Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jeff Raikes - z Microsoftu do fundacji Gatesa

Będzie musiał każdego roku rozdać potrzebującym przynajmniej cztery miliardy dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

Manager Microsoftu Jeff Raikes będzie zarządzał fundacją Billa & Melindy Gates'ów i będzie musiał wydawać przynajmniej cztery miliardy dolarów rocznie.

Jeff Raikes, do początku roku jeszcze dyrektor Microsoft Business Division, mógłby zostać typowym high-tech emerytem. Pracę w koncernie otrzymał jeszcze w roku 1981, co wtedy gwarantowało prawie automatycznie bogactwo.

Teraz Raikes mógłby zaszyć się na swojej farmie wielkości 2 tys. hektarów w stanie Nebraska. Mógłby też kierować własną fundacją zarządzającą 126 mln dolarów, którą założył ze swoja żoną.

To byłoby jednak zbyt banalne. Słodkie nieróbstwo to nie w jego stylu. I mimo że nie ma on doświadczenia w kierowaniu organizacją charytatywną, wszyscy wróżą mu spełnienie i na tym stanowisku. W ostatnim czasie wiele amerykańskich fundacji, w tym Ford Foundation, powołało na szefów doświadczonych menadżerów. - _ Wydawanie pieniędzy na szczytne cele jest przynajmniej tak trudne, jak ich zarabianie _ - mówi jeden z ekspertów ds. pomocy krajom rozwijającym się.

Założona w 1997 roku fundacja Bill & Melinda Gates Foundation z majątkiem 37,3 miliardów dolarów jest bez wątpienia najbogatszą fundacją na świecie. Celem fundacji jest walka z chorobami i ubóstwem na świecie jak również wspieranie rolnictwa w krajach rozwijających się oraz poprawą oświaty na poziomie podstawowym w USA. W ubiegłym dziesięcioleciu fundacja przekazała na te cele 16 miliardów dolarów. Dzięki ofiarności legendarnego inwestora i przyjaciela Gatesa Warrena Buffetta, który przekazał fundacji większą część swojego majątku, w przyszłości pieniądze mają płynąć szerszym strumieniem.

Buffett zaznaczył, że jego coroczne wpłaty na konto fundacji - w 2007 roku było to 1,8 mld dolarów - muszą być wydane jeszcze w tym samym roku. Ponadto, zgodnie z amerykańskimi przepisami podatkowymi, organizacje dobroczynne muszą wydawać rocznie przynajmniej pięć procent swojego majątku.

Oznacza to, że fundacja Gatesa musi wydawać rocznie cztery miliardy dolarów, w porównaniu do dotychczasowej kwoty jednego miliarda. Wkrótce jej nową siedzibą będzie Seattle. Docelowo pracować tam będzie tysiąc osób.

Od sierpnia Raikes będzie miał na głowie samego Billa Gatesa, który rezygnuje z aktywnego przewodnictwa nad Microsoft. Pozostanie on wprawdzie przewodniczącym rady nadzorczej, jednak jego uwaga skoncentruje się na pracy dla fundacji.

Wraz z żoną uosabiają oni władzę w fundacji, mimo że nie pełnią żadnych zdefiniowanych ról. Jednak dzięki swoim długoletnim kontaktom z założycielami fundacji Raikes ma przynajmniej szanse na osiągnięcie sukcesów, nawet jeżeli nie będzie mógł sprawować swobodnie władzy tak jak jego poprzedniczka.

Patty Stonesifer, która również przyszła z Microsoftu, odmawiała pobierania wynagrodzenia większego niż jeden dolar rocznie. Według Melindy Gates, Raikes _ będzie otrzymywał wynagrodzenie w takiej wysokości, jakie jest powszechnie przyjęte w fundacji tej wielkości _.

Tagi: microsoft, business news, ludzie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, marketing i zarządzanie, portrety
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz