Bild. Tak powstał kontrowersyjny tabloid

Bild. Tak powstał kontrowersyjny tabloid

Fot. PAP/DPA

Axel Springer chciał stworzyć najtańszy niemiecki dziennik na rynku. Wzorował się na brytyjskim brukowcu Daily Mirror, pełnym sensacyjnych treści i dużych zdjęć. Kiedy jego gazeta została największym, a zarazem najbardziej znienawidzonym dziennikiem w Europie, Springer wycofał się z bieżących prac redakcyjnych. Kim był twórca Bilda i jak narodziła się jego legenda?

[Na zdjęciu Axel Springer z żoną Friede Springer w 1982 roku]

Początki kariery Axela Springera datuje się na wczesne lata 30. XX wieku. W 1933 roku, kiedy władzę w Niemczech przejął Hitler, Springer miał 21 lat. Po zakończeniu II wojny światowej miał 33 lata. Czas ten miał znaczny wpływ na kształtowanie się jego charakteru.

We wrześniu 1933 roku pozował z opaską ze swastyką na ramieniu w mundurze paramilitarnej organizacji Narodowo-Socjalistycznego Korpusu Motorowego. Był także autorem propagandowych tekstów nazistowskiego reżimu w dzienniku Altonaer Nachrichten. Z drugiej strony pomagał przyjaciołom prześladowanym przez nazistów. Jego życie w tamtym okresie było pełne sprzeczności.

Licencja na zarabianie

11 grudnia 1945 roku był ważnym dniem w życiu Springera. Od organu kontroli informacyjnej w brytyjskiej strefie okupacyjnej Axel Springer i jego ojciec Heinrich otrzymali licencję na drukowanie książek na bardzo rygorystycznych warunkach. Zgodę na druk wydał wówczas najstarszy stopniem brytyjski oficer prasowy mjr Barneston. Otrzymanie pozwolenia było wówczas równoznaczne z licencją na zarabianie pieniędzy.

Czytaj więcej "Kuźnia Rzeszy" najlepszym pracodawcą? Koncern Krupp ma już 200 lat. Po dwunastu latach nazistowskiej dyktatury głód czytelników szukających przystępnej literatury był ogromny. A Axel Springer? Wreszcie mógł sprzedawać przechowywane przez okres wojny książki oraz drukować kolejne. Jego pierwszym projektem wydawniczym był kalendarz zrywany o wręcz programowym tytule: Refleksja. Wieczne słowa ludzkości. Nakład wyniósł 6 tys. egzemplarzy.

Ani brytyjski oficer prasowy, ani nabywcy kalendarza nie podejrzewali, że przyczynili się do położenia podwalin pod imperium wydawnicze, które nie ma sobie równych. Nikt przed, ani po Springerze nie był nigdy skonfrontowany z taką dozą nienawiści i podziwu jednocześnie. W latach sześćdziesiątych podzielił społeczeństwo RFN. Bild-Zeitung urósł do rangi największego dziennika w Europie i stał się medialnym obiektem nienawiści młodego pokolenia. Axel Springer jako homo politicus był poddawany gruntownym analizom, komentowano i opisywano jego działania. Natomiast jego sylwetka jako przedsiębiorcy pozostawała zawsze mglista.

Winston Churchill i modelki

Narodziny Bild-Zeitung datuje się na 24 czerwca 1952 roku. Do wydania pierwszego numeru dziennika, który liczył wówczas cztery strony, Springera zainspirowały amerykańskie i brytyjskie tabloidy. Od początku swej działalności wydawniczej Springer był zafascynowany postępową anglo-amerykańską prasą, a w szczególności nowoczesnym dziennikarstwem skierowanym do mas, konsekwentnym naciskiem na efekty wizualne, kreatywną reklamą i innowacyjną technologią druku.

Wzorem dla charyzmatycznego przedsiębiorcy był wówczas brytyjski Daily Mirror. Nawet dzisiaj pierwszy numer Bild-Zeitung wygląda na wskroś nowocześnie. Pierwszą stronę zdominowało zdjęcie poważnego Winstona Churchilla, poniżej brutalne zdjęcie z zamieszek rasowych w RPA a obok hollywoodzka piękność i rozdający pocałunki mistrz olimpijski Paul Falk. Od początku pomyślano o każdej grupie czytelników.

Na drugiej stronie przeczytasz, jak w latach 60. wyglądała pierwsza strona Bilda

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
axel springer, tabloidy, bild
Czytaj także
Polecane galerie