Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kolejny Polak szefem ukraińkskiej spółki. Piotr Stańczak dostał zgodę służb na kierowanie Ukrtranshazem

6
Podziel się:

Kandydatura polskiego menedżera na szefa Ukrtranshazu została zaakceptowana już w sierpniu, ale wówczas SBU nie udzieliła mu zgody na dostęp do tajemnicy państwowej.

Polak pokieruje spółką, która transportuje przez Ukrainę rosyjski gaz do Europy.
Polak pokieruje spółką, która transportuje przez Ukrainę rosyjski gaz do Europy. (STEFAN MASZEWSKI/REPORTER/EAST NEWS)
bEUcRxGZ

Strategiczną ukraińską spółką zarządzającą siecią gazociągów pokieruje polski menedżer. Paweł Stańczak, który wcześniej pracował w PGNiG, w końcu dostał zgodę SBU na dostęp do tajemnicy państwowej. To już kolejny po Wojciechu Balczunie i Sławomirze Nowaku Polak, który zasiądzie na fotelu prezesa ważnej państwowej spółki na Ukrainie.

O tym, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy udzieliła Stańczakowi zezwolenia, które są konieczne do objęcia tej funkcji, poinformowała we wtorek agencja Interfax-Ukraina.

Kandydatura polskiego menedżera na szefa Ukrtranshazu została zaakceptowana już w sierpniu, ale wówczas SBU nie udzieliła mu zgody na dostęp do tajemnicy państwowej. W tej sytuacji Stańczak na początku listopada objął funkcję wiceprezesa spółki.

bEUcRxHb
Zobacz także: Wideo: spór o stosunki polsko-ukraińskie

Ukrtranshaz zarządza 12 wielkimi podziemnymi magazynami gazu oraz siecią gazociągów, za których pośrednictwem błękitne paliwo z Rosji jest transportowane do odbiorców w Unii Europejskiej. Jedynym udziałowcem spółki jest ukraiński koncern gazowy Naftohaz.

We wtorek rada nadzorcza Naftohazu jednogłośnie zaakceptowała powołanie Stańczaka na prezesa Ukrtranshazu.

bEUcRxHh

Piotr Stańczak był dyrektorem technicznym i członkiem zarządu PGNiG, a także wiceprezesem i prezesem spółki Gaz-System. Ostatnio był wiceprezesem PGNiG Technologie, spółki-córki PGNiG, która zajmuje się budową i utrzymaniem gazociągów.

Stańczak nie jest pierwszym Polakiem, który w ostatnim czasie objął funkcję prezesa ważnej państwowej spółki na Ukrainie. Na wiosnę 2016 roku szefem ukraińskich kolei został Wojciech Balczun, były prezes PKP Cargo. Z kolei w październiku szefem Ukravtodoru, czyli ukraińskiej GDDKiA został Sławomir Nowak, minister transportu w rządzie Donalda Tuska.

bEUcRxHC
ludzie
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Jan s.
4 lata temu
No i dobrze nie zalujcie polakowi stanowiska Hyba że pis nazwie GO ESBEKIEM albo namówi do współpracy z pisem
Your Name
4 lata temu
no to może upry w końcu zapłacą za gaz który dostają od nas za friko ?!
dzierżyński
4 lata temu
polacy na ichnich stanowiskach to najlepszy dowód że tego państwa już nie ma
bEUcRxHD
Olek
4 lata temu
Jak nie jest swój chłop to cg wywala jak byłego prezydenta Gruzji Sakaszwilego czy jak mu tam .
Olek
4 lata temu
Na Ukrainie gorzej . U nas to już raj .