Jan Kulczyk, tajemniczy biznesmen

Jan Kulczyk, tajemniczy biznesmen

746 pozycja na liście najbogatszych ludzi świata magazynu ekonomicznego Forbes to nie byle co. O Janie Kulczyku możemy przeczytać, że biznesmen ma majątek w wysokości 1 miliarda dolarów. A jeszcze w 2004 roku tygodnik "Wprost" wyceniał Kulczyka na 12,5 miliarda złotych.

Jak ognia unika mediów. Wywiadów nie udziela, zaszczepiając swą nieufność pozostałym współpracownikom. - Po ostatniej publikacji doktor już chyba ostatecznie wyleczył się ze spotkań z dziennikarzami - mówi nam osoba zatrudniona w biurze prasowym Kulczyk Holding. Bynajmniej nie chodzi o publikację odsłaniającą kulisy kolejnej afery, ale o tekst dotyczący jego planów inwestycji na wschodzie. W Polsce spędza mało czasu - częściej można go spotkać podobno w Londynie, Paryżu, albo na stepach Azji Centralnej. Trochę łatwiej, choć to też jest utrudnione, przychodzi prześledzenie szlaków którymi podążają jego pieniądze.

Pieniądze nie śmierdząWszystko zaczęło się jeszcze przed 1989 r., ale nie w Polsce, tylko w Berlinie Zachodnim. Jak lapidarnie ujęli to dziennikarze „Le Figaro", „jego ojciec Henryk, właściciel przedwojennej spółki export-import, za czasów Gierka przeniósł się do Berlina Zachodniego i utorował drogę synowi do staży w zagranicznych firmach. Mając w kieszeni dyplom z prawa, nauk politycznych i ekonomii młody Kulczyk zakłada w latach osiemdziesiątych jedną z pierwszych spółek joint-ventures." Po roku 1982, dzięki zmianom w prawie, możliwe stało się zakładanie firm polonijnych. Firma została założona w Komornikach i nazywała się Interkulpol. Handlowała artykułami chemicznymi, kosmetykami i budowlanymi. Przebojem rynkowym tamtych czasów, była pasta BHP, którą sprzedawali Kulczykowie, realizując znaną od wieków maksymę, że pieniądze nie śmierdzą. Na szerokie wody Kulczyk wypłynął właściwie po ‘89 r. W między czasie firma Kulczyk Tradex została przedstawicielem Volkswagena w Polsce. Kulczyk reprezentował też interesy innych niemieckich koncernów - Krupp i Rau. Niemcy zapewne nie żałowali, że związali się biznesowo z Kulczykiem. Już w 1991 roku ma on na koncie naprawdę duży sukces. Udało mu się doprowadzić do podpisania kontraktu z MSW. Kontrakt na dostawę 3 tysięcy samochodów o wartości 150 mln zł, został zawarty bez przetargu. Gwoli sprawiedliwości trzeba jednak dodać, że dzięki temu kontraktowi niemiecki koncern zainwestował w upadającą fabrykę Tarpana.

Piwna prosperity

Rok 1993, był chyba najlepszym okresem, dla poznańskiego biznesmena. Gdy prywatyzowano Browary Wielkopolskie, minister Janusz Lewandowski zdecydował, że w przetargu mogą brać udział tylko polskie podmioty. We wrześniu właścicielem 40 procent udziałów w tej firmie stała się spółka Euro Agro, kontrolowana przez Jana Kulczyka. Już po miesiącu akcjonariusze podwyższają kapitał. Skarb Państwa nie brał udziału w dokapitalizowaniu spółki, więc Kulczyk stał się większościowym właścicielem. W połowie 1996 r. do browarów wchodzi koncern z RPA - SAB, który przejmuje kontrolę nad browarem. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że wcześniej ten sam koncern próbował ubić interes ze Skarbem Państwa, przegrał jednak, bo nie obiecał, tak jak Kulczyk budowy polskiej grypy kapitałowej, wokół browaru. Przez całe lata 90-te właśnie ów argument decydował o powodzeniu biznesowym Jana Kulczyka.

Złamane obietnice

Na wyobraźnię działa zwrot z inwestycji, jaka zwykle osiąga Jan Kulczyk. Za Browary Wielkopolskie zapłacił 20 mln zł. Tajemnicą poliszynela jest to, że podniesienie kapitału w Browarach Wielkopolskich było finansowane z kredytów bankowych. Co więcej płatność za zakup udziałów w BW została rozłożona na raty. W zamian Jan Kulczyk miał wprowadzić browar na giełdę. Nie zrobił tego do dziś.

Jeśli wierzyć słowom Kulczyka, SAB wszedł do spółki obejmując akcje nowej emisji. Gdy już wspólnie z nowym inwestorem Kulczyk przystępował do przetargu na zakup Browarów Tyskich, oferowali 75 mln USD za 52 procent akcji. Z połączenia tych dwóch browarów powstała dzisiejsza Kompania Piwowarska. Polski biznesmen nie ujawnia, jaki udział posiada obecnie w firmie. Udało nam się jednak ustalić, że jest to ok. 30 proc. - Dziś, udział w Kompanii Piwowarskiej Kulczyka przypomina lokatę rentierską. Z inwestycji rzędu 20 mln zł rocznie, na konta firm i fundacji związanych z rodziną Kulczyków trafia w formie dywidendy około 100 mln złotych - mówi nam dziennikarz, który od dawna śledzi dokonania biznesowe poznańskiego biznesmena.

Z Wartą warto

W 1993 roku rozpoczęła się również historia inwestycji Kulczyka w firmę ubezpieczeniową Warta. To jedna z najciekawszych operacji finansowych w jakiej brał udział Jan Kulczyk. W historii tej jest wszystko, zarówno wielkie nazwiska, akcja służb specjalnych, no i oczywiście wielkie pieniądze. Początkowo towarzystwo ubezpieczeniowe Warta należało do państwowych firm, takich jak LOT, Polskie Linie Oceaniczne i Polska Żegluga Bałtycka, zaś większościowy pakiet kontrolował minister finansów. LOT swoje udziały sprzedał Andrzejowi Komornickiemu, byłemu kierowcy rajdowemu i dealerowi opla. Tak powstał pomysł, by akcje przejęli inni działający na rynku importerzy aut. Warta przed 1989 r. miała monopol na ubezpieczenie aut wyjeżdżających na zachód Europy. Jednymi z pierwszych akcjonariuszy prywatnych spółki byli: Paweł Obrębski - diler forda, Janusz Kiliańczyk - renault, Jerzy Starak - alfa romeo i Jan Kluczyk - volkswagen. Z biegiem czasu Kulczyk przejął te udziały. Co ciekawe zastosowano podobny mechanizm jak w przypadku Kompanii Piwowarskiej. Emisje akcji spowodowały, że w momencie wchodzenia spółki na GPW Skarb Państwa posiadał zaledwie 46 proc. walorów firmy. Wraz z wprowadzeniem firmy na giełdę udział skarbu państwa spadł po raz kolejny. Warta była jedyną firmą kontrolowaną przez Jana Kulczyka, która została wprowadzona na giełdę.

Warta musiała podlegać rozmaitym wymogom informacyjnym, jak chociażby ujawnianie swojego akcjonariatu. Po skupieniu większościowego pakietu, Kulczyk Holding przeprowadził jeszcze ze skarbem państwa transakcję odkupienia części udziałów. W 1999 r. za niespełna 20 proc. akcji zapłacono Kulczyk zapłacił 181 mln zł. Po tej transakcji firma Kulczyk Holding wraz z podmiotami zależnymi dysponowała blisko 70 proc. udziałem w spółce. Już rok później w firmie ubezpieczeniowej pojawił się inwestor branżowy. Była to grupa KBC, która objęła akcje nowej emisji spółki. W 2003 r. Kulczykowi udało się doprowadzić do transakcji sprzedaży części udziałów w Warcie, dzięki czemu KBC zyskał większościowy udział w firmie. Co ciekawe wartość transakcji nie została nigdy ujawniona. Spekulowało się jedynie, że było to znacznie więcej, niż 130 mln zł, jakie wynikało z ówczesnej kapitalizacji spółki.

W bieżącym roku misja Kulczyka w Warcie dobiega końca. Kulczyk Holding poinformował 8 marca, że sprzeda posiadane jeszcze 24,61 procent akcji TUiR Warta na rzecz belgijskiej grupy KBC za 400 mln zł. Transakcja powinna być sfinalizowana do końca miesiąca. „Po sfinalizowaniu tej transakcji - i po zakończonym we wtorek wykupie akcjonariuszy mniejszościowych (0,26 proc.) - KBC będzie miała pełną kontrolę właścicielską w Warcie, co umożliwi wszczęcie procedury wyjścia z giełdy" padało w swoim komunikacje KBC.

Pomyśleć, że jeszcze kilka lat temu czołowe dzienniki pisały, o tym, jak to Jan Kulczyk zamierza tworzyć grupę bankowo-ubezpieczeniową i że chce wziąć udział w prywatyzacji PKO BP.

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
2013-06-29 14:39 Tysiącznik na forum
No właśnie....
Karol 7478
81.190.221.* 2013-06-28 23:15
"W jednej z ostatnich publikacji prasowych pojawiły się pomysły Jana Kulczyka dotyczące inwestowania na dalekim i bliskim wschodzie, jednak eksperci nie zostawili na nich suchej nitki. Jaka przyszłość czeka więc najbogatszego (zapewne już niedługo), biznesmena w Polsce?"

Mamy rok 2013, czerwiec Jan Kulczyk nadal jest najbogatszym biznesmenem w Polsce, inwestuje na całym świecie, a eksperci nadal są tylko ekspertami.
2013-02-01 19:28 Tysiącznik na forum
Ciekawsze kto u niego pracuje i kto za nim stoi?...
Zobacz więcej komentarzy (18)