Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Joanne Kathleen Rowling, jedna z najbogatszych pisarek

Harry Potter i biznes wydawniczy

Podziel się
Dodaj komentarz

*Zaledwie w ciągu 24 godzin tylko w USA sprzedano 7 mln egzemplarzy książki jej autorstwa. Zyski ze sprzedaży sięgnęły ponad 130 mln dolarów - to wydawniczy rekord świata. I pomyśleć, że gdyby nie inspirująca podróż pociągiem do Edynburga, być może dziś J.K. Rowling nie byłaby bogatsza niż królowa Elzbieta II. *

Każdej minuty na konto brytyjskiej pisarki trafia 77 funtów, co daje około 111 tysięcy funtów dziennie. Nic więc dziwnego, że J.K. Rowling - autorka serii przygód młodego czarodzieja, Harry'ego Pottera - znalazła się na dziewiątym miejscu na liście najlepiej opłacanych znakomitości na świecie, którą opracowali dziennikarze amerykańskiego magazynu Forbes.

Wyboista ścieżka na szczyt

Rowling urodziła się w 1965 r. w Sodbury koło Bristolu. Dzieciństwo wspomina jako całkiem komfortowe (ojciec był emerytowanym inżynierem Rolls Royce'a). Ukończyła romanistykę na uniwersytecie w Exeter. Po studiach rozpoczęła pracę w Londynie w Amnesty International jako sekretarka. Później była nauczycielką języka angielskiego w Portugalii. I właśnie ten wyjazd - połączony z trudnościami osobistymi - to prolog do światowej kariery pisarki.

Z gorącego kraju wróciła z bagażem przykrych doświadczeń, córką Jessicą oraz pomysłem na nową powieść. Nową, bo wcześniej próbowała już wydać dwie książki. Bezskutecznie. Nie poddała się jednak nawet pomimo problemów finansowych, które dosięgnęły młodą matkę po rozpadzie pierwszego małżeństwa. Czasami było tak trudno, że pieniędzy z zasiłku nie wystarczało na czystopis. Po małym mieszkaniu biegały myszy. Pisarka z grymasem na twarzy wspomina, jak utrzymywała siebie i córeczkę za 70 funtów tygodniowo, czyli tyle, ile dziś zarabia każdej minuty.

Kiedy opowieść o Harrym znalazła się na papierze w całości, okazało się, że nie ma chętnych, którzy zdecydowaliby się ją wydać. Dlatego pisarka wynajęła agenta - Christophera Little'a, który miał ją wprowadzić w biznesowy labirynt. Książkę - za jego sprawą - wydało w 1997 roku wydawnictwo Bloomsbury Children's Books. I tu wszystko się zaczyna. Kiedy na jej konto wpłynęło 12 tys. dolarów stypendium, pisarka wreszcie mogła poświecić się wyłącznie pisaniu. Wraz z pierwszymi pieniędzmi posypały się nagrody: Children's Book of the Year 1998,The Bookseller Author of the Year 1998, Best Book for Young Adults 1998, Booklist Editor's Choice 1998, American Booksellers Book Award 1999, Children's Book Prize 1999, Smithsonian Notable Books for Children 1999 i in. "Harry Potter" został przetłumaczony na ponad 50 języków.

Góra usypana z milionów

Obecnie jej majątek szacowany jest na około 600 milionów funtów, a po wydaniu ostatniej, siódmej, części Harrego Pottera otrzyma kolejny, solidny zastrzyk finansowy. Stabilizację, o której tak marzyła gwarantują jej tantiemy z filmów i książek, które otrzymywać będzie dożywotnio. Jej bogactwo jest więc niewyobrażalne. Zarabia około miliona funtów na... trzy dni.

Oprócz książek o Harrym Potterze pisarka wydała także dwie książki, z których sprzedaży cały zysk przekazała na cele dobroczynne.

Na owej górze znalazło się miejsce na kilka nieruchomości. Jest więc pilnie strzeżony dom w Edynburgu, posiadający trzynaście sypialni o wartości 2 mln Na specjalne okazje pisarka ubiera się u Vivienne Westwood. Najdroższy zegarek, jaki posiada kosztował 300 funtów i pochodzi z kolekcji Gucci.funtów, domek w Perthshire oraz dom w Kensington, wart 4,5 mln funtów. Sprawną komunikację miedzy nimi zapewnia prywatny samolot i flota średniej klasy samochodów.

Mimo że inwentarz posiadanych dóbr i rosnąca w ruchu jednostajnie przyspieszonym liczba zer na koncie może przyprawić o zawrót głowy, Rowling - jak dotąd - go nie doświadczyła. Korzysta z państwowej służby zdrowia, a jej dzieci nie chodzą do prywatnych szkół. Posiadanie jest dla niej wartością dodaną i dlatego bardzo chętnie co wydaje - rozdaje pieniądze. Najwięcej wydaje na podróże i pensje pracowników, a rozdaje - rzecz jasna - na cele dobroczynne.

„Jeśli kiedykolwiek waszym zmartwieniem było to czy starczy wam pieniędzy do przyszłego tygodnia, nigdy nie będziecie narzekać na ich nadmiar" - powiedziała w jednym z wywiadów.

Podróżując, najchętniej odwiedza Galapagos (ok. 15.000 funtów), Mauritius i Seszele, gdzie tygodniowy pobyt kosztuje 6.000 funtów. Jednak to ostatni jej wyjazd - jak podaje Daily Mail - należał droższych, ekstrawaganckich. Pisarka wybrała się bowiem do Hamptons, placu zabaw dla milionerów na wschodnim wybrzeżu. Koszt pobytu to 76.000 funtów za tydzień. Nie są to kosztowne przyjemności w porównaniu z kwotami, jakie wydaje ona na cele charytatywne.

22 miliony funtów podarowała fundacji Comic Relief. Niedawno założyła własną fundację Children's High Level Group, której celem jest promowanie praw dzieci. Jest też globalnym ambasadorem National Council for One-Parent Familie, patronką Maggie's Centres na rzecz walczących z rakiem, oraz patronką Multiple Sclerosis Society of Scotland.

Zatrudnia dwóch sekretarzy, którzy opiekują się jej korespondencją i asystenta, który organizuje jej każdy dzień, nie pozostawiając ani chwili na nudę. Ochroniarzowi, byłemu agentowi SAS, płaci 150.000 funtów rocznie.

Wydawniczy sukces to jedno, a uznanie czytelników i krytyków to drugie. O literackiej sławie świadczyć może fakt, iż dzieła autorstwa Rowling stają się coraz częściej przedmiotem analiz filozoficznych i psychologicznych oraz narzędziem edukacyjnym. Niedawno Tim Morris, były profesor filozofii na Uniwersytecie Notre Dame, opublikował esej na temat etyki i filozofii, które mogą być zastosowane w codziennym świecie biznesu i w opracowaniu odwoływał się właśnie do książek Rowling. Wymienia on nawet pięć strategii Harry'ego, które mogą okazać się skuteczne i niezastąpione w biznesie.

Jak widać na przykładzie zarówno Rowling, jak i jej bohatera, literatura i biznes mogą iść w parze.

Tagi: j.k. rowling, ludzie, manager, marketing i zarządzanie, portrety
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz