Notowania

ludzie
27.01.2017 13:39

Twórca Shreka i innych hitów zmienia branżę. Wchodzi na rynek medialny

Jeffrey Katzenberg, założyciel wytwórni DreamWorks, zmienia branżę. Zarejestrował w czwartek nową spółkę, która ma inwestować w nowe media. W tym celu uzbierał prawie 600 mln dol., ale na tym nie koniec.

Podziel się
Dodaj komentarz
(World Travel & Tourism Council/wikimedia/CC BY 2.0)

Jak pisze Los Angeles Times, od czasu sprzedaży DreamWorks (wytwórnia stworzyła m. in. takie hity jak Shrek, Gladiator, Transformers czy Kung Fu Panda) koncernowi Comcast Katzenberg nie ujawniał swoich dalszych planów zawodowych. Wytwórnia założona przez niego do spółki ze Stevenem Spielbergiem i Davidem Geffenem osiągnęła w sierpniu 2016 roku cenę 3,8 mld dol., ale Katzenberg dostał z tego niespełna 400 mln dol.

Teraz dozbierał 200 mln i założył spółkę o nazwie Wonder Co. z kapitałem 591 mln dol. Pomogli mu w tym Ann Daly, była szefowa animacji w DreamWorks oraz Sujay Jaswa - jeden z menadżerów Dropboxa. Na tym jednak nie koniec. Cała trójka na tym nie poprzestaje - chce w ciągu kilku najbliższych miesięcy osiągnąć 750 mln dol.

Jedyne co wiadomo o nowej firmie Katzenberga to, że on sam jest w niej menadżerem, a firma zarejestrowana została w Los Angeles i prowadzi działalność w branży "inne". Z informacji amerykańskich mediów wynika jednak, że chce on pójść podobną drogą co inna legenda branży - Barry Diller, wieloletni prezes Paramount Pictures, a teraz prezes InterActiveCorp.

Co to oznacza? Przede wszystkim Wonder Co. ma inwestować w projekty z dziedziny nowych mediów, nie zaś w produkcje kinowe. Diller ze swoim IAC jest w tej chwili właścicielem tak znanych globalnych marek jak Tinder, Ask.com czy Vimeo.

W podobny sposób chce działać Katzenberg. Uznawany za jednego z tych biznesmenów, który doskonale odnalazł się w cyfrowej rewolucji 66-latek chce działać przede wszystkich w firmach z pogranicza technologii i rozrywki.

Przez chwilę spekulowano nawet, że założyciel DreamWorks może pójść w politykę. W wyborach prezydenckich bardzo mocno wspierał najpierw Barracka Obamę, a w ostatnich miesiącach Hillary Clinton.

Tagi: ludzie, manager, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz