Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Ciemna strona Elizabeth Corley

0
Podziel się:

Szefowa Allianz Global Investors pisze mroczne i poczytne kryminały.

Ciemna strona Elizabeth Corley
(mediarelations.allianzgi.com)
bETtksut

Elizabeth Corley żongluje 420 mld euro powierzonymi jej przez inwestorów. Szefowa europejskiego działu Allianz Global Investors jest najpotężniejszą kobietą w europejskim świecie finansowym. Przy okazji pisze mrożące krew w żyłach powieści kryminalne.

Wchodzi do pomieszczenia prawie bezgłośnie, z wyszukaną kurtuazją - jak przystało na angielską lady. Siada, uśmiecha się, przygładza spódnicę. Elizabeth Corley, szefowa europejskiego oddziału Allianz Global Investors (AGI) - emanuje od niej aura klasycznej dyrektorki szkoły. Jednak za konserwatywną fasadą kryje się energiczna kobieta, która od 36 lat radzi sobie z powodzeniem w branży finansowej i - przy okazji - pisze mrożące krew w żyłach powieści kryminalne, które się świetnie sprzedają.

W 2009 roku brytyjskie pismo branżowe _ Financial News _ przyznało 53-letniej Corley tytuł najważniejszej kobiety w branży zarządzania finansami, oraz najbardziej wpływowej kobiety europejskiego sektora finansowego. Corley pracuje dla AGI od pięciu lat. Jako szefowa sektora europejskiego zasiada w jedenastoosobowym gremium zarządzającym funduszu.

bETtksuv

Miliardy euro do kontroli

Działalność AGI obejmuje głównie transakcje z klientami instytucjonalnymi jak ubezpieczenia, banki i fundusze emerytalne. 2009 był dla firmy rokiem rekordowym. Inwestorzy powierzyli funduszowi w sumie 90,7 mld euro. Wartość zarządzanego majątku wzrosła o 28 procent do prawie 1,2 bln euro.

Pod względem zarządzanego majątku AGI zajmuje trzecie miejsce za amerykańskimi gigantami Black Rock i State Street. Jako CEO AGI Europe Holding Corley odpowiada za spółki krajowe od Skandynawii po Bahrajn, które zarządzają łącznie powierzonymi im 420 mld euro. Jest to o 80 mld euro więcej, niż w roku 2008.

Corley scentralizowała w większym stopniu działalność europejską. - _ Kiedy zaczynałam w AGI, wyglądało to trochę jak patchwork, z dużym potencjałem indywidualnym, ale bez wiążącej strategii. _

bETtksuB

Aby to zmienić zaczęła budować europejski holding, w którym zunifikowano wiele funkcji działów IT oraz administracyjnego. W 2007 roku koncern Allianz przejął we Francji i Włoszech dwa fundusze zarządzające finansami, które należało zintegrować. Później doszedł do tego jeszcze Cominvest. Wszystko to miało miejsce w fazie zaostrzenia globalnego kryzysu finansowego, krachów giełdowych i bankructw banków.

_ - Klienci stali się dużo ostrożniejsi, teraz bardziej unikają ryzyka _ - mówi Corley. - _ Intensywność wahań kursów będzie w najbliższych latach rosła. Kto chce uniknąć wahań, musi się zabezpieczać - a to może oznaczać mniejsze zyski _.

Potrzebny jej czas - na pisanie książek

Corley docenia, że w swojej pracy może polegać na ludziach, którzy sprawiają, że każda godzina jej dnia jest optymalnie wykorzystywana. Jest to luksus, który dla niektórych szefów zarządu jest czymś oczywistym - jednak nie dla niej. Przy pracy, gdzie w czasie kryzysu finansowego spędzała w biurze nawet po szesnaście godzin, nie miałaby czasu na napisanie czterech powieści kryminalnych. Obecnie pracuje nad piątym kryminałem, którego akcja toczy się ponownie w Harlden, fikcyjnym miasteczku na południu Anglii.

Pierwowzorem Harlden jest miasteczko Horesham w Westsussex, w którym Elizabeth Corley dorastał. _ _

bETtksuC

_ - Harlden jest wprawdzie wymyślonym miejscem, jednak w jakiś sposób podobny do Horesham. W ten sposób pozostaje w kontakcie z moimi korzeniami. Po prostu tęsknie za życiem na prowincji _ - mówi Corley.

Akcja kryminałów Corley nie toczy się w gorączkowym świecie arystokracji finansowej, lecz zawsze na angielskiej prowincji. Oczywiście za idyllą miasteczka kryją się mroczne otchłanie seksu, perwersji i przemocy. Jej protagonistów - gospodynie domowe, byli wojskowi, diva operowa - popychają do ich brutalnych zbrodni tajemnice z przeszłości.

Bohaterem wszystkich powieści jest detektyw Andrew Fenwick, który ściga nienawidzącego kobiet seryjnego mordercę, odkrywa kulisy długo zapomnianego morderstwa, rozbija grupę pedofilii i szpera w czeluściach prostytucji i przestępczości zorganizowanej. Fenwick jest chłodny i racjonalny, dysponuje ogromnymi możliwościami wczuwania się w sytuację.

bETtksuD

Być może właśnie ta kombinacja umożliwia także Elizabeth Corley pogodzić ze sobą tak przeciwstawne role menadżera ds. finansów i autorki kryminałów. Inspiracją dla jej pierwszej książki - Requiem Mass - było Requiem Verdiego, wystawiane w katedrze w Winchesterze.

- _ Pomyślałem nagle, co by było, gdyby ktoś zamordował teraz sopranistkę? _

Zaczynała od początku_ _

Prawie dwa lata po koncercie w Winchesterze udało jej się wreszcie przelać historię sopranistki na papier. Wtedy, pod koniec lat dziewięćdziesiątych, zrobiła już karierę, zaczynając od najniższego szczebla i w niezwykły sposób.

bETtksuE

Jako 18 letnia maturzystka pracował najpierw w Horesham w sklepie obuwniczym: _ _

_ - Nauczyłem się wówczas, jak i dlaczego ludzie coś kupują _ - mówi. Następnie zaczęła jako praktykantka w firmie oferującej ubezpieczenia na życie Sun Alliance: - _ Gotowałem kawę, porządkowałam dokumenty i nie mogłam nawet odbierać telefonu - wspomina. _ W Sun Alliance rozpoczęła następnie naukę zawodu.

Planowane pierwotnie studia historyczne poszły w zapomnienie, zamiast tego wkuwała - po części na kursach wieczorowych - podstawy działalności ubezpieczeniowej. Po dziewięciu latach została wiceszefową działu sprzedaży ubezpieczeń. Uświadomiła sobie, że w wieku 27 lat osiągnęła tam już wszystko.

Odpowiedziała na ogłoszenie w prasie, zamieszczone przez firmę świadczącą usługi audytorskie i doradcze Coopers & Lybrand. Trzy razy otrzymała odpowiedź odmowną, _ ponieważ nie miałem dyplomu ukończenia studiów i nie byłam prawniczką ani księgową _.

Napisała więc list: _ Proszę dać mi szansę, jeśli zawiodę, możecie mnie Państwo zwolnić. _ Pięć i pół roku później 33-letnia Corley została partnerką. Z Coopers & Lybrand odeszła do funduszu Mercury Asset Management, który w 1997 roku został przejęty przez Merrill Lynch.

Szef Corley, Joachim Faber, obchodził ostatnio swoje 60-te urodziny. Po tym jego umowa została przedłużona jeszcze o rok. Jest to regulacja, którą są objęci wszyscy członkowie zarządu Allianz, którzy skończyli 60 lat. Wewnętrzny wyścig o stanowisko Fabera już się rozpoczął.

Szefowa zarządu?

Zarząd Allianz postanowił już w 2008 roku, że do roku 2015 liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych zostanie zwiększona do 30 procent. Być może niedługo nadejdzie już czas na kobietę na czele zarządu.

Nie wiadomo, czy Elizabeth Corley miałaby rzeczywiście ambicję przejąć spuściznę po Faberze. Wiadomo za to, że pisze kolejny kryminał, piąty z kolei: - _ Mam już połowę - ale proszę mnie nie pytać, jak długo to jeszcze potrwa - wykręca się od odpowiedzi . _

ZOBACZ TAKŻE:

bETtksuW
KOMENTARZE
(0)