Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wywiad z Andrzejem Dulką - Prezesem Alcatel-Lucent Polska, Grupa Nokia

Wywiad z Andrzejem Dulką - Prezesem Alcatel-Lucent Polska, Grupa Nokia

Wywiad z Andrzejem Dulką – Prezesem Alcatel-Lucent Polska, Grupa Nokia. Od 2012 pełni funkcję Przewodniczącego Rady Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT), w 2015 roku został wybrany na stanowisko Prezesa Stowarzyszenia Inżynierów Telekomunikacji (SIT), a na początku 2016 roku objął stanowisko Prezesa Rady Fundacji Wspierania Rozwoju Radiokomunikacji i Technik Multimedialnych.

Za zasługi i zaangażowanie w działalność na rzecz budowania nowoczesnego społeczeństwa informacyjnego w Polsce został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a także wyróżniony tytułem Lidera Polskiej Teleinformatyki.

Andrzej Dulka zasiada w Radzie Programowej oraz jest Prelegentem X Konferencji Sieci Szerokopasmowe, które odbędzie się 29 marca 2017 r. w Hotelu Sheraton, w Warszawie.

Po co potrzebne są nam w codziennym życiu sieci szerokopasmowe, skoro internet już dziś jest naprawdę szybki?

Szybkość jest pojęciem względnym. Pamiętam czasy gdy Unia Europejska definiowała Internet o przepływności 128 kb/s jako szybki. Dzisiaj w Polsce komercyjnie dostępne są usługi o szybkości 100Mb/s, a szybkość 1Gb/s jest technicznie i praktycznie osiągalna.

Spójrzmy na jeden przykład, nasze domy, gdzie koncentruje się nasze życie. Proszę zauważyć, że na naszych oczach, w naszych domach następuje już trzecia rewolucja.

Pierwsza rewolucja, nazwijmy ją elektromechaniczna, rozpoczęła się w latach pięćdziesiątych. Pojawienie się takich przedmiotów jak lodówka, odkurzacz, elektryczna, a później automatyczna pralka znacznie ulżyło nam w naszych codziennych obowiązkach.

Początek drugiej rewolucji to lata 1990-2000 i związana ona była z przechowywaniem, obróbką i wymianą informacji. W naszych domach pojawiły się takie przedmioty jak odtwarzacze CD, DVD, konsole do gier, komputery osobiste, dostaliśmy dostęp do Internetu a wraz z nim dostęp do światowych zasobów informacji, gier i rozrywki. W Internecie wszyscy tworzą treść, udostępniają ją a nawet komercjalizują. Wymiana handlowa nie zna granic, nie zna pory dnia i praktycznie dotyczy wszystkich aspektów naszego życia. To powoduje że znacznie wzrosło zapotrzebowanie na ilość przesyłanej informacji w Internecie. Pojawiły się nowe technologie zapisu i przetwarzania obrazu takie jak 4K, filmy 360 stopni. Nokia OZO Camera nagrywa obraz i dźwięk sferycznie we wszystkich kierunkach w najwyższej rozdzielczości. Filmy i gry produkowane w tej technologii generują gigantyczne zapotrzebowanie na szybkość przesyłania w sieci Internetowej.

Nie koniec jednak na tym, jeśli chodzi o postęp, to nie widać stacji końcowej, a pociąg przyspiesza i przez nasze domy przetoczy się kolejna rewolucja. Wszyscy mamy dostęp do automatycznych metod obróbki informacji. Różnego rodzaju wyszukiwarki, automatyczne biblioteki i słowniki w znacznym stopniu wyzwoliły nas z najprostszych i najbardziej żmudnych czynności intelektualnych takich jak wyszukiwanie i zbieranie informacji. Ostatnio pojawiły się rozwiązania, które są w stanie dostosować swój sposób funkcjonowania do potrzeb indywidualnych, tak zwani wirtualni, cyfrowi asystenci, na przykład Apple Siri, Google Now, Amazon Alexa, czy IBM Watson. To są narzędzia które wspomagają człowieka już nie tylko w zbieraniu informacji, czy uruchamianiu domowych akcesoriów, one pomagają w poszukiwaniu wiedzy, a to jest gigantyczny krok.

Dla naszych domów oznacza to, że staną się one inteligentne i wirtualne. Jeśli weźmiemy pod uwagę w jak gigantycznym tempie spadają koszty produkcji komputerów, czujników i pamięci (już dzisiaj najtańsze komputer bez urządzeń peryferyjnych można kupić za około 20 złotych) to oczywistym jest, że już niedługo otoczeni będziemy przez miriady czujników, urządzeń pomiarowych i sterowników. Już dzisiaj dostępne są automaty sprzątające, dbające o nasze zwierzęta domowe czy o ogród stosownie do przewidywanej pogody, lodówki automatycznie zamawiające produkty, ekspresy do kawy, które mogą złożyć zamówienia na kawę przez Internet. To jest inna jakość życia. Dzisiaj brzmi to bardzo ekskluzywnie, ale pamiętajmy, że kiedyś lodówka i telewizor były towarami luksusowymi.

Inteligentne domy będą dbać o nasze bezpieczeństwo, środowisko w którym przebywamy (temperaturę, wilgotność, oświetlenie), finanse (optymalizując pobór mocy w zależności od elastycznych taryf na energię) i nasze zdrowie (analizując ruch, dane biometryczne) podpowiadając o konieczności zażycia lekarstw...

Nasze domy staną się centralnymi systemami nerwowymi naszego cyfrowego życia. Domy będą pamiętać sposób w jaki korzystamy z informacji, rozrywki, mediów, interfejsów, uwzględniając indywidualne preferencje oraz kontekst wykonywania danej czynności. Na przykład istotnym będzie rozdzielenie życia prywatnego i zawodowego. Te środowiska będą wirtualne w tym sensie, że będą podążać za użytkownikiem i będą się samo replikować i samoczynnie konfigurować, gdy znajdziemy się w nowym miejscu.

Nie będzie to możliwe bez wymiany gigantycznej ilości informacji, bez ultra szybkiego Internetu.

Jakie możliwości daje nam szybki internet - dziś, a jakie to będą możliwości w przyszłości?

Sam szybki Internet nic nam nie da. Pusta autostrada jest bezużyteczna. To usługi dostępne za pomocą Internetu mają wartość. A te usługi muszą być gdzieś osadzone i przez kogoś konsumowane. Mówiliśmy już o użytkowaniu Internetu przez człowieka, ale Internet przyszłości będzie równie ważny dla wymiany informacji między autonomicznymi urządzeniami dysponującymi rozszerzoną inteligencją. Internet będzie miał gigantyczny wpływ na transformację przedsiębiorstw, sposób prowadzeniu biznesu, sterowania procesami technologicznymi, tak zwany Internet rzeczy.

Weźmy kolejny przykład: drukarki 3D. Wspominaliśmy już o prowadzeniu biznesu przez Internet, dostarczaniu treści, usług i sprzedaży dóbr materialnych. Zwróćmy uwagę, że wraz z rozwojem drukarek 3D zmieni się również sposób produkcji. Już dzisiaj niektóre części samochodu Lamborghini produkowane są na drukarkach 3D. Oczywiście nie chodzi mi to, żeby wydrukować sobie samochód, ale sprzedawca można go zdalnie dostosować do indywidualnych potrzeb a następnie błyskawicznie wydrukować w fabryce. To co chcę przekazać będzie bardziej oczywiste i wytłumaczalne na przykładzie produkcji zabawek albo mebli. Gdy drukarki 3D rozpowszechnią się przedmioty tego typu będą produkowane indywidualnie i nawet na drukarkach domowych. Znikną magazyny i składy rzeczy produkowanych z wyprzedzeniem. Produkcja będzie realizowana w czasie rzeczywistym w miejscu możliwie bliskim dla końcowego odbiorcy, bez względu na to w jak odległym miejscu świata dany produkt został wymyślony i sprzedany. Wyobraźmy sobie te gigantyczne oszczędności na transporcie, logistyce, kosztach sprzedaży.

Rozpowszechnienie autonomicznych samochodów spowoduje, że na drogach będzie bezpieczniej i ponieważ przepływność samochodów będzie monitorowane centralnie to koszt podróży zostanie zoptymalizowany a czas podróży skróci się.

Przykłady można mnożyć w edukacji, medycynie, administracji. Nikt nie jest w stanie przewidzieć wszystkich przyszłych pomysłów i zastosowań. Jedno jest pewne: stoimy na progu kolejnej rewolucji technologicznej opartej o ultra szybki mobilny Internet, rozwiązania osadzone w chmurze i rozszerzoną inteligencję.

Kiedy z szybkiego internetu będziemy mogli korzystać także poza dużymi miastami? W lesie, w górach, nad jeziorem?

Szybki Internet zmieni każdą dziedzinę naszego życia. Mówiłem o autonomicznych pojazdach, a stąd już krok do samojezdnych ciągników, bezobsługowych farm, dronów chroniących lasy, strzegących bezpieczeństwa na szlakach wodnych albo górskich. Dzięki szybkiemu internetowi możliwe będzie wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości, gdzie za pomocą gogli, okularów albo innych urządzeń personalnych zostaniemy powiadomieni o zmieniających się warunkach pogodowych ale również otrzymamy informacje o geologii terenu, występujących zwierzętach i roślinach, o wydarzeniach z historii i kultury danego miejsca. Można sobie wyobrazić, że będzie to usługa społecznościowa albo komercyjna, a informacja umiejscowiona w określonych adresach GPS dostępna będzie po dotarciu na dane miejsce. Wirtualni inteligentni przewodnicy, na podstawie algorytmów rozpoznawania obrazu, będą w stanie rozpoznać widok i odpowiedzieć na zadane pytanie w dowolnym języku. Będzie to możliwe dzięki umiejętnościom rozpoznawania naturalnej mowy i kontekstowego tłumaczenia. Tu będą miały zastosowanie elementy rozszerzonej inteligencji i wymagany będzie szybki Internet, aby urządzenia personalne były w stanie odwołać się do wyspecjalizowanych zasobów sieciowych.

Zgodnie z obecną Unijną perspektywą finansową szybki Internet umożliwiający tego typu zastosowania ma powstać w Polsce do 2020 roku. Unia Europejska wspiera te inwestycje poprzez dofinansowanie przeznaczone na powstanie takiej infrastruktury w miejscach gdzie operatorzy telekomunikacyjni nie są zainteresowani w samodzielnym ich przeprowadzeniu. Najczęściej poza dużymi miastami.

E-urząd? Kiedy tak naprawdę będziemy mogli wszystkie usługi załatwiać za pośrednictwem sieci?

Już dzisiaj istnieją wszystkie składowe niezbędne, aby usługi typu e-urząd mogły być osadzone w sieci. To nie jest problem techniczny. To jest problem natury finansowej, fizycznego wybudowania sieci telekomunikacyjnej, farm serwerów, na których e-usługi będą osadzone, stworzenia aplikacji, szkolenia personelu i administracji, przyjęcia stosownego ustawodawstwa, zapewnienia bezpieczeństwa całego sytemu, edukacji społeczeństwa do stosowania takiego rozwiązania. Wystarczyło mi paręnaście słów, żeby nakreślić całe zagadnienie, ale to nie jest zadanie trywialne i każdy z tych punków jest wyzwaniem samym w sobie.

A kto zna odpowiedź na pytanie: jak zmieni się nasza demokracja, gdy dostaniemy narzędzia umożliwiające głosowanie w czasie rzeczywistym z udziałem całego społeczeństwa na istotne tematy społeczne, gospodarcze czy państwowe?

Bądźmy przygotowani na wiele nadchodzących zmian i pracujmy nad tym, żeby wykorzystać szanse i ominąć zagrożenia.
Artykuł sponsorowany
Czytaj także
Polecane galerie