln zł.

Zobacz też: * *Statistica: Zarobki prezesów banków jak wynagrodzenie kilku tysięcy pracowników

ludzie
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)