Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"To są słowa cynicznego polityka". Przedsiębiorcy odpowiadają Kaczyńskiemu

Jarosław Kaczyński winą za gorszy od spodziewanego wzrost PKB obarczył przedsiębiorców, którzy sympatyzują z PO i oczekują jej powrotu do władzy. Przedsiębiorcy mieliby rezygnować z zysków, by szkodzić obecnej władzy. - Posądzanie przedsiębiorców o to, że sami siebie będą karali pozbawiając zysków jest po prostu głupie - mówi Wojciech Warski, prezes spółki informatycznej Softex Data

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK/EAST NEWS)

Jarosław Kaczyński winą za niski wzrost PKB obarczył przedsiębiorców związanych z opozycją. - To są słowa cynicznego polityka. Posądzanie przedsiębiorców o to, że sami siebie będą karali, jest po prostu głupie - mówi Wojciech Warski, prezes spółki informatycznej Softex Data. - Zatrudniam ponad 1000 osób, jest to wielka odpowiedzialność. Nie uzależniam decyzji biznesowych od rządzącej opcji politycznej - dodaje Henryk Orfinger, prezes firmy Dr Irena Eris S.A.

Na antenie TVP Info prezes PiS nie miał wątpliwości. Gospodarka zwolniła, bo są "dziwne blokady", a przedsiębiorcy nie chcą podejmować "różnego rodzaju zyskownych przedsięwzięć gospodarczych, bo uważają, że lepiej zaczekać, aż wrócą dawne czasy".

- To są słowa cynicznego polityka i słowa skandaliczne. Świadczące o tym, że pan Jarosław Kaczyński usiłuje znaleźć kozła ofiarnego w postaci przedsiębiorców. Tymczasem błędy obecnej polityki gospodarczej są ewidentne. Wewnętrzna sprzeczność między deklaracjami Morawieckiego, a polityką kreacji konsumpcji, którą faktycznie prowadzi rząd, jest oczywista - komentuje Wojciech Warski, który jest też szefem konwentu BCC.

- Zatrudniam ponad 1000 osób, jest to wielka odpowiedzialność. Nie tylko muszę myśleć o strategii i kierunkach rozwoju, ale przede wszystkim o moich pracownikach. Dlatego też nie uzależniam decyzji biznesowych od rządzącej opcji politycznej - dodaje Henryk Orfinger.

Jego zdaniem wyjątkowo trudno byłoby znaleźć w Polsce przedsiębiorcę, który chciałby rezygnować z zysków w imię jakichkolwiek sympatii politycznych. Nie tylko ze względu na zysk, ale też z uwagi na skuteczną strategię zarządzania firmą. - Osobiście planuję przedsięwzięcia długofalowo, co najmniej na pięć lat naprzód - dodaje Orfinger.

Czekanie nie jest dobrym pomysłem w biznesie

Podobnie słowa Kaczyńskiego komentuje Michał Leszek, twórca i współwłaściciel polskiego producenta elektroniki Kruger&Matz. - Czekanie na to, że coś się zmieni, nie jest dobrym pomysłem w biznesie. Nikt też przecież nie może nas zapewnić, że jakieś czasy wrócą. Nie wiadomo też, czy obecnie rządzący przy władzy utrzymają się jeszcze 2, a może 22 lata - dodaje Leszek.

Przedsiębiorca przyznał jednak, że przy planowaniu inwestycji powinno się brać pod uwagę akceptowalny dla danej firmy poziom ryzyka. Taki rachunek powinien uwzględnić również ocenę sytuacji politycznej.

- Idealna sytuacja jest taka, kiedy działając w pełni legalnie i płacąc podatki, mogę spać spokojnie i nie mam powodów do tego, by bać się swojego państwa. Obecnie nie czuję takiego zagrożenia. Dlatego robimy swoje i staramy się robić to jak najlepiej - dodaje Michał Leszek.

- Jeśli zaistniałaby sytuacja, że podejmowane przez rząd działania będą oznaczały problem dla mojej firmy, wtedy zastanowię się, czy rozpoczynać nowe inwestycje - mówi Orfinger. Ale zaznacza, że nawet wtedy będzie to decyzja czysto biznesowa, a nie polityczna.

Jak z kolei przekonuje Warski rząd robi obecnie bardzo dużo, by wprowadzić nastrój niepewności, a wypowiedzi Kaczyńskiego "systematycznie dolewają oliwy do ognia".

- Wymaganie w tej sytuacji od przedsiębiorców, by prowadzili inwestycje zgodnie z życzeniem rządu, jest nie tylko głupie, ale i nieodpowiedzialne - dodaje.

Tagi: spadek pkb, ludzie, wiadomości, gospodarka, manager, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-11-2016

ImkoA skąd ten facet ma co wiedzieć? Po co mu to? On żyje z kłamstw,szczucia na ludzi,oszczerstw a tępa masa słucha i wierzy jak temu z Torunia. Szkoda … Czytaj całość

17-11-2016

PolskaDarmozjady beda ujadac bo koryta potracili hahaha! Bo to cale zycie nie nauczone pracowac tylko brac ! A TERAZ BRAC SIE ZA ROBOTE GNOMY KONIEC DOTACJI … Czytaj całość

17-11-2016

TucanSzacun dla Warskiego za odwagę!

Rozwiń komentarze (558)