Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
balcerowicz
17.12.2009 13:11

Sejm świętuje 20 lat Planu Balcerowicza

Ojciec polskiego kapitalizmu uważa, że warto było podjąć ryzyko, jakie niosły ze sobą reformy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

Zmiany w ustroju gospodarczym Polski zainicjowane zostały pakietem ustaw tworzących Program Stabilizacji nazywany _ Planem Balcerowicza _.

Z okazji rocznicy marszałek SejmuBronisław Komorowskispotkał się z osobami pracującymi w 1989 roku nad przygotowaniem systemowych reform gospodarczych w Polsce.

Obecny szef resortu finansów Jacek Rostowski podkreśla, że _ Plan Balcerowicza _ był nie tylko pierwszym, ale przede wszystkim całościowym pakietem propozycji. Choć - jak wspomina minister - nie było łatwo.

POSŁUCHAJ JACKA ROSTOWSKIEGO:

SamLeszek Balcerowiczprzyznaje, że ryzyko było ogromne, ale była też świadomość, że bez reform Polska mogła się tylko staczać po równi pochyłej.

POSŁUCHAJ LESZKA BALCEROWICZA:

Natomiast ministerMichał Bonipowiedział, że chociaż nie poradziliśmy sobie do końca na przykład z prywatyzacją, to na tle Europy wypadamy bardzo dobrze.

POSŁUCHAJ MICHAŁA BONIEGO:

Reformy przyjęte zostały przez Sejm w połowie grudnia 1989 roku. Balcerowicz - ówczesny wicepremier mówił, że Polska stanęła wobec wielkiej szansy. Nie ukrywał jednak, że przejście do gospodarki rynkowej wymaga poświęceń.

Główne założenia reformy Balcerowicza obejmowały opanowanie inflacji, zapewnienie wymienialności złotego, liberalizację handlu i szybką prywatyzację.

Nie obyło się bez krytyki reform. Lider SamoobronyAndrzej Lepperwciąż powtarzał, że Balcerowicz musi odejść.

POSŁUCHAJ ANDRZEJA LEPPERA:


Slogan ten stał się jednym z haseł propagandowych przeciwników reform. _ Balcerowicz musi zostać _ - odpowiadali zwolennicy a dziś twierdzą, że mimo, iż nie wszystkie plany udało zrealizować, to jednak warto było podjąć ten trud.

Ekonomista Krzysztof Rybiński podkreśla, że Leszkowi Balcerowiczowi i całej ekipieTadeusza Mazowieckiegonależą się ukłony za to, co zrobili dla gospodarki.

POSŁUCHAJ KRZYSZTOFA RYBIŃSKIEGO:

Sam Leszek Balcerowicz przyznaje, że mimo podejmowania trudnych z punktu widzenia społeczeństwa decyzji warto było zaryzykować.

Reformy były wprowadzane przy poparciu _ Solidarności _ i akceptacji społeczeństwa, które wykazało duże zrozumienie dla _ terapii szokowej _.

| Plan Balcerowicza |
| --- |
| Po wyborach 4 czerwca 1989 r. i objęciu rządu przez Tadeusza Mazowieckiego, wicepremier i minister finansów w jego rządzie Leszek Balcerowicz wraz ze współpracownikami, przygotowali plan ustrojowych przekształceń gospodarczych. Zmiany prowadzące od socjalizmu do kapitalizmu zostały nazwane planem Balcerowicza. Zespół pod kierownictwem Balcerowicza prowadził prace nad planem w ekspresowym tempie - od września do października. W październiku, założenia planu stały się ogólnodostępne i opublikowane w _ Rzeczpospolitej _. Równolegle z pracami nad _ planem _, rząd zaapelował do Zachodu o pomoc m.in. o redukcję zadłużenia, wsparcie funduszu stabilizacyjnego i o kredyty z Banku Światowego. 7 grudnia 1989 Leszek Balcerowicz przedstawił w Sejmie założenia 11 projektów. Między 17 a 27 grudnia pracowała nad nimi komisja nadzwyczajna pod przewodnictwem Andrzeja Zawiślaka. 10 ustaw z Planu Balcerowicza Sejm i Senat przyjęły między 27 do 29 grudnia. 30 grudnia podpisał je ówczesny prezydent -Wojciech Jaruzelski. Jedenastą ustawę planu - o demonopolizacji odesłano do dalszych prac i uchwalono w lutym. |

Tagi: balcerowicz, ludzie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, najważniejsze, gospodarka polska, IAR, marketing i zarządzanie, portrety
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz