Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agata Kołodziej
Agata Kołodziej
|

Twórca mBanku zapowiada nowy projekt. Zrewolucjonizuje emerytury Polaków?

168
Podziel się:

Sławomir Lachowski, twórca mBanku w przyszłym roku planuje uruchomienie w Polsce nowej platformy finansowej. Chce przekonać Polaków do inwestycji, które zapewnią im wyższą emeryturę – dowiedział się money.pl. – Nikt w Polsce jeszcze tego nie robi – mówi Lachowski. Będzie miał trudne zadanie, bo Polacy niechętnie oszczędzają na przyszłość, wypadamy tu gorzej niż Czechy, Słowacja a nawet niż Rwanda.

Twórca mBanku zapowiada nowy projekt. Zrewolucjonizuje emerytury Polaków?
(FM Bank)
bEKoDBLp

Sławomir Lachowski, twórca mBanku, znów wraca do finansów. Tym razem szykuje projekt, w którym będzie chciał przekonać Polaków do inwestycji, które zapewnią im wyższą emeryturę - dowiedział się money.pl. Projekt ma ruszyć w przyszłym roku. - Nikt w Polsce jeszcze tego nie robi - twierdzi Lachowski.

O Lachowskim, który stoi za sukcesem mBanku, cicho jest mniej więcej od roku. Wtedy zostawił fotel prezesa FM Banku i od tamtej pory rynek tylko spekuluje na temat jego dalszych planów.

Jak dowiedział się money.pl, Lachowski pracuje nad swoim nowym projektem - platformą finansową, która ma w końcu zmienić myślenie Polaków o emeryturze oraz długoterminowym oszczędzaniu i inwestowaniu.

bEKoDBLr

Bankowiec planuje rewolucję w emeryturach

- Chciałbym stworzyć platformę, która w sposób efektywny da Polakom narzędzia, żeby umiejętnie zarządzać nie nadwyżkami, a konieczną kwotą oszczędności. Konieczną, żeby zapewnić sobie wolność finansową - mówi money.pl Sławomir Lachowski. - Pamiętajmy, że długość życia wydłuża się w taki sposób, że za chwilę na emeryturze będziemy spędzać nawet 20 lat życia, a na to trzeba mieć zasoby finansowe - dodaje.

Jak mówi twórca mBanku, obecnie spodziewana przeciętna emerytura to połowa średniej krajowej. I jeśli nic się nie zmieni, to ta kwota nie pozwoli w przyszłości ani na utrzymanie standardu życia, ani na zaspokojenie potrzeb "na satysfakcjonującym poziomie".

- Można to jednak zmienić, jeśli młodych, ale dojrzałych już ludzi, którzy mają przed sobą choćby 20 lat pracy, namówimy do tego, żeby systematycznie inwestowali i oszczędzali. To nie muszą być duże kwoty. Magia procentu składanego w długim okresie czasu powoduje, że nawet niskie kwoty dają magiczne rezultaty w okresie 20 lat - podkreśla Lachowski.

bEKoDBLx

Pomysł na nowy biznes w Polsce wyszedł już poza fazę koncepcyjną. - Pracuję już nad tym, ale będę mógł pokazać tę platformę raczej dopiero w drugiej połowie 2017 roku - mówi money.pl jedna z najbardziej znanych w Polsce postaci ze świata finansów.

**Mission impossible?**

Przed Lachowskim bardzo trudne zadanie. Polacy nie potrafią, a przede wszystkich chyba nie chcą oszczędzać. Jak wynika z ostatniego raportu BGŻ Optima, tylko 16 proc. Polaków odkłada z myślą o emeryturze, natomiast na Litwie robi tak 25 proc. obywateli, a na Słowacji czy w Czechach - prawie 40 proc. Nie wspominając już o Niemcach czy Norwegach.

Gdyby wziąć pod uwagę odsetek oszczędzających w stosunku do PKB kraju, okazuje się, że wypadamy nawet gorzej niż Botswana, Rwanda, Białoruś i Irak.

bEKoDBLy

- Ten polski projekt ma charakter misyjny. Wynika z mojego głębokiego przekonania, że trzeba w ludziach budzić świadomość, co to znaczy wolność finansowa. Bo wolność finansowa to jest wtedy, gdy przechodzi pani na emeryturę i kiedy może pani nawet nie tyle utrzymać standard życia, ile zrealizować swoje potrzeby, które dają człowiekowi satysfakcję - mówi Lachowski.

- Trzeba to uświadomić Polakom. Muszą mieć przekonanie, że jeżeli nie będą oszczędzać na emeryturę, będą zdani na degradację, albo na pomoc dzieci, rodziny - mówi z zapałem Lachowski.

Twórca mBanku zauważa, że depozyty nie przynoszą wysokiej stopy zwrotu, a spekulacja na giełdzie jest - jego zdaniem - niebezpieczna. - To, co ja chcę zaproponować, to szereg takich instrumentów, które byłyby bezpieczne, miały gwarancję zachowania kapitału i pozwalały jednocześnie zapomnieć o tej inwestycji na lata - wyjaśnia.

Wydaje się jednak, że na polskim rynku jest jednak sporo takich produktów, a i tak nie przekonały one dotąd Polaków.

bEKoDBLz

- Po pierwsze nie ma takich produktów, z taką perspektywą. Częściowo robią to niektóre firmy ubezpieczeniowe, ale nie jest to kompleksowe podejście. A widząc, jaki mamy system emerytalny i jakie są rokowania, jeśli nie zadbamy sami o siebie, nikt o nas nie zadba. Państwo nie pozwoli nam umrzeć, ale czy pozwoli nam dobrze żyć? - pyta retorycznie.

Interesy na Gibraltarze objawią się na początku 2017 r.

Właściwie odkąd Sławomir Lachowski odszedł z mBanku, wówczas jeszcze działającego pod marką BRE, pojawiają się spekulacje, że będzie chciał stworzyć nowy mBank. Niedawno "Puls Biznesu" informował, że Lachowski zarejestrował na Gibraltarze spółkę G Rock, która wspólnie z wielkim chińskim inwestorem planuje stworzenie instytucji finansowej. Ma to być internetowy projekt typu wealth management. Ciągle jednak niewiele o nim wiadomo.

Okazuje się, że doniesienia dotyczące zagranicznego projektu Lachowskiego na Gibraltarze potwierdzają się. Sławomir Lachowski nie chce jednak zdradzać więcej szczegółów.

bEKoDBLA

- To ma być globalny bank internetowy nowej generacji dla osób zamożnych - Digital Bank&Wealth Management. Emocjonuję się nim, żyję nim, ale na razie mogę powiedzieć, że jako start-up zgromadził niezbędne fundusze, które pozwoliły na opracowanie koncepcji i złożenie wniosku o licencję bankową. To w istocie fintech, który pretenduje, aby zostać szczególnego rodzaju bankiem i rzucić wyzwanie branży private banking - mówi money.pl Sławomir Lachowski.

bEKoDBLS
ludzie
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(168)
marian
5 lata temu
Facet ma przerost ego , wiki napisał bardzo dużo.
Nina.
5 lata temu
Sprytny goscj ale Polacy po moiemu po tylu wpatkach powinni sie zastanowic nim beda swoie oszczednosci przekazywac w depozyt czy z zyskiem czy bespowrotnie a takich jest w Calym swiecie mnogo tylko czekaja jak Sepy by obrobic ludzi kturych wspomagaja rodziny z agranicy Polka nieiest w tym Wyjatkiem.
no tak
5 lata temu
Niskie czoło, pysk niezbyt ciekawy, takiemu swoich oszczędności bym nie powierzył !
bEKoDBLT
bolo
5 lata temu
ciekawe jak oszczędzić z najniższej krajowej gdzie żyjemy na niskim standarcie zycia
BAMBERGOLD
5 lata temu
Tym gościem powinny już zająć się służby i instytucje, które w stosownym czasie nie zajęły się BAMBERGOLDEM i jego POplecznikami. (tak na wszelki wypadek)
...
Następna strona