Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Paweł Satalecki
|

Kim jest nowy prezes KGHM?

0
Podziel się:

Mirosław Krutin zrobił karierę w chemicznej spółce PCC Rokita. Zaczynał jako stażysta, a skończył jako prezes.

Kim jest nowy prezes KGHM?
(KGHM)

*Mirosław Krutin prawie całe swoje zawodowe życie spędził w chemicznej spółce PCC Rokita. Zaczynał jako stażysta, a skończył prezesując dolnośląskiej spółce. *

Według nieoficjalnych informacji zarząd wybrał nowego prezesa prawie jednogłośnie. Ośmiu członków głosowało za, a jeden był przeciw. Czym Krutin przekonał zarząd?

Miały to być błyskotliwe plany prywatyzacji spółek zależnych od KGHM, m.in. operatora telekomunikacyjnego - Dialog.

Zanim trafił do KGHM Krutin związany był od 1994 roku ze spółką chemiczną PCC Rokita. Zaczynał jako stażysta, a następnie specjalista w biurze ds. przekształceń własnościowych. Był asystentem dyrektora generalnego, dyrektorem Kompleksu Środków Ochrony Roślin i prezesem spółki zależnej Rokita-Agro. Przez ostatnie 5 lat był prezesem całej grupy Rokita.

Mirosław Krutin ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Budownictwa Lądowego. Biegle zna język francuski: jest absolwentem podyplomowych studiów w Ecole Française de Génie des Systemes Industriels (Francuska Szkoła Zarządzania Systemami Przemysłowymi) we Wrocławiu pod patronatem Ecole Central Paris.

Jego hobby to fotografia, tenis ziemny, gotowanie oraz ogród. Ma 40 lat.

To nie jest jego pierwszy start w konkursie na prezesa dużego koncernu. Prawdopodobnie ubiegał się także o fotel prezesa PKN Orlen, jednak tam mu się nie udało.

Nowy prezes KGHM nie chciał komentować decyzji radu zarządu. W telefonicznej rozmowie z Money.pl nie przedstawił również żadnych planów dotyczących spółki, ani kryterium, które przesądziło o wyborze._ - Wszystkie szczegóły przedstawię na konferencji prasowej 23 kwietnia _ - zapowiedział.

Rąbka tajemnicy uchyla na swojej stronie internetowej tygodnik powiatu Wołowskiego Kurier Gmin. Pojawiła się tam zapowiedź wywiadu z nowym prezesem miedziowego koncernu.

Wynika z niej, że Krutin nie ma jeszcze strategii dla spółki, bo zna ją ogólnie z dostępnych informacji. - Nie chce grać roli cudotwórcy i dawać recepty bez oglądu firmy - donosi Kurier Gmin.

Nowy prezes odcina się od polityki i zapewnia, że nie należy i nigdy nie należał do żadnej partii. Jest menadżerem i wierzy, że uda mu się kierować spółką bez sterowania z tylnego siedzenia. Nie obawia się polityków, choć ma świadomość, że w spółce gdzie udziały ma Skarb Państwa strategiczne decyzje należą do ministra skarbu.

Związki się cieszą

Największy związek zawodowy w konglomeracie - ZZPPM, czyli Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego, jest zadowolony, że spółka ma wreszcie nowego prezesa.

_ - Cieszę się, że w KGHM skończył się wreszcie etap bezkrólewia, który był straconym czasem. Dlatego pozytywnie oceniam, że spółka ma nowe władze. _- mówiRyszard Zbrzyzny, przewodniczący związku.

_ - Nowy prezes ma spory handicap, gdyż po panu Skórze nie może być już nikogo gorszego. Z pewnością będzie więc lepszym prezesem niż poprzedni - _dodał były poseł SLD.

Mirosława Krutina czeka także poważna rozmowa ze związkami. Tematu pieniędzy nie da się ominąć.

_ - Chcielibyśmy omówić z nim przede wszystkim przyszłość firmy. Spółka pomału się wypala i czas zacząć budować drugi KGHM. Będziemy także rozmawiać o godziwym wynagradzaniu górników. _ - powiedział Zbrzyzny.

_ - Ma u nas kredyt zaufania i zobaczymy jak go wykorzysta - czy okaże się managerem zdolnym do poprowadzenia takiej spółki jaką jest KGHM, czy tylko niewielkiego przedsiębiorstwa typu Rokita S.A. _- dodał.

W rozmowie z Kurierem Gmin Krutin przedstawia swoją wizję współpracy ze związkowcami. - _ Dyskusja i rzeczowe argumenty - _zapowiada.

-_ Na uwagę, że w PCC Rokita przewodniczącym największego związku zawodowego ,,Solidarność" był jego szwagier, odpowiada, że z przewodniczącymi innych związków nie był spokrewniony, a współpraca układała się w miarę dobrze. Jest przekonany, że w KGHM też mu się uda. Nie martwi się tym, że jest osobą nieznaną, jak mówi, nie ma parcia na szkoło, bo ono menadżerowi jest nie potrzebne - _ czytamy_ na stronie Kurier Gmin. _

Analitycy czekają na strategię

Także analitycy niewiele wiedzą o nowym prezesie. Podkreślają, że czeka go jednak trudne zadanie, gdyż spółka potrzebuje opracowania długofalowej strategii.

_ - Najważniejszym zadaniem Mirosława Krutina będzie opracowanie strategii firmy na następne kilkanaście lat. Zasoby miedzi starczą jeszcze na ok. 20 lat - _mówi Marcin Sójka, analityk DM PKO BP.

Mają także nadzieje, że nowy prezes zostanie dłużej na stanowisku niż poprzednicy.

_ - Prezesi w KGHM zmieniają się średnio co dwa lata, miejmy nadzieję, że ten pozostanie na stanowisku dłużej. To ważne z punktu widzenia nowej strategii - dotychczas nikt się nie poczuwał do tego, co robił pośrednik. _- dodał analityk DM PKO BP.

Według Marcina Sójki problemem dla prezesa będą również koszty pracowników._ - Koszty produkcji w KGHM są najwyższe na świecie. Według moich obliczeń maksymalna stopa podwyżki w tym roku dla pracowników to 7 procent. - powiedział analityk. _

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)