Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Muhammada Alego stworzyło konsorcjum 11 białych biznesmenów

Wsparcie to kosztowało utalentowanego pięściarza połowę honorarium.

Podziel się
Dodaj komentarz
(REX/Shutterstock/EAST NEWS)

W niechlubnym okresie segregacji rasowej Muhammad Ali był nie tylko legendą boksu, ale też symbolem walki o równe prawa czarnoskórych obywateli USA. Historyczną drogę na szczyt umożliwiła mu Louisville Sponsoring Group – zespół 11 wpływowych białych biznesmenów. Wsparcie to kosztowało pięściarza połowę honorarium.

Był zwykłym czarnoskórym chłopakiem z biednej dzielnicy Louisville, zamieszkanej głównie przez Afroamerykanów. Boksem zainteresował się przez skradziony rower. Kiedy 12-letni Cassius Marcellus Clay Junior (nazwisko zmienił po przejściu na islam w 1964 roku) zgłaszał kradzież policjantowi Joe E. Martinowi, powiedział, że bardzo chciałby zbić złodzieja. Oficer poradził mu, by najpierw nauczył się boksować. Martin po pracy prowadził zajęcia dla młodych pięściarzy, zabrał więc chłopaka na pierwszy bokserski trening, gdzie trafił pod skrzydła miejscowego trenera Freda Stonera.

W amatorskim boksie Ali stoczył 100 walk, przegrał zaledwie pięć razy. W 1960 roku pojechał na Igrzyska Olimpijskie do Rzymu. W finale wygrał z polskim pięściarzem Zbigniewem Pietrzykowskim. Już wtedy trwały rozmowy sponsorskie z Louisville Sponsoring Group, które mogły mu zapewnić wrota do sławy i naprawdę dużych pieniędzy, czyli zawodowego boksu.

11 wpływowymi biznesmenami z Louisville Sponsoring Group byli Robert Worth Bingham, Lyons Brown S., Patrick Calhoun Jr., JD Stetson Coleman, William Faversham Jr, Archibald mcg. Foster, George W. Norton IV, Vertner D. Smith, Sr. Elbert Gary Sutcliffe, James Ross Todd i Gordon B. Davidson.

To ten ostatni - jako wzięty adwokat - został zobowiązany do podpisania kontraktu z przyszłą gwiazdą ringu. Umowa została zawarta w dniu 26 października 1960 roku, a pierwsza walka Alego miała miejsce 29 października 1960 roku, kiedy to Ali wygrał na punkty z Tunneyem Hunsakerem.

Wówczas to konsorcjum z Louisville przejęło stery kariery młodego, czarnoskórego pięściarza. Od 1960 do 1966 roku Louisville Sponsoring Grup ustawiało i sponsorowało wszelkie walki Muhammada Alego. W ramach umowy na pełen etat zatrudniony został trener i wieloletni przyjaciel utalentowanego pięściarza - Angelo Dundee.

11 biznesmenów, menadżerów i prawników zapewniało finanse i ochronę prawną Alego. W zamian grupa zachowała połowę zarobków boksera. Dopiero po latach udało się tę umowę renegocjować, ale i tak grupa zachowała 40 procent dochodów z walk.

Pierwszy tytuł mistrza świata Ali zdobył w 1964 roku. Miał wtedy zaledwie 22 lata. Po walce przystąpił oficjalnie do Nation of Islam, radykalnej organizacji czarnoskórych Amerykanów, wyznających islam, prowadzonych przez Malcolma X oraz Ellijaha Muhammada. Zrezygnował wówczas z nazwiska Cassius Clay i początkowo nazwał się Cassius X. Później zmienił nazwisko na Muhammad Ali.

W swojej karierze zawodowej stoczył 61 walk. Przegrał tylko pięć. Aż 37 wygrał przez nokaut. Jest jedynym bokserem w historii, który trzykrotnie zdobył tytuł mistrza świata wszechwag i obronił go dziewiętnaście razy.

Na emeryturę przeszedł dopiero w 1979 roku, jednak już rok później powrócił. Chcąc odzyskać tytuł, walczył z Larrym Holmesem. Nie dotrwał do końca walki. W 1981 roku stoczył swoją ostatnią, również przegraną, walkę. Drogi Alego z Louisville Sponsoring Group rozeszły się jeszcze w 1966 roku.

W 1999 roku w bokserskie ślady Muhamada poszła jego córka Laila, która w 2007 roku zakończyła karierę mając na koncie 24 zwycięskie walki w kategorii super średniej i ani jednej porażki. Po latach walki z chorobą Parkinsona Muhammad Ali zmarł 3 czerwca 2016 roku w Phoenix w Arizonie.

Tagi: Muhammad Ali, ludzie, wiadomości, gospodarka, manager, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-06-2016

ZorientowanyZ obecnie występującymi zawodnikami (Nadalem, Federerem, Djokovicem) Ali nie miałby szans. Żal byłoby patrzeć na baty, które by dostał.

04-06-2016

jolkstak jak za KODEM stoi mnóstwo opozycyjnych finansistów

04-06-2016

WacekTytul powinien brzmiec 11 bialych wydudkalo jednego czarnego ze zostal w samych gaciach na ringu, To dlatego Ali nienawidzil bialych . Nie dziwie sie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (12)