Imperium dr. Oetkera: Babeczki, browary i bank

Imperium dr. Oetkera: Babeczki, browary i bank

Fot. PAP/DPA

150 lat temu urodził się August Oetker. Jak nikt inny ukształtował świadomość marki w Niemczech.

[Na zdjęciu prawnuk założyciela firmy Richard Oetker]

Marie-Luise Haase nie chciała być w telewizji. Jako długoletni pracownik koncernu spożywczego Dr. Oetker z niemieckiego Bielefeld kierowała w latach 60. i 70. kuchnią doświadczalną, w której przedsiębiorstwo testowało swoje produkty. Jednak kierownictwo firmy przekonało ją w końcu, aby pojechała do Hamburga i wzięła udział w nagraniu reklamy telewizyjnej.

W ten sposób kobieta z krótkimi, brązowymi lokami stała się ikoną reklamową firmy Dr. Oetker i osobą kontaktową dla tysięcy niemieckich gospodyń domowych. Piekła i gotowała, dawała wskazówki na udany sernik polewany czekoladą, torciki i ciasteczka. Kształtowała wizerunek firmy założonej przez doktora Augusta Oetkera, producenta pierwszych artykułów masowych w Niemczech.

Tylko jedno ciasto

Syn piekarza i z wykształcenia farmaceuta otworzył w 1891 roku aptekę w Bielefeld. Na zapleczu opracowywał leki i kosmetyki, ale nie odniósł większego sukcesu, więc postanowił zając się innymi produktami. Stworzył proszek do pieczenia, który był neutralny w smaku i nadawał się do dłuższego przechowywania. W 1893 roku Oetker wprowadził na rynek produkt pod nazwą Backin.

Czytaj więcej
Tu czekoladowe piwo zagryziesz smalcem


Najstarszy polski minibrowar mieści się w podziemiach wrocławskiego ratusza.

Był pakowany w torebki i zawierał dokładnie odmierzoną porcję na jedno ciasto. Gospodynie domowe nie musiały już odważać proszku do pieczenia w sklepach spożywczych, gdzie większość towarów trafiała pakowana w worki i skrzynie. Najważniejszą cechą Backin było jednak to, że na opakowaniu znajdowały się logo i nazwa marki, co w owych czasach było dość nietypowe dla artykułów spożywczych. W ten sposób Oetkerowi udało się wyróżnić swój produkt spośród innych.

Backin sprzedawał się jak ciepłe bułeczki. W 1900 roku Oetker zrezygnował z prowadzenia apteki i postawił zakład produkcyjny. W ciągu roku sprzedał 20 milionów opakowań Backin, w 1914 roku sprzedaż wzrosła do 110 milionów. Swoją ofertę uzupełnił wkrótce o budyń w proszku i cukier waniliowy. Oetker zastrzegł również markę i logo.

Oetker wspiera III Rzeszę

Marki, które powstały około 1900 roku, w tym Maggi czy Persil, były odpowiedzią na produkcję masową, jaka pojawiła się w wyniku rewolucji przemysłowej. - Marka była postrzegana jako dowód zaufania pomiędzy klientem a producentem - mówi Hans-Gerd Conrad, który zrobił doktorat z reklam Dr. Oetkera. - Oetker był pionierem reklamy, na ten cel wydawał dużo pieniędzy - mówi Conrad. - Wiele wykorzystywanych dziś narzędzi reklamowych zastosował po raz pierwszy Oetker.

Na drugiej stronie przeczytasz, do czego służył generator w kształcie babki

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
Die Zeit
Czytaj także
Polecane galerie
ddkkaa
193.111.236.* 2012-01-17 14:36
szkoda tylko, że w paczkach nie ma cukru waniliwego tylko jest cukier waNILInowy!!

brawa dla Pana redaktora...
ojciec chrzestny
194.1.201.* 2012-01-17 09:37
Ogromny sukces - a firma cały czas pozostaje w rodzinie bo Pańskie oko konia tuczy...