Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Karl-Johan Persson - szef H&M z dziada pradziada

0
Podziel się:

Jego ojciec jest największym akcjonariuszem, a dziadek założycielem Hennes & Mauritz.

Karl-Johan Persson - szef H&M z dziada pradziada
(Pierre Björk/H&M)

Jego dziadek jest założycielem firmy, a ojciec najwiekszym udziałowcem. Nic więc dziwnego, że Karl-Johan Persson obejmie w lecie posadę szefa drugiego co do wielkości światowego koncernu mody

To musiały być naprawdę gorące dni w sztokholmskiej siedzibie koncernu przy Norrlandsgatan. Firmie potrzebny jest nowy szef, niezbyt nowoczesny, niezbyt konserwatywny, taki pomiędzy, a mimo to innowacyjny. Na górnym piętrze nieco bezbarwnego betonowego kolosa zebrał się więc zarząd drugiego co do wielkości koncernu mody na świecie, Hennes & Mauritz (H&M). Dyskutowano o następcy odchodzącego latem szefa firmy, Rolfa Eriksena. Wynik rozmów?

_ - Rada nadzorcza doszła do wniosku, że Karl-Johan Persson posiada kompetencje niezbędne do objęcia tego stanowiska _ - poinformował wczoraj przewodniczący rady nadzorczej i główny akcjonariusz koncernu.

Człowiek ten powinien doskonale znać nowego szefa H&M. Karl-Johan jest bowiem jego synem.

_ - Jako akcjonariusz uważam wybór Karla-Johana za absolutnie najlepsze rozwiązanie, ponieważ w ten sposób na pierwszym planie znajdzie się nie ekonomia kwartalna, lecz długoterminowy rozwój _ - deklaruje Stefan Persson, posiadacz 36,5 procent kapitału i 69,1 procent udziałów, więc i rzeczywisty właściciel działającego globalnie koncernu. - _ Jako ojciec zastanawiam się naturalnie nad tym, jaka odpowiedzialność spocznie na Karlu-Johanie. _

Ojciec wie o tym doskonale, ponieważ w latach od 1993 do 1998 sam kierował koncernem, który w 1947 roku założył z kolei jego ojciec. Wtedy z centrali firmy nic nie przenikało na światło dzienne i tradycja ta przetrwała właściwie do dziś.

H&M unika jakiegokolwiek rozgłosu, konferencje prasowe przeprowadzane są tylko dlatego, ponieważ przewidują to przepisy dla firm notowanych na giełdzie. Nie zmienił tego także przechodzący wkrótce na emeryturę pochodzący z Danii obecny szef koncernu - Eriksen.

Rodzina Persson nie lubi rozgłosu. Może jest to właśnie jeden z powodów, dla którego prawie nikt nie zauważył, że z założonego przed 58-laty zakładu krawieckiego powstał drugi co do wielkości światowy koncern mody, który wyprzedza tylko hiszpańska grupa Inditex (Zara, Massimo Duti). Przy wartości giełdowej wysokości 25 mld euro H&M jest dziś największym szwedzkim przedsiębiorstwem.

ZOBACZ TAKŻE:

Także Karl-Johan nie jest zbyt wylewny. _ Spoglądam na firmę długoterminowo _, skomentował wczoraj swoją nominację. Mimo swoich 33 lat, Karl-Johan, z wykształcenia ekonomista, zna firmę od podszewki. W marcu 2000 roku otwierał wraz z dziadkiem i ojcem pierwszy sklep H&M w Nowym Jorku, i w ogóle pierwszy w USA. _ _

Obecnie Persson junior ma już za sobą wiele kolejnych inauguracji sklepów H&M, ponieważ już od kilku lat odpowiada za ekspansję zagraniczną koncernu i jest także współtwórcą nowych, bardziej luksusowych sklepów COS (Collection of Style). Na przygotowanie się do objęcia nowej funkcji, ojciec dwójki dzieci ma czas jeszcze do 1-go lipca. Będzie mógł się także opierać na swoim poprzedniku Eriksenie. W minionych latach Duńczyk kierował koncernem z dużym powodzeniem, wprowadził H&M na rynek azjatycki i amerykański.

Wyzwania dla Perssona juniora nie będą mniejsze: w trakcie kryzysu gospodarczego musi przeprowadzić planowaną na bieżący rok ekspansję w Rosji. Zbliża się także otwarcie pierwszego sklepu H&M w Pekinie.

Koncern posiada obecnie 1738 sklepów na całym świecie i planuje zwiększać ich liczbę o 10 - do 15 procent rocznie. _ _

_ - Jest to duże wyzwanie _ - mówił wczoraj Persson, desygnowany na szefa firmy sprzedającej rocznie 400 milionów sztuk odzieży. - _ Odczuwam ogromną presję, którą wywieram właściwie sam na siebie. _

Persson junior nie musiałby zdobywać szczytu koncernu. Jako syn Stefana Perssona, który z majątkiem szacowanym na ponad dziesięć miliardów euro uważany jest za najbogatszego Szweda, nie musiałby w ogóle pracować. Także sam Karl-Johan jest majętnym człowiekiem: posiada ponad sześć milionów akcji H&M. Ich wartość to 200 mln euro.

Czy obawia się przewodniczącego rady nadzorczej w osobie ojca? W odpowiedzi na to pytanie Karla-Johana wyprzedza Stefan: _ Nauczyłem się na własnych doświadczeniach jak wygląda podział ról i jestem przeświadczony, że wiem kiedy mogę się wtrącać, a kiedy nie. _

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)