Notowania

Dr Irena Eris, jedna z najbogatszych Polek

Wielkie nazwisko polskiej kosmetologii

Podziel się
Dodaj komentarz

Markę Dr Irena Eris rozpoznaje dziś prawie każdy Polak (wg. instytutu Pentor 93 proc. badanych). To zapewne zasługa jej założycielki - z wykształcenia doktor farmacji - która od 23 lat niezmiennie pracuje na sukces i prestiż największej polskiej firmy kosmetycznej.

Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris powstało w 1983 roku, dzięki pieniądzom podarowanym przez matkę, jako mały zakład rzemieślniczy, produkujący jeden rodzaj kremu półtłustego w liczbie 3 tys. sztuk miesięcznie. Słoiczki z kremami napełniano wówczas ręcznie, a do sklepów dostarczał je maluchem Henryk Orfinger, mąż Ireny Eris i współzałożyciel firmy. Na pensję dla jedynej wówczas pracownicy Irena Eris pieniądze pożyczała od przyjaciela, do dziś zresztą pracującego w firmie.

W 1986 roku, po trzech latach działania firmy, gdy znacznie zwiększył się popyt na kosmetyki Eris, firma zaczęła się bardzo szybko rozwijać. W 1989 roku zatrudnienie oraz obroty laboratorium osiągnęły górną granicę przewidzianą dla prywatnego przedsiębiorstwa rzemieślniczego w socjalistycznej Polsce. Przemiany polityczne i gospodarcze stworzyły przed nim jednak nowe możliwości rozwoju.

W 1993 roku w Piasecznie uruchomiono nową fabrykę, wyposażoną w najnowocześniejsze linie produkcyjne, komputerowo sterowane maszyny. W ten sposób mały zakład rzemieślniczy przekształcił się w duże przedsiębiorstwo z wieloma laboratoriami i rozbudowanymi działami.

Laboratorium, instytuty i hotele

Dziś Laboratorium z Piaseczna zatrudnia około 500 pracowników w siedzibie firmy oraz spółkach zależnych, w asortymencie ma blisko 400 produktów detalicznych i profesjonalnych (tylko dla salonów kosmetycznych), produkuje 1,4 miliona sztuk kosmetyków miesięcznie.

W 2005 roku obrót spółki wyniósł 101 mln złotych (czyli ponad 25 mln Euro), rok wcześniej było to 97,7 mln złotych (ok. 24 mln Euro). Firma eksportuje swoje kosmetyki do 24 krajów na całym świecie. Można kupić je m. in. w drogeriach Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Rosji, Wielkiej Brytanii, USA, a nawet na Tajwanie.

W Polsce pod marką Dr Irena Eris działa też 25 Instytutów Kosmetycznych oraz 2 hotele piękności SPA: w Krynicy-Zdroju i na Wzgórzach Dylewskich pod Ostródą. Pierwszy z nich powstał po części jako obiekt wypoczynkowo-rehabilitacyjny dla pracowników fabryki, działającej przez lata jako zakład pracy chronionej. Trzy Instytuty Kosmetyczne pracują za granicą - w Moskwie, Bogocie oraz Kaliningradzie.

W tej chwili firma jest niekwestionowanym liderem rynku kosmetyków do pielęgnacji twarzy, co sprawia, że Polska jest obecnie jedynym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym - pomimo ogromnej konkurencji - pozycję lidera zajmuje marka lokalna (Dr Irena Eris ma około 17% udziału w rynku).

Laboratorium w Piasecznie jest również liderem w zakresie innowacji - badania naukowe to jeden z najistotniejszych obszarów działania firmy.

W istniejącym od 2001 roku Centrum Naukowo-Badawczym Dr Irena Eris prowadzi się unikalne w branży kosmetycznej badania in vitro na komórkach skóry (fibroblastach i komórkach śródbłonka naczyniowego) oraz badania in vivo (aplikacyjne).

Badania in vitro pozwalają ocenić, w jaki sposób składniki aktywne kosmetyków działają bezpośrednio na komórki, dzięki czemu w recepturach kremów można zastosować ich optymalne stężenia oraz odpowiednio je łączyć. Badania in vivo potwierdzają natomiast skuteczność działania poszczególnych składników w konkretnym kosmetyku.

Liczy się wiedza

Irena Eris ukończyła studia na Akademii Medycznej w Warszawie. Początkowo myślała o medycynie, jednak gdy z braku miejsc nie dostała się na wymarzony przez rodziców kierunek, zdecydowała się na farmację, gdyż przeprowadzano tam właśnie dodatkową rekrutację. Z czasem farmacja okazała się dla niej znacznie ciekawsza niż przypuszczała. Już w czasie studiów zaczęła tworzyć pierwsze kosmetyki w uczelnianym laboratorium - początkowo dla siebie (miała problemy z cerą trądzikową i alergiczną), później także dla znajomych.

Na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie obroniła doktorat. Właściwie to zdecydowała się na bardzo trudny krok w swoim życiu - do Berlina wyjechała bowiem jako młoda mężatka z małym synkiem, a doktorat obroniła w zasadzie podczas bezpłatnego urlopu wychowawczego (zaraz po studiach zatrudniła się w laboratorium badawczo-wdrożeniowym warszawskiej Polfy).

Jako współwłaścicielka Laboratorium Kosmetycznego Dr Irena Eris, od początku istnienia firmy jest jej dyrektorem ds. badań i rozwoju, zajmując się kreacją nowych produktów oraz bezpośrednio zarządzając procesem ich powstawania.

Cały czas regularnie czyta obcojęzyczne publikacje z zakresu nowoczesnej kosmetologii, bywa na kongresach i spotkaniach naukowych, utrzymuje kontakt z innymi laboratoriami kosmetycznymi na świecie.

W swojej firmie - zwłaszcza w działach związanych z badaniami - zatrudnia ludzi z wykształceniem kierunkowym, często po doktoratach, współpracuje z lekarzami.

Takie podejście do innowacyjności sprawiło, że firmowe kosmetyki i zabiegi zdobyły już blisko 100 nagród, wyróżnień i certyfikatów. Od 1996 roku firma posiada Międzynarodowy Certyfikat Zarządzania Jakością ISO 9001, a od 2001 roku - również Zarządzania Środowiskiem ISO 14001. Gwarantują one, że kosmetyki marki Dr Irena Eris mają światową potwierdzoną jakość, a jednocześnie ich produkcja nie szkodzi środowisku.

Przedsiębiorstwo Fair Play

Oprócz innowacyjności w dziedzinie badań Laboratorium Dr Irena Eris cechuje się również innowacyjnością - jak na polskie warunki spotykaną na razie w niewielu firmach - w zakresie zarządzania kapitałem ludzkim. Sposób zarządzania firmą, jej pozycja ekonomiczna oraz zaawansowanie technologiczne i informatyczne sprawiły, że i w tej dziedzinie firma jest laureatem ogromnej ilości nagród i wyróżnień. Firma Ireny Eris słynie jako firma przyjazna kobietom.

Firma zatrudnia zarówno kobiety bardzo młode, które dopiero zaczynają karierę, jak i kobiety w średnim wieku, które często nie miałyby szans na zatrudnienie u innego pracodawcy. Kobiety w ciąży, nawet jeżeli muszą przez jakiś czas przebywać na zwolnieniu, po urlopie macierzyńskim bez problemu wracają na swoje stanowisko z zupełnie realną szansą na awans. Niektóre kobiety awansowały nawet w czasie ciąży.

Co bardzo ważne - w wielu działach firmy istnieje możliwość wyboru elastycznego, nienormowanego czasu pracy, co pozwala dopasować godziny pracy do indywidualnych potrzeb (pracownicy rozliczani są bowiem z wyników pracy, a nie przepracowanego czasu). Nie ma również problemu, gdy pracownik nagle potrzebuje wziąć wolne, gdyż coś ważnego wydarzyło się w domu.

Mieć pasję w życiu

Prywatnie Irena Eris jest kochającą żoną, matką dwóch synów, babcią wnuków-bliźniaków.

Po obronie doktoratu mogła zdecydować się na karierę naukową, wybrała jednak własną firmę. Od początku jej istnienia pomagał jej w tym mąż.

Dzięki temu, że skutecznie zajął się zarządzaniem firmą, finansami i dystrybucją, Irena mogła poświęcić się temu, co najbardziej lubiła, czyli pracy w laboratorium przy tworzeniu nowych produktów.

Od lat to ona jest „twarzą" firmy (mieszając swój pierwszy krem i umieszczając na nim swoje nazwisko dała przecież początek bardzo silnej dziś marce kosmetyków), on natomiast - przez wiele lat razem z nią tworzył sukces ich firmy, godząc się na pozostawanie „z tyłu", niejako na zapleczu.

Na co dzień Irena Eris i Henryk Orfinger wraz z młodszym synem mieszkają w centrum Warszawy, weekendy spędzają natomiast w drewnianym, zbudowanym z bali sosny syberyjskiej, domku myśliwskim poza miastem.

Na wakacje i urlopy wybierają się albo na zimną północ (tak lubi Henryk), albo na ciepłe południe (takie są preferencje Ireny).

I chociaż Irena Eris od dobrych kilku już lat znajduje się na liście 100 najbogatszych Polaków tygodnika „Wprost" (w roku 2006 zajmuje 85 pozycję z majątkiem 200 mln zł) to - jak sama twierdzi - jest normalną, pracującą kobietą, dla której pieniądze to tylko środek, a nie cel. Ważniejsza jest rodzina i życiowa pasja.

Tagi: irena eris, ludzie, manager, marketing i zarządzanie, portrety
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz