Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bill Gates, prezes i twórca Microsoft Corporation

0
Podziel się:

Najbogatszy człowiek na świecie

Bill Gates, prezes i twórca Microsoft Corporation

W 2004 roku jego majątek szacowano na ponad 46 miliardów dolarów. Od siedmiu lat króluje na liście najbogatszych. Sam jednak uważa, że jego największym sukcesem jest to, że udało mu się połączyć pracę z pasją.

Jest współtwórcą jeden z najlepiej rozpoznawalnych marek w branży komputerowej i jednej z najszybciej rozwijających się firm na świecie. Na koniec roku finansowego dochód Microsoft Corporation wyniósł 36,84 miliardów dolarów. Inwestycje w badania rozwojowe szacuje się rocznie na ok. 6 miliardów dolarów. Firma zatrudnia 55 000 pracowników w 85 krajach i regionach.

Założyciel komputerowego imperium urodził się 28 października 1955 roku w Seattle, w stanie Washington. Jego ojciec William H. Gates był prawnikiem, a matka nauczycielką. Skończył elitarne liceum Lakeside School. Tam, jako trzynastolatek, odkrył swoje zainteresowanie oprogramowaniem i zaczął tworzyć programy komputerowe. W 1973 roku rozpoczął studia na Harvard University, gdzie poznał Steve'a Balmera - przyszłego partnera biznesowego. Razem zaczęli pracować nad nową wersją języka programowania Basic, co następnie stało się podstawą pierwszego mikrokomputera MITS Altair.

Studiów nie ukończył, ponieważ w szybkim tempie zaczęła rozwijać się firma realizująca wizje początkującego informatyka. Tym samym, w 1975 roku powstał Microsoft Corporation - „przyjacielska" spółka Billa Gates'a i Paula Allena.

Obecnie majątek kadry zarządzającej Microsoftu przedstawia się następująco: Gates - ponad 46 miliardów dolarów, Paul Allen - niespełna 21 miliardów dolarów.

Przyjaciel Gatesa i dyrektor generalny Microsoftu, Steve Balmer zajmuje 19 miejsce na liście najbogatszych z ponad 12 miliardami dochodów.

Będąc tak bogatym, można sobie pozwolić na filantropię. I w tej dziedzinie biznesmen stworzył światowe imperium. Prowadzi ją wraz z żoną. Fundacja dysponuje kapitałem ponad 28 miliardów dolarów (stan na grudzień 2004). Dotychczas Fundacja Melindy i Billa Gatesów przekazała ponad 3 miliardy dolarów na rzecz organizacji działających na rzecz światowej ochrony zdrowia. Przeszło 2 miliardy doalarów przekazano na programy związane z poszerzeniem możliwości nauczania, m.in. w ramach inicjatywy Gates Library Initiative, której celem było zapewnienie komputerów, szkoleń oraz dostępu do Internetu bibliotekom publicznym w uboższych gminach na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady. Fundacja przekazała też ponad 488 milionów dolarów na projekty specjalne i doroczne akcje dobroczynne.
Okazuje się, że miliarder nie jest doskonały w każdej dziedzinie. W spocie reklamowym - przekonując do zakupu kijów golfowych marki Big Berta - przyznał się, że ma duże problemy z trafieniem do dołka.
W 1999 r. Bill Gates napisał książkę pt. „Biznes szybki j@k myśl" (Business @ the Speed of Thought), w której wskazuje, że technologia komputerowa pozwala w całkowicie nowy sposób rozwiązywać problemy biznesowe. Książkę tę wydano w 25 językach w ponad 60 krajach. Znalazła się na listach bestsellerów gazet takich, jak New York Times, USA Today, Wall Street Journal, czy portalu Amazon.com. Poprzednia książka Gatesa pt. „Droga ku przyszłości" (The Road Ahead), wydana w 1995 r., przez siedem tygodni utrzymywała się na pierwszej pozycji listy bestsellerów dziennika New York Times.
Zyski z tych książek Gates przekazał organizacjom typu non-profit, które wspierają wykorzystanie technologii w edukacji i kształceniu zawodowym.

Bill Gates ma trójkę dzieci. W wolnym czasie czyta, gra w golfa i brydża. Mieszka w okolicy Jeziora Waszyngtońskiego.

W 2005 został uhonorowany przez królową Elżbietę tytułem szlacheckim.
Wizjonerstwo Billa Gatesa, który przewidział rozwój komputerów osobistych, miało kluczowe znaczenie nie tylko dla sukcesu firmy Microsoft, ale i przyszłości całej branży informatycznej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)