Notowania

ludzie
12.08.2010 09:20

Haider dostał od Husseina pięć milionów dolarów?

Haider i jego partia mieli bronić w Europie Husseina oraz jego polityki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Najpierw klan Kaddafiego, teraz iracki dyktator: Jorg Haider miał zdeponować na swoich tajnych kontach nie tylko pieniądze z Libii, lecz także z Iraku.
_ _

_ - Za swoje usługi obaj panowie otrzymali od Saddama Husseina pięć milionów dolarów - _ miał odnotować jeden z irackich urzędników w 2002 roku. To przynajmniej twierdzi austriacki magazyn _ Profil _ powołując się na akta irackiego ministerstwa spraw wewnętrznych z 2008 roku.

_ Obaj panowie _ to nieżyjący już austriacki skrajnie prawicowy populista Jorg Haider i jego ówczesny kolega partyjny z FPO Ewald Stadler, którzy na początku maja 2002 roku spędzili w Bagdadzie trzy dni składając także wizytę irackiemu dyktatorowi Saddamowi Husseinowi. To właśnie podczas tej wizyty miały zostać przekazane pieniądze, twierdzi _ Profil _. Za pięć milionów dolarów Haider i jego partia mieli bronić w Europie Husseina oraz jego polityki.

Od czasuodkrycia jego domniemanych tajnych kont Haider, który w 2008 roku zginął w wypadku samochodowym, znalazł się ponownie na nagłówkach austriackich gazet. Znany ze swojego ekstrawaganckiego stylu życia polityk miał dysponować siecią tajnych kont oraz fikcyjnych firm w Lichtensteinie, za pomocą których zarządzał 45 milionami euro. Z powodu nietrafionych spekulacji kwota ta miała zmaleć do pięciu milionów.

Po informacjach magazynu _ Profil _, który donosił o tajnych kontach jako pierwszy, sensacje wzbudziły także doniesienia tygodnika _ Falter _. Cytuje on wpisy z dziennika ówczesnego partyjnego kolegi Haidera, byłego już polityka FPO Waltera Meischbergera. Miał on odnotować, że były szef protokołu Haidera Franz Koloini _ potwierdził fakt z pieniędzmi Saddama _. Koloini i inna mieli przywieźć z Iraku _ ponad dziesięć milionów euro, prawdopodobnie nawet 15 milionów _. Kolejne pięć milionów miało wpłynąć do kasy FPO ze szwajcarskich kont bankowych, należących rzekomo do nieżyjących synów Saddama.

W prywatnych zapiskach mają się znajdować także informacje, według których na kontach były pieniądze nie tylko z Iraku, ale także z Libii. Z zapisków Meischbergera wynika, że libijski pułkownik Muammar al-Kaddafi wsparł FPO kwotą 45 milionów euro. Miliony obu despotów miały być wykorzystywane między innymi do przekupywania dziennikarzy - informuje _ Falter _.

Prokuratura w Wiedniu potwierdzała istnienie dziennika, nie chce jednak komentować pojawiających się w mediach informacji. Także byli członkowie partii Haidera i jego polityczni poplecznicy dementują, że byli wtajemniczeni w sprawy finansowania partii.

Doniesienia magazynu _ Profil _ o milionach Saddama są _ idiotyczne _ - powiedział Stadler, który twierdzi, ze w Iraku był z Haiderem tylko raz. A celem wizyty nie były sprawy finansowe, lecz leczeniem irackich dzieci w Austrii.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Jorg **Haider** zdefraudował miliony euro ]( http://manager.money.pl/ludzie/portrety/artykul/jorg;haider;zdefraudowal;miliony;euro,124,0,650620.html )
* [ Kłopotliwe komplementy dla Obamy ]( http://manager.money.pl/ludzie/portrety/artykul/klopotliwe;komplementy;dla;obamy,141,0,614541.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: ludzie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, marketing i zarządzanie, portrety
Źródło:
Die Zeit
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz