Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojciech balczun
12.04.2016 18:58

Wojciech Balczun szefem ukraińskich kolei państwowych

Polak Wojciech Balczun wygrał konkurs na dyrektora ukraińskich kolei państwowych. Przedsiębiorstwo Ukrzaliznycia jest na Ukrainie monopolistą w zakresie przewozów kolejowych i jednym z największych pracodawców.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wojciech Balczun wygrał konkurs na dyrektora ukraińskich kolei państwowych. Przedsiębiorstwo Ukrzaliznycia jest na Ukrainie monopolistą w zakresie przewozów kolejowych i jednym z największych pracodawców.

Polaka na szefa Ukrzaliznyci wybrano spośród 31 kandydatów. Wyboru dokonała specjalna komisja. O nowym szefie kolei poinformował Aivaras Abromaviczius, sprawujący formalnie funkcję ministra ukraińskiej gospodarki. Jak zaznaczył, Wojciech Balczun to odnoszący sukcesy menadżer, który kierował już bankiem PKO BP i restrukturyzował PKP Cargo, był też szefem rady nadzorczej Polskich Linii Lotniczych LOT.

Ukrzaliznycia, którą ma kierować Wojciech Balczun, zatrudnia 308 tysięcy pracowników. Według danych przedsiębiorstwa, w 2014 roku pociągi ukraińskich kolei przewiozły 440 milionów pasażerów i 390 milionów ton towarów

Nowy prezes ukraińskich kolei to postać nieszablonowa. Na początku 2013 r. ogłosił, że odchodzi z PKP Cargo i kończy biznesową karierę. – Otrzymałem ciekawą propozycję o charakterze międzynarodowym. Daje mi możliwość zbierania zupełnie nowych doświadczeń – tłumaczył enigmatycznie.

Spekulowano, że na decyzji zaważył konflikt z ówczesnym prezesem Grupy PKP tudzież różnice zdań z ministrem skarbu. Pojawiły się plotki o podkupieniu menedżera przez zagraniczną konkurencję z Deutsche Bahn.

W końcu Wojciech Balczun uciął spekulacje, oświadczając: - Teraz bardzo kuszące jest dla mnie sprawdzenie się w roli muzyka. Zwłaszcza że jako menedżer czuję się całkiem spełniony i trudno byłoby mi znaleźć tak wielkie wyzwanie, jakim była restrukturyzacja PKP Cargo. O tym można by napisać książkę – skwitował swoją przygodę z zarządzaniem w jednym z wywiadów.

W ten sposób stało się jasne, że elegancki garnitur menedżer postanowił porzucić dla gitary i sceny.

Przez pewien czas Wojciech Balczun umiejętnie godził bycie menedżerem z graniem w zespole rockowym. Chodzi o grupę Chemia, założoną przez byłego prezesa PKP Cargo w 2007 r. - Zespół powstał z mojej inicjatywy. Muzyka była zawsze częścią mojego życia, zawsze tworzyłem, a na gitarze grałem od 15. roku życia i nigdy nie przestałem grać. W roku 2010 grupa wydała dwa single "Mantra" i "Jeden Świat" oraz płytę "Dobra Chemia". W tym samym roku zespół uczestniczył w festiwalu Top Trendy i w trasie koncertowej z Kobranocką oraz TSA.

Decyzja o porzuceniu stanowiska prezesa PKP Cargo dla gitary z pewnością nie należała do łatwych. Jednak Balczun podkreśla, że muzyka jest jego życiową pasją, a teraz stała się również zawodem.

Choć prezes-rockman odżegnuje się od związków z biznesem, podkreślając, że skończył na dobre z byciem menedżerem, to wciąż obracał się w kręgach biznesowych. W kwietniu 2012 r. został przewodniczącym rady nadzorczej Polskich Linii Lotniczych LOT, zasiada we władzach Pracodawców RP, a teraz został szefem ukraińskich kolei państwowych.

Tagi: wojciech balczun, ludzie, wiadomości, gospodarka, manager, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz