Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ferdinand Piech doszedł po trupach do celu

1
Podziel się:

Chłodny, wyrachowany i przewidujący - tak o szefie Volkswagena mówią jego pracownicy. Jutro austriacki przedsiębiorca kończy 75 lat.

Ferdinand Piech doszedł po trupach do celu
(PAP/EPA)

Ten tydzień będzie dla Ferdinanda Piecha ukoronowaniem życiowego dzieła. Dokładnie w 75 urodziny biznesmena Volkswagen stanie się ostatecznie rodzinnym przedsiębiorstwem klanu Porsche i Piech. Kim jest człowiek, który od pięciu dekad dąży cierpliwie, bezwzględnie i ze sprytem do światowej dominacji w branży motoryzacyjnej?

[Na zdjęciu Ferdinand Piech z żoną Ursulą]

Lato 1945, majątek w austriackim Zell am See. Właściciel majątku Anton Piech nadzoruje sianokosy. Ręce w kieszeni, zza paska wylewa się nieduży brzuszek. Nagle pojawia się przed nim jego ośmioletni syn, zupełnie niespodzianie uderza go kijem w brzuch i ucieka.

Oburzony ojciec goni go, łapie i chce mu sprawić lanie, ale po pierwszym klapsie zostaje powstrzymany przez niespodziewanego gościa. Amerykańskiego oficera, który przyszedł skonfiskować dwa samochody. - _ To był dziwny zbieg okoliczności _ - wspominał później Ferdinand Piech. _ - To był jedyny raz, kiedy dostałem lanie od ojca i jedyny dzień, w którym musiałem pożegnać dwa wspaniałe Alfa Romeo _.

Megaloman, wyrachowany szaleniec

Zuchwałe ataki, bolesne zmagania o władzę, popsute relacje z rodziną, piękne samochody - tak wygląda burzliwe życie Ferdinanda Piecha. Po prawie siedmiu dziesięcioleciach od dzieciństwa w majątku rodzinnym, syn Antona Piecha - pioniera koncernu VW - i wnuk Ferdinanda Porsche, sam jest o krok od stania się legendą branży motoryzacyjnej. Przez całe życie szukał emocji i konfrontacji. Konkurował z najlepszymi, łamał przepisy, naruszał tabu. Wielu uważało go za szaleńca - megalomana z obsesją na punkcie sukcesu, zafascynowanego technologiami. On sam pozostawał przy tym chłodny, wyrachowany i przewidujący.

W ten sposób Piech został długoletnim szefem marek Audi i Volkswagen, przyczynił się do fuzji Porsche i VW, przygotował koncern VW do globalnej dominacji nie zważając na jakiekolwiek straty czy zasady ładu korporacyjnego. Podczas gdy inni europejscy producenci aut walczą, by nie znaleźć się pod kreską (CEO Fiata Sergio Marchionne: _ Tylko niewielu europejskich producentów zarabia na autach _), VW zmierza od rekordu do rekordu. Także sam Piech nie ma powodów do narzekania. Jest nie tylko przewodniczącym rady nadzorczej, ale wspólnie z pozostałymi członkami klanu Porsche i Piech także największym udziałowcem VW.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/245/m212981.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/kompromitacja;na;euro;robert;korzeniowski;bawia;mnie;dziennikarze;ze;stoperem;w;reku,233,0,1069801.html) *Korzeniowski: Wyciskają nas jak cytryny * Były sportowiec doradza teraz UEFA. Jak jest postrzegany: sceptyczny, stalowo-niebieskie oczy, cięte zdania z sekundowymi przerwami, które nierzadko wciskają krople potu na czołach rozmówców. - _ Moja potrzeba harmonii jest ograniczona _ - mówi Piech. Zarządzanie postrzega jako dyscyplinę inżynierii. Należy eliminować błędy, ciąć koszty, zwiększać paletę modeli. Nie ma w tym miejsca na harmonię. Nawet nie stara się tego tuszować. Jego żona powtarza mu od czasu do czasu, by nie spoglądał tak pochmurnie i czasami się uśmiechał. _ - Nie mogę się śmiać, kiedy nie ma nic do śmiechu _ - odpowiada
wtedy.

_ - Sprzeciw niemożliwy _, _ kultura strachu w koncernie _ - niektórzy menadżerowie VW malują ponury obraz rządów Piecha w Wolfsburgu. Pojawiają się jednak opinie o Piechu jako graczu zespołowym, który z powodzeniem gromadzi wokół siebie najlepszych ludzi w branży, uczy się od nich i zachęca ich do wytężonego wysiłku. Wydaje się, że z biegiem lat Piech stał się nieco łagodniejszy. _ - Posyłanie w odstawkę odbywa się teraz bardziej po ludzku _ - mówi anonimowo jeden z menadżerów VW.

_ _

_ - Piech mówi tylko to, co konieczne _ - opowiada inny menager, który współpracował przez wiele lat z patriarchą VW. Długo się zastanawia, przygląda sprawom w milczeniu, czasem przez tygodnie lub miesiące. _ - Ale kiedy już coś mówi, słowa są dobrze dobrane. Wtedy dobrze jest brać każde słowo dosłownie. _

_

_

_ - Jeśli chcę coś osiągnąć, biorę się za problem i rozwiązuję go _ - mówi o sobie Piech. _ - Moje otoczenia dostrzega moje ograniczone pole widzenia i być może nie jest z tego powodu do końca zadowolone. Jednak nie kryje się za tym nic innego jak całkowita koncentracja. _

Ograniczone pole widzenia ma jednak fatalne efekty uboczne. Jego działanie zgodnie z zasadą _ po trupach do celu _ burzy często wszelkie zasady ładu korporacyjnego. Na banki i inwestorów, którzy wymagają przejrzystości przy udzielaniu kredytów i inwestycjach w nieruchomości, Piech działa często jak czerwona płachta na byka._ _

Fanatyk jakości

Piech narobił sobie potężnych wrogów. Wojna o wzajemne przejęcie kontroli, jaka rozgorzała pomiędzy Volkswagenem i Porsche, doprowadziła wskutek braku przejrzystości do miliardowych straty po stronie banków, firm ubezpieczeniowych i funduszy, co przelało czarę goryczy. Dziesiątki inwestorów pozwało VW w Niemczech i Stanach Zjednoczonych domagając się miliardowych odszkodowań.

Co wyróżnia Piecha na tle innych wielkich ludzi branży motoryzacyjnej? Jako inżynier może jeszcze samodzielnie skonstruować i zbudować auto, jako kierowca wyścigowy-pasjonat osobiście je testuje. Uszkodzone samochody sam też odprowadza do warsztatu i zostaje, żeby porozmawiać z mechanikami.

Skłonność Piecha do poszukiwania najlepszych rozwiązań uczyniła z niego fanatyka jakości i przyniosła mu przydomek _ Fugen-Ferdl _ ponieważ jako szef Volkswagena chodził po zakładzie ze szczelinomierzem sprawdzając odstępy pomiędzy elementami karoserii oraz elementami plastikowymi. W ramach pracy dyplomowej na Politechnice Federalnej w Zurychu skonstruował chłodzony powietrzem dwunastocylindrowy silnik do bolidów Formuły 1.

Cyniczny i praktycznyNa świat nie wypływają żadne historie z życia domowego Piecha. Stroni od imprez celebrytów. Uwielbia za to żeglarstwo morskie i motocykle, szczególnie marki KTM i Ducati. Piech wie, co to autoironia i oziębły humor, myśli jak szachista przewidując dwa do trzech ruchów do przodu i przywiązuje ogromną wagę do dobrego przygotowania. Kiedy podczas jednej ze służbowych podróży do USA samolot wpadł na krótko przed lądowaniem w poważne turbulencje, Piech zdjął buty. Jeden z siedzących obok niego menadżerów zapytał zdziwiony: _ Co pan robi? Zaraz lądujemy. _ Na to Piech: _ Czy pływał pan kiedykolwiek w butach? _

Przemyśleć i rozważyć wszelkie możliwości, tak właśnie działa Piech. Podczas rozmowy w siedzibie Volkswagena wyciągnął z kieszeni pomarszczony portfel. Był opleciony czerwonymi gumkami. _ - Kiedy kieszonkowiec wyciąga komuś z tylnej kieszeni zwyczajny skórzany portfel, osoba ta na pewno tego nie spostrzeże _ - poucza Piech. _ - Ale gumki sprawiają, że powstaje opór. To poczuje się natychmiast. _

W tym tygodniu wnuk Porsche zamierz ukoronować dzieło swego życia. Jutro będzie obchodził 75 urodziny, w środę Audi ma ogłosić przejecie włoskiego producenta motocykli Ducati - o czym Piech marzył od dawna. Podczas czwartkowego dorocznego walnego zgromadzenia Volkswagen przedłuży o pięć lat umowę Piecha na stanowisku przewodniczącego rady nadzorczej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem Piecha, jeszcze tego samego dnia w gremium kontrolnym zasiądzie również jego żona Ursula. Wówczas VW stanie się nareszcie rodzinnym przedsiębiorstwem, ponieważ po stronie kapitałowej w radzie będzie zasiadał tylko jeden niezależny członek: Annika Falkengren, szefowa szwedzkiego banku SEB.

Czytaj więcej o słynnych przedsiębiorcach w Money.pl
Prawdziwa historia znienawidzonego tabloidu Axel Springer chciał stworzyć najtańszy dziennik na niemieckim rynku. Po latach założona przez niego gazeta stała się największą i najbardziej znienawidzoną w kraju.
Piwo od dr. Oetkera? Mają też bank Producent ciast w proszku zarządza też przedsiębiorstwem żeglugowym i siecią luksusowych hoteli.
Szef wielkiego klubu zrezygnował z pensji, bo... Dla dobra klubu zrezygnował z wysokiej pensji, a w Norymberdze stoi jego fabryka wędlin. Zobacz, czego jeszcze nie wiesz o menadżerze Bayernu Monachium.
ludzie
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Hanys
3 miesiące temu
Ferdinand Piaech ? Das Schwindel.