Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kolejny Polak szefem ukraińkskiej spółki. Piotr Stańczak dostał zgodę służb na kierowanie Ukrtranshazem

Kandydatura polskiego menedżera na szefa Ukrtranshazu została zaakceptowana już w sierpniu, ale wówczas SBU nie udzieliła mu zgody na dostęp do tajemnicy państwowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(STEFAN MASZEWSKI/REPORTER/EAST NEWS)
Polak pokieruje spółką, która transportuje przez Ukrainę rosyjski gaz do Europy.

Strategiczną ukraińską spółką zarządzającą siecią gazociągów pokieruje polski menedżer. Paweł Stańczak, który wcześniej pracował w PGNiG, w końcu dostał zgodę SBU na dostęp do tajemnicy państwowej. To już kolejny po Wojciechu Balczunie i Sławomirze Nowaku Polak, który zasiądzie na fotelu prezesa ważnej państwowej spółki na Ukrainie.

O tym, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy udzieliła Stańczakowi zezwolenia, które są konieczne do objęcia tej funkcji, poinformowała we wtorek agencja Interfax-Ukraina.

Kandydatura polskiego menedżera na szefa Ukrtranshazu została zaakceptowana już w sierpniu, ale wówczas SBU nie udzieliła mu zgody na dostęp do tajemnicy państwowej. W tej sytuacji Stańczak na początku listopada objął funkcję wiceprezesa spółki.

Wideo: spór o stosunki polsko-ukraińskie

Ukrtranshaz zarządza 12 wielkimi podziemnymi magazynami gazu oraz siecią gazociągów, za których pośrednictwem błękitne paliwo z Rosji jest transportowane do odbiorców w Unii Europejskiej. Jedynym udziałowcem spółki jest ukraiński koncern gazowy Naftohaz.

We wtorek rada nadzorcza Naftohazu jednogłośnie zaakceptowała powołanie Stańczaka na prezesa Ukrtranshazu.

Piotr Stańczak był dyrektorem technicznym i członkiem zarządu PGNiG, a także wiceprezesem i prezesem spółki Gaz-System. Ostatnio był wiceprezesem PGNiG Technologie, spółki-córki PGNiG, która zajmuje się budową i utrzymaniem gazociągów.

Stańczak nie jest pierwszym Polakiem, który w ostatnim czasie objął funkcję prezesa ważnej państwowej spółki na Ukrainie. Na wiosnę 2016 roku szefem ukraińskich kolei został Wojciech Balczun, były prezes PKP Cargo. Z kolei w październiku szefem Ukravtodoru, czyli ukraińskiej GDDKiA został Sławomir Nowak, minister transportu w rządzie Donalda Tuska.

Tagi: paweł stańczak, ludzie, wiadomości, gospodarka, manager, gospodarka polska, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-12-2017

JurijBoże chroń Ukrainę.

27-12-2017

dzierżyńskipolacy na ichnich stanowiskach to najlepszy dowód że tego państwa już nie ma

27-12-2017

OlekJak nie jest swój chłop to cg wywala jak byłego prezydenta Gruzji Sakaszwilego czy jak mu tam .

Rozwiń komentarze (6)