Notowania

ludzie
02.11.2016 10:40

Nowy najbogatszy człowiek w Rosji

Na liście najbogatszych Rosjan znowu nastąpiła zmiana. Nowym numerem jeden jest Aleksiej Mordaszow, potentat branży stalowej – jak wynika z indeksu miliarderów Bloomberga. Jego majątek szacowany jest na 15,7 mld dol.

Podziel się
Dodaj komentarz

Na liście najbogatszych Rosjan zmiana. Nowym numerem jeden jest Aleksiej Mordaszow, potentat branży stalowej – jak wynika z indeksu miliarderów Bloomberga. Jego majątek szacowany jest na 15,7 mld dol.

Mordaszow zdetronizował tym samym dotychczasowego lidera - Władimira Potanina, miliardera z branży metalowej.

Bloomberg zwraca uwagę, że kluczowa inwestycja najbogatszego człowieka w Rosji – Severstal PJSC - w ciągu ostatnich 12 miesięcy zyskała na wartości 18 proc. W tym samym czasie GMK Norilsk Nickel PJSC – spółka należąca do Potanina – straciła prawie 3 proc.

Indeks Bloomberga uwzględnia najświeższe wyceny aktywów miliarderów. Według nieco starszych danych, na których oparta jest lista najbogatszych magazynu "Forbes", Mordaszow dysponuje majątkiem 14,6 mld dol., co na liście "Forbesa" z 2016 roku dało mu szóste miejsce w Rosji.

Wśród najbogatszych ludzi na świecie "Forbes" plasuje Mordaszowa dopiero na 93. pozycji. To spadek z 89. miejsca w 2015 roku.

To nie jedyne roszady, jakie w ostatnich miesiącach widać w rankingach najbogatszych Rosjan, a wszystko przez kryzys naftowy i sankcje nałożone na Rosję przez Zachód.

W marcu zmiany w czołówce najbogatszych Rosjan pokazał też ranking "Forbesa". Według amerykańskiego magazynu Władimir Potanin – najbogatszy dotychczas Rosjanin – spadł poza podium, aż na czwartą pozycję z majątkiem o wartości 12,1 mld dol.

Jego miejsce zajął Leonid Michelson, współwłaściciel koncernu gazowego Nowatek. Wiosną "Forbes" szacował jego majątek na 14,4 mld dol.

Prasa rozpisywała się o tych zmianach, nazywając je wręcz sensacyjnymi. Po pierwsze dlatego, że Michelsen awansował na lidera dopiero z siódmego miejsca. Po drugie zaś dlatego, że na czele listy po raz pierwszy znalazł się współwłaściciel prywatnego koncernu.

Nowatek co prawda, podobnie jak inne rosyjskie firmy, został objęty sankcjami nałożonymi przez Zachód w 2014 roku, ale radzi sobie z nimi znacznie lepiej niż państwowy Gazprom. W eksporcie gazu wprowadza m.in. nowe technologie.

Nie bez znaczenia jest też, że w koncernie Nowatek pojawił się człowiek blisko związany z prezydentem Putinem – Giennadij Timczenko. "Moskowskij Komsomolec" zauważając tę zmianę kadrową podsumowuje, że nie przypadkiem wartość akcji Nowateku szybko rośnie.

"Konsomolec" podkreśla, że jeszcze dziesięć lat temu udział niepaństwowych firm w wydobyciu gazu w Rosji wynosił 2-3 proc., dziś jest to już 20 proc.

W tegorocznych rankingach najbogatszych Rosjan należy odnotować jeszcze jedną zmianę: po latach na listę wrócił były szef koncernu Jukos - Michaił Chodorkowski. Jukos co prawda już nie istnieje, ale majątek w kieszeni milionera pozostał. "Forbes" szacuje go dziś na 0,5 mld dol., co daje mu 170. pozycję na liście najbogatszych Rosjan.

Tagi: ludzie, wiadomości, gospodarka, manager, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-11-2016

słup potrzebny jestTakie słupy my też mamy.:)))

Rozwiń komentarze (1)