Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
leszek czarnecki
01.06.2013 12:38

Leszek Czarnecki. Polak doceniony na Wall Street

Jest nie tylko jednym z najbogatszych ludzi w Polsce, ale także przedsiębiorcą docenionym za granicami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

Jest nie tylko jednym z najbogatszych ludzi w Polsce, ale także przedsiębiorcą, którego działalność została doceniona nawet na Wall Street. Oprócz żyłki do interesów jest również zapalonym nurkiem oraz społecznikiem, promującym przedsiębiorczość wśród młodych Polaków.

Leszek Czarnecki urodził się 9 maja 1962 we Wrocławiu. Jest doktorem ekonomii – tytuł uzyskał na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Jest również inżynierem, absolwentem Wydziału Inżynierii Sanitarnej tamtejszej Politechniki.

Biznesową działalność rozpoczął zaraz po ukończeniu studiów inżynierskich, w wieku 24 lat. W 1986 roku stworzył Przedsiębiorstwo Hydrotechniki i Inżynierii TAN SA., które zajmowało się pracami podwodnymi, takimi jak: budowa obiektów inżynierii wodnej, transportem drogowym i rzecznym oraz produkcją konstrukcji stalowych.

Kolejnym krokiem w karierze był Europejski Fundusz Leasingowy, pierwsza firma działająca w tej branży w Polsce, którą założył w 1991 roku. Zarówno miejsce rozpoczęcia działalności, jak i obco brzmiący termin leasing, spowodowały, że w pierwszym oddziale w Głogowie, przez trzy miesiące w biurze nie pojawił się żaden klient. Porażka nie zniechęciła go i postanowił przenieść biznes do Warszawy. Zmiana miejsca zaprocentowała na tyle, by przedsiębiorstwo stało się jednym z największych w Polsce na rynku leasingowym.

Od 1993 do 1995 roku, pracę w EFL łączył ze stanowiskiem wiceprzewodniczącego, a później prezesa GMAC Bank Polska SA. W latach 1996-1997 był także przewodniczącym rady nadzorczej Towarzystwa Ubezpieczeniowego Europa, a okres lat 1997-1999 spędził na stanowisku prezesa TU Europa SA i TU Na Życie Europa SA.

Interesy prowadził tak skutecznie, że w 1998 roku _ The Wall Street Journal _ przyznał mu nagrodę _ The best CEO in Central Europe _ dla jednego z dziesięciu najlepszych menedżerów w Europie Środkowej. W tym samym roku został także laureatem światowego konkursu _ Young Business Achiever _ w Pekinie dla młodych i zdolnych biznesmenów. Ponadto w 2004 roku jako jedyny Polak, wśród 25 wyróżnionych, został wpisany na elitarną listę _ The Financial Times _ osób, które zdaniem redakcji, będą wyznaczały kierunki rozwoju rynków finansowych.

Po 2000 roku zarządzał takimi spółkami jak: Crédit Agricole Polska, Getin Holding, Getin Banku i LC Corp. SA. Za pośrednictwem tej ostatniej zbudował we Wrocławiu drugi co do wysokości wieżowiec w Polsce - Sky Tower. W 2001 roku postanowił sprzedać Europejski Fundusz Leasingowy francuskiej grupie bankowej Crédit Agricole za 900 milionów złotych. Obecnie jest przewodniczącym rady nadzorczej Getin Holding S.A. oraz Getin Noble Bank S.A. i głównym udziałowcem pięciu spółek notowanych na GPW.

Leszek Czarnecki dał się też poznać jako autor trzech książek o tematyce biznesowej. Pierwsza z nich, _ Biznes po prostu _, dotyczy zakładania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej. W drugiej pozycji, _ Ryzyko w działalności bankowej. Nowe spojrzenie po kryzysie _, analizuje światowy kryzys finansowy, który rozpoczął się 2007 roku. Jego najnowsza książka _ Biznes po prostu. Następny krok _ to prawdziwe kompendium wiedzy teoretycznej i praktycznej z zarządzania trudną materią transakcji. Zajmuje się przede wszystkim przyczynami politycznymi i społecznymi, dając tym samym wyraz przekonaniu, że obecne sposoby zarządzania ryzykiem nie są wystarczające.

Jest jednym z najbogatszych Polaków. W 2011 roku zajął trzecią pozycję w rankingu najbogatszych Polaków tygodnika Wprost z majątkiem 7,6 miliarda złotych. Leszek Czarnecki żyje nie tylko biznesem. W wolnych chwilach poświęca się nurkowaniu i na tym polu ma sukcesy. W 2003 roku w Boesmansgat w RPA, gdzie zanurkował na głębokość 194 metrów, ustanawiając nowy rekord Polski. Jest także posiadaczem rekordu światowego - w 2009 przepłynął sam jaskinie w Dos Ojos w Meksyku. Pokonał pod wodą 17 kilometrów w czasie 605 minut.

W 2007 roku założył organizację LC Heart, która funkcjonuje teraz jako Fundacja Jolanty i Leszka Czarneckich, którą prowadzą wraz z żoną, dziennikarką Jolantą Pieńkowską. Działa na rzecz dzieci i młodzieży dotkniętych przez choroby i urazy, w celu przywrócenia im sprawności oraz wspiera młode i uzdolnione osoby pochodzące z biednych rodzin, poprzez fundowanie stypendiów. Na cele fundacji do połowy 2010 przeznaczył łącznie 55 milionów złotych.

Ponadto w 2009 roku zorganizował pierwszą edycję programu _ Przedsiębiorczość - inicjatywa Leszka Czarneckiego _. Za jego pośrednictwem organizowane są spotkania studentów ze znanymi przedsiębiorcami oraz konkurs _ Studiuję, pracuję, zarządzam _, w którym najlepsze projekty są przez niego finansowane.

Tagi: leszek czarnecki, ludzie, business news, wiadmomości, gospodarka, manager, marketing i zarządzanie, portrety
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz