Notowania

strefa euro
12.11.2012 17:24

George Soros w Polsce. "Lepiej poczekać z przystąpieniem do strefy euro"

Państwa, które aspirują do strefy euro powinny poczekać z przystąpieniem - powiedział George Soros, jeden z najbardziej wpływowych inwestorów świata, podczas debaty na temat globalnej ekonomii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sebastian Derungs/World Economic Forum)

*Państwa, które aspirują do strefy euro powinny poczekać z przystąpieniem - powiedział George Soros, jeden z najbardziej wpływowych inwestorów świata, podczas debaty na temat globalnej ekonomii. Debata odbyła się w Pałacu Prezydenckim. *

_ - Sądzę, że strefa euro musi rozwiązać swoje problemy. Radziłbym poczekać (krajom aspirującym do strefy) _ - powiedział Soros podczas debaty pt. _ Governing global economy. How to get out of the mess? _, z cyklu _ Idee Nowego Wieku _, której gospodarzem jest Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Zdaniem Sorosa kryzys w strefie euro jest jednym z istotniejszych problemów świata. Dodał, że kryzys ten ma charakter złożony. Wskazał na zadłużenie państw i kryzys bankowy, które - według niego - są powiązane _ jak syjamskie bliźnięta _ oraz problem konkurencyjności gospodarek, a także zagadnienia o charakterze politycznym. _ Kryzys polityczny jest czymś, co Polskę szczególnie powinno niepokoić _ - zaznaczył amerykański inwestor.

Podkreślił, że ma krytyczny stosunek do Niemiec i roli tego kraju w UE, ale szanuje przywódczą postawę kanclerz Angeli Merkel. Dodał jednak, że - według niego - kanclerz kieruje Unię Europejską w niewłaściwą stronę.

Czytaj więcej [ ( http://static1.platine.pl/i/art/19/246035_mny.jpg ) ] (http://platine.pl/jak-zarabiac-kiedy-akcje-tanieja-naucz-sie-grac-na-spadki-0-1160920.html) *Zarabiają na spadkach na giełdzie * George Soros i inni legendarni inwestorzy dorobili się ogromnych pieniędzy w czasach, kiedy na rynkach finansowych lała się krew.

Soros uważa, że polityka zaciskania pasa proponowana przez Niemcy sprawdziła się w tym kraju, była bowiem prowadzana w czasach boomu gospodarczego. Natomiast teraz redukcja wydatków budżetowych w krajach pogrążonych w kryzysie wpędza je w jeszcze większe kłopoty. Inwestor uważa, że korzystne dla strefy euro byłoby, jeśli Niemcy nie zgodziłyby się na uwspólnotowienie długu eurozony i emisję euroobligacji, gdyby Niemcy opuściły strefę euro.

Soros wyjaśnił, że w takim scenariuszu doszłoby do osłabienia euro, wartość długu denominowanego w tej walucie spadłaby, a tańsze towary np. z Hiszpanii czy Włoch byłyby bardziej konkurencyjne - zalałyby rynek niemiecki. Pozwoliłoby to strefie euro wydobyć się z problemów.

Zdaniem inwestora wspólnota europejska została podzielona na dwie klasy państw: wierzycieli i dłużników. Rządzą ci pierwsi. Soros uważa, że taki podział przeczy idei UE, która miała być stowarzyszeniem suwerennych państw, które z części suwerenności rezygnują na rzecz dobra wspólnego.

Soros uważa, że problem UE polega na tym, że nie jest ona państwem. _ UE swoją atrakcyjność i urodę czerpała właśnie z tego, że była zróżnicowana, że ludzie różnego pochodzenia, z różnych kręgów kulturowych mieli się połączyć w jednym organizmie. Ale konflikt między tymi kulturami jest większy niż chęć łączenia się _ - powiedział.

Dodał, że _ zamiast integracji trwa proces dezintegracji _. _ Na razie wszystko zmierza w niewłaściwym kierunku _ - ocenił. Inwestor był pytany m.in. o ocenę przyszłości Chin. Wyjaśnił, że wzrost gospodarczy Chin, który oparty jest na eksporcie i inwestycjach już wyczerpał swoje możliwości. _ On nie może trwać przez kolejną dekadę. Może przetrwać jeszcze rok, dwa, natomiast osiągnął już maksymalny, górny pułap swojego rozwoju _ - powiedział. Zaznaczył, że konsumpcja gospodarstw domowych tego kraju stanowi dwie ok. jedną trzecią PKB, a dwie trzecie eksport i inwestycje. Tymczasem np. w Stanach Zjednoczonych jest odwrotnie.

_ - W Ameryce konsumpcja jest zbyt wysoka, a w Chinach zbyt niska, to się musi zmienić. Transformacja (Chin - PAP), która już nadciąga będzie musiała być bardzo trudnym i wyboistym procesem. Jeżeli z jednaj strony doprowadzimy do redukcji eksportu i inwestycji, to z drugiej strony będziemy mieli spadek zatrudnienia. Spadek zatrudnienia spowoduje, że ludzie zaczną niepokoić się o miejsca pracy i bezpieczeństwo _ - powiedział.

Czytaj więcej w Money.pl
Polacy i Niemcy mówią jednym głosem _ Nie jesteśmy zwolennikami tworzenia kolejnych dyskusyjnych ciał lub też podgrup, zespołów. Ich jest i tak dużo. _
Europa w recesji, te dane to potwierdzają Ogłoszono indeksy koniunktury w najważniejszych działach gospodarki strefy euro.
Bernie Ecclestone kupi upadający tor Nurburgring Kompleks zadłużony jest na kwotę 497 milionów euro
Hiszpania zbankrutuje? Madryt ujawnił całą prawdę _ Koszty obsługi długu są tak wysokie, że rynki finansowe są zamknięte dla Hiszpanii _ - przyznał rząd. Premier prosi o pomoc.
Tagi: strefa euro, george soros, ludzie, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, marketing i zarządzanie, portrety
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz