George Soros przechodzi na emeryturę

George Soros przechodzi na emeryturę

Fot. PAP/EPA

Po 40 latach aktywnej działalności w branży funduszy hedgingowych George Soros, multimiliarder, guru sektora inwestycyjnego, jeden z najbardziej znanych spekulantów walutowych, postanowił odejść na emeryturę.

Według agencji Bloomberg, która powołuje się na informacje z kręgów finansowych, 81-letni Soros zamierza wycofać się do końca roku z aktywnej działalności, spłacając przy tym zewnętrznych inwestorów swojego funduszu. Chce zająć się wyłącznie zarządzaniem majątkiem rodzinnym. W ostatnim czasie zewnętrzne inwestycje finansisty rzędu ponad miliarda dolarów, przy łącznym wolumenie ponad 25 mld dolarów, odgrywały już tylko marginalną rolę.

Powodem decyzji Sorosa ma być zaostrzenie regulacji dla funduszy hedgingowych, które zaczyna obowiązywać w USA od 2012 roku. Przedsiębiorca będzie mógł jednak obejść nowe przepisy, inwestując wyłącznie w majątek rodzinny. Tym samym pójdzie w ślady innych znanych menadżerów funduszy hedgingowych. Działania Sorosa będą miały jednak wymiar symboliczny, zauważa New York Times.

Pochodzący z Węgier Soros używa swoich wpływów także w dobie kryzysu finansowego w Europie i USA, nie owijając przy tym w bawełnę. Już od dłuższego czasu Soros powtarza, że bankructwo zadłużonej Grecji jest właściwą drogą, by zapobiec jeszcze gorszej sytuacji. Ponadto w lutym ubiegłego roku pracownicy jego firmy wzięli udział w kontrowersyjnej kolacji na Manhattanie, podczas której menadżerowie funduszy hedgingowych mieli się zastanawiać, jak zarobić na spekulacjach przeciwko unijnej walucie.

Kliknij i poznaj historię klanu Forbesów
Światowiec z gestem

W ciągu ubiegłych lat Soros dał się poznać opinii publicznej przede wszystkim jako miłośnik sztuki i filantrop. Według agencji Bloomberg w ciągu minionych 30 lat przekazał na cele dobroczynne, w tym na wspieranie demokracji, wolności słowa, oświaty oraz na walkę z biedą, ponad 8 mld dolarów.

Swój majątek Soros mnożył w sposób mniej wytworny. W 1992 roku zasłynął na całym świecie spekulując na zniżkę kursu funta. Soros przewidział, że kurs brytyjskiej waluty jest zawyżony, i że Bank Of England będzie zmuszony do jego obniżenia. Pożyczył wiec miliardy funtów i wymienił je na marki. Kiedy kurs funta się załamał, Soros spłacił kredyty w funtach po zaniżonym kursie, zarabiając w ten sposób miliard dolarów. W następstwie tego Anglia została zmuszona do opuszczenia Europejskiego Mechanizmu Walutowego (ERM).

Życiorys Sorosa przedstawia go także jako światowca. Krótko po zakończeniu II wojny światowej Węgier rozpoczął studia w londyńskiej School of Economics, a jako 26-latek próbował szczęścia jako makler na Wall Street. W 1969 roku Soros tworzy swoją pierwszą firmę Soros Fund Management, a w 1973 zakłada fundusz inwestycyjny Quantum Fund. Od 1988 roku wycofuje się stopniowo z codziennej pracy w firmie, a kierownictwo nad funduszem przejmuje główny strateg Stanley Druckenmiller.

Jak powstała Zara? Kliknij i przeczytaj
Nadchodzą problemy

Ostatnia decyzja Sorosa ma wymiar symboliczny. Uchwalona po kryzysie finansowym reforma branży hedgingowej zaostrza regulacje dotyczące zarządzania finansami inwestorów i jest korzystniejsza dla funduszy rodzinnych. Po rozważeniu za i przeciw podobne decyzje podjęło wielu innych menadżerów. Do najbardziej znanych należą między innymi były partner Sorosa Stanley Duckenmiller oraz inwestor finansowy Carl Icahn. W ciągu ostatnich miesięcy za ich przykładem poszło także wielu innych menadżerów funduszy hedgingowych.

Decyzje rekinów branży są dla wielu oznaką nadchodzących problemów. - Kiedy najwięksi menadżerowie zamykają swoje fundusze z powodu wygórowanych regulacji, odbije się to ostatecznie na inwestorach instytucjonalnych - ostrzega Jim Liew, wykładowca w nowojorskiej Stern School of Business. Liew jest zdania, że branża musi się koniecznie zastanowić nad swoimi zadaniami: zatrudnić pracowników, pozyskać kapitał i dać sygnał gospodarce.

Czytaj w Money.pl
Wielkie koncerny rodzinne: Fortuny i skandale
Wnuczka założyciela L'Oreal chciała ubezwłasnowolnić matkę, a prezes Samsunga ma wyrok za przestępstwa finansowe.
Wybrali najlepsze managerki na świecie
Ta kobieta prowadzi w rankingu Financial Times. Zobacz, kto to jest i dla kogo pracuje.
Dziewięć lat procesu skończyło się śmiercią
Zmarła jedna z najbardziej tajemniczych postaci branży medialnej.
emerytura, soros, george soros, fundusz hedingowy
Czytaj także
Polecane galerie
Tako
195.117.93.* 2011-07-29 10:57
A zatem załamanie światowych finansów już tuż tuż. Soros kupił kopalnie złota a wycofuje się z "papierkowej roboty" Wszystko jasne...
asadsadsasdcasese
192.138.116.* 2011-07-29 10:24
a tysiące dotknięte manipulacjami tego pana cierpią... ale cóż śmierć już bliska, a po śmierci czeka sprawiedliwość
Robert R
83.142.207.* 2011-07-29 09:11
Poprawcie składnię w zdaniu, gdzie jest "które zaczyna obowiązywać w USA od 2012 roku". Jeśli zaczyna to nie od 2012 roku tylko w 2012 roku. A jeśli ma być od 2012 roku to nie może być zaczyna obowiązywać (tryb dokonany) tylko np. "będzie obowiązywać". Gdy piszecie że "zaczyna obowiązywać" i "od 2012 roku" to nasuwa się logiczne pytanie jak długo będzie tak zaczynać (obowiązywać). Rok (będzie zaczynać), dwa lata, czy może dłużej? No, i kiedy przestanie zaczynać a po prostu już będzie obowiązywać. Taki błąd prowadzi do absurdalnych wniosków. Bo wiadomo że przepisy zaczynają obowiązywać konkretnego dnia, obowiązuj z dniem takim a takim. A nie zaczynają obowiązywać od... Poprawcie to.