Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Chińczyk biznesmenem roku

0
Podziel się

Cao Dewang zaczynał, gdy miał 16 lat. Jego kariera to chińskie od zera do milionera.

Chińczyk biznesmenem roku
(KEN LENNOX/ERST&YOUNG)
bEieZAKZ

Kapituła Ernst&Young wybrała Cao Dewanga, prezesa fabryki szkła, spośród 43 biznesmenów. Według jurorów należy on do nowego pokolenia menadżerów, którzy myślą i działają globalnie.

Swoją pracę biznesmen roku zaczynał jednak w perspektywie lokalnej. W wieku 16 lat sprzedawał tytoń, potem był farmerem i sprzedawcą owoców. Jego kariera jako menadżera narodziła się jednak w zakładzie produkującym szkło. W Fuqing Gao Shan Special Glass Factory zaczynał jako szeregowy pracownik, by szybko awansować na szefa przedsiębiorstwa.

Na stanowisko kierowniczym sprawdził się znakomicie, bo firmę z rokrocznie powiększającą się stratą wyprowadził na prostą jedynie w rok. Straty zamienił w zyski.

bEieZALb

Potem założył swoje przedsiębiorstwo. Było to właśnie Fuyao Glass Industry Group. Zbudowana w 1987 roku fabryka produkuje szyby samochodowe i ma w swoich rękach ponad połowę chińskiego rynku. Dostarcza komponenty takim gigantom jak Audi, Hyundai, Volvo i Ford. Dewang zatrudnia ponad 10 tys. ludzi.

Właśnie fakt, że Cao Dewang rozpoczynał swój interes od samego początku i doprowadził do jego sukcesu na arenie międzynarodowej, zaimponował sędziom. Uznanie wzbudziła też jego filantropia. Dewang ogłosił, że na cele dobroczynne przeznaczy w tym roku 300 mln euro. To jedna z największych donacji w historii Chin.

W konkursie brali też udział zwycięzcy polskiej edycji. Marcin Iwiński i Michał Kiciński, szefowie i założyciele firmy produkującej gry CD Project, autorzy światowego hitu pt. _ Wiedźmin. _

bEieZALh
bEieZALC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)