Notowania

Anton Schlecker od rzeźnika do milionera

Wychowywał się w biednej rodzinie, a teraz mieszka w twierdzy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Photocapy/CC/Flickr)

*Anton Schlecker, mężczyzna ze szczególnym upodobaniem dla koszuli Versace, mógłby stanąć w jednym szeregu z właścicielami sieci dyskontów spożywczych Aldi, braćmi Albrecht, lub właścicielem sklepów Lidl, Dieterem Schwarzem. Anton Schlecker jest miliarderem, który w życiu prywatnym unika bycia w centrum uwagi. *

Jest za to wszechobecny ze swoją siecią drogerii. O nim samym wiadomo jednak niewiele - znane jest tylko jego zamiłowanie do piłki nożnej i szybkich aut. Wywiadów prawie nigdy nie udziela, niechętnie pozwala się fotografować. Pod tym względem swoje dzisiejsze urodziny powita także z mieszanymi uczuciami: Król drogerii kończy 65 lat.

Z zawodu rzeźnik, wychowany raczej w skromnych i prostych warunkach. Od czasu porwania w 1987 r. jego wówczas 16-letniego syna Larsa i 14-letniej córki Meike żyje w swojej wilii, otoczonej murem, drutem kolczastym i pod obserwacją kamer, w niewielkim miasteczku Ehingen. Okup, jaki wówczas zapłacono, wyniósł w przeliczeniu pięć milionów euro.

Dzieciom udało się uwolnić i zbiec. Porywaczy ujęto i skazano dopiero jedenaście lat po uprowadzeniu.

Kariera Schleckera jest legendarna. Jego ojciec prowadził w Ehingen sklep mięsny. Za ladą stała jego matka, która zmarła przed pięciu laty w wieku 90 lat. W 1965 r., w wieku 21 lat, Anton Schlecker przystępuje do przedsiębiorstwa ojca. W tym samym roku otwiera w Ehingen pierwszy sklep samoobsługowy. Po zniesieniu w 1974 r. sztywnych cen Schlecker dostrzega szansę dla sklepów dyskontowych i w 1975 r. otwiera w Kirchheim pod Stuttgartem swoją pierwszą drogerię.

Wspólnie z żoną Christą zarządza dzisiaj największą w Europie siecią drogerii, zatrudniającą ponad 52 tys. pracowników, z obrotem w wysokości 7,4 mld euro i ponad 14 tys. filii w całej Europie. Patrząc pod kątem statystycznym, w samych tylko Niemczech drogerie Schleckera znajdują się od siebie w odległości trzech kilometrów. Według _ Manager-Magazin _ rodzina Schleckera, z majątkiem w wysokości 2,75 mld euro, znajduje się na 35 miejscu listy najbogatszych Niemców.

Schlecker uznawany jest także za jednego z najbardziej dziwacznych niemieckich detalistów. Swoich pracowników na stanowiskach kierowniczych raczy chętnie przysłowiami z kalendarzy, przed Bożym Narodzeniem na pracowników jego imperium pada blady strach przed otrzymaniem od szefa prezentu w postaci korespondencyjnego kursu zarządzania.

Za wroga Schlecker uważany jest przede wszystkim przez związek zawodowy pracowników usług i służb publicznych Verdi. Jego rzecznicy nazywają często Schleckera _ tyranem o wczesnokapitalistycznych manierach _. Informacje o warunkach pracy u Schleckera wyszły na jaw w 1998 r.: Stuttgardzka prokuratura zarzucała Antonowi Schleckerowi oraz jego żonie - energicznej i pewnej siebie asystentki ds. korespondencji w językach obcych - że ich pracownicy byli opłacani poniżej uzgodnień taryfowych. Za oszustwo Schleckerowie otrzymali karę pozbawienia wolności w zawieszeniu i musieli zapłacić dwa milionom euro na cele społeczne.

Od kilku lat Schlecker musi walczyć też z niepowodzeniami. Jego ekspansja w Niemczech osiągnęła już maksimum możliwości. Negatywny wpływ na działalność zaczynają mieć także stosunkowo niewielkie powierzchnie sklepowe Schleckera. Coraz więcej klientów wybiera zakupy w jasnych i wystawniejszych filiach konkurencji - DM i Rossmann.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Szef włoskiego Santandera naczelnym bankierem Watykanu ]( http://manager.money.pl/ludzie/portrety/artykul/szef;wloskiego;santandera;naczelnym;bankierem;watykanu,218,0,542170.html )
* [ Gudzowaty: Można kupić wszystko, nawet ustawę! ]( http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/gudzowaty;mozna;kupic;wszystko;nawet;ustawe,255,0,544255.html )
* [ Siergiej Kogogin - nowy car branży motoryzacyjnej ]( http://manager.money.pl/ludzie/portrety/artykul/siergiej;kogogin;-;nowy;car;branzy;motoryzacyjnej,140,0,530572.html )
* [ Szef Boeinga na bruku, bo spóźnia Dreamlinera ]( http://manager.money.pl/ludzie/portrety/artykul/szef;boeinga;na;bruku;bo;spoznia;dreamlinera,144,0,525968.html )
* [ Oligarchowie niezadowoleni z Putina ]( http://manager.money.pl/ludzie/portrety/artykul/oligarchowie;niezadowoleni;z;putina,199,0,518343.html )
Tagi: schlecker, drogerie, milioner, ludzie, manager, marketing i zarządzanie, portrety
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz