Notowania

angela merkel
09.07.2011 16:34

Angela Merkel powalczy o trzecią kadencję

Kanclerz Niemiec potwierdziła, że wystartuje w wyborach w 2013 roku. W sondażach na razie jednak przegrywa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Niemiecka kanclerz Angela Merkel potwierdziła, że zamierza wystartować w wyborach parlamentarnych w 2013 roku i starać się o trzecią kadencję na stanowisku szefa rządu. Jednak według sondaży wyborcy chętniej widzieliby w fotelu kanclerza rywali Merkel.

_ - Mam nadzieję, że będę mieć w następnych wyborach kontrkandydata z SPD _ - powiedziała Merkel w wywiadzie dla telewizji Sat1. Zapewniła, że z entuzjazmem zaangażuje się w kampanię wyborczą w 2013 roku.

Merkel stoi na czele niemieckiego rządu od 2005 roku. Przez cztery lata był to rząd wielkiej koalicji chadeckiego bloku CDU/CSU i Socjaldemokratycznej Partii Niemiec, a od jesieni 2009 roku chadecy Angeli Merkel sprawują władzę wspólnie z liberalną Partią Wolnych Demokratów.

Przewodniczący bawarskiej chadecji CSU Horst Seehofer potwierdził, że ponowna kandydatura Angeli Merkel na kanclerza Niemiec jest _ bezdyskusyjna _. _ - Ma ona nieograniczone poparcie CSU _ - oświadczył. Premier landu Saksonia-Anhalt Reiner Haseloff zapewnił zaś: _ Wobec pani Merkel nie ma w CDU alternatywy _.

Jednak opublikowany w piątek sondaż telewizji ARD pokazał, że gdyby kanclerza Niemiec wybierano bezpośrednio, to Merkel zostałaby pokonana przez polityków SPD, aspirujących do tej funkcji: byłego szefa dyplomacji Franka-Waltera Steinmeiera oraz byłego ministra finansów Peera Steinbruecka.

Na Steinbruecka, który zyskał uznanie za walkę z najgłębszą w historii recesją w 2009 roku, głosowałoby w bezpośrednim starciu z Merkel 48 procent respondentów, a na Steinmeiera 43 procent. Obecna kanclerz mogłaby liczyć na poparcie od 37 do 39 procent wyborców.

SPD nie zdecydowała jeszcze, kto poprowadzi to ugrupowanie do wyborów w 2013 roku jako kandydat na kanclerza. Szef partii Sigmar Gabriel chwali obu potencjalnych kandydatów, choć sam też ma szanse walczyć o fotel kanclerza. - _ Cieszy nas to bardzo, gdy socjaldemokrata jest tak popularny i budzi takie zaufanie, jak Peer Steinbrueck albo Frank-Walter Steinmeier. To ci dwaj socjaldemokraci dobrze pokierowali Niemcami w czasie kryzysu finansowego _ - powiedział Gabriel w rozmowie z dziennikiem _ Passauer Neue Presse _.

Jednocześnie wystawił druzgocącą ocenę obecnemu rządowi Angeli Merkel. _ - Problemy w polityce wewnętrznej pozostają nierozwiązane, a w polityce zagranicznej nie jesteśmy traktowani poważnie. Jesteśmy rządzeni poniżej naszych możliwości _ - powiedział Gabriel.

Zagrożeniem dla Merkel oraz dla przyszłego kandydata SPD na kanclerza Niemiec mogą okazać się rekordowo popularni obecnie Zieloni. W niektórych sondażach partia ta wyprzedza nawet socjaldemokratów. Jeśli ta tendencja się utrzyma, to Zieloni zapewne zdecydują się na wystawienie własnego kandydata na szefa niemieckiego rządu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t95746.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/merkel;chce;wzmocnic;strefe;euro,166,0,762790.html) Merkel chce wzmocnić strefę euro Według niemieckiej kanclerz ma w tym pomóc _ pakt dla konkurencyjności _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/3/t95747.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bomba;w;biurze;angeli;merkel,69,0,703557.html) Bomba w biurze Angeli Merkel? Policja znalazła podejrzany pakunek w gabinecie niemieckiej kanclerz. Wysłano go z greckiego ministerstwa gospodarki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/179/t97971.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niemcy;zamkna;dwie;elektrownie;atomowe,131,0,793731.html) Niemcy zamkną dwie elektrownie atomowe Kanclerz Angela Merkel wstrzymała na trzy miesiące realizację ustawy przedłużającej eksploatację 17 swoich elektrowni atomowych. Tym samym dwie z nich zostaną zamknięte.
Tagi: angela merkel, ludzie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, marketing i zarządzanie, portrety
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz