Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Katarzyna Ogórek
|

Maciej Popowicz, twórca portalu Nasza-klasa.pl

0
Podziel się:

Student informatyki z Wrocławia stworzył wyceniany obecnie na 15 mln złotych portal społecznościowy.

Maciej Popowicz, twórca portalu Nasza-klasa.pl
(nasza-klasa.pl)

Student informatyki Maciej Popowicz sprzedał niemieckiemu funduszowi venture capital European Founders 20 proc. udziałów w wartym ok. 15 mln złotych portalu społecznościowym Nasza-klasa.pl. Money.pl rozmawiał z najmłodszym polskim milionerem.

To prawdopodobnie jedna z największych inwestycji w polskim internecie, a z pewnością najbardziej obiecująca. Udziały w polskim serwisie społecznościowym, który skupia w sieci znajomych ze szkoły, kupił fundusz należący do braci Samwer, który dotąd zainwestował w ponad 100 internetowych firm. Jeden z jego założycieli, Alex Samwer pracował w europejskim eBay-u, jest też twórcą serwisu Jamba.

Wartość transakcji jest utajniona. Jak przyznaje jednak jeden z _ Administratorzy serwisu, na życzenie pewnego użytkownika musieli zwiększyć limit wieku, dotąd ustawiony na 90 lat. Dzięki temu do serwisu mógł zarejestrować się 95-latek. __ _pomysłodawców Naszej-klasy.pl, kwota sięga kilku milionów złotych.

Tym samym 23-letni Maciej Popowicz stał się jednym z najbogatszych studentów w Polsce.

Co zrobi z górą pieniędzy? W rozmowie z Money.pl przyznaje, że zacznie od podróży dookoła świata.

Na sukcesie Naszej-Klasy.pl Popowicz nie zamierza poprzestać. "Na pewno zaangażuję się w kolejne, podobne projekty, ponieważ dobrze się w tym czuję. Bawi mnie ta praca. Poza tym od zawsze wiedziałem, że realizacja własnych projektów to jest to, co chciałbym w życiu robić." - mówi.

Portal Nasza-klasa.pl może pochwalić się 700 tys. zarejestrowanych użytkowników oraz 500 mln odsłon miesięcznie! Dziennie 8000 nowych użytkowników loguje się do serwisu. Nad portalem czuwa obecnie 10-osobowy zespół, którym zarządza Maciej Popowicz. Firma w szybkim tempie się rozwija. ,,To daje ogromną satysfakcję, że przez udział w naszym przedsięwzięciu inni ludzie mogą się rozwijać i utrzymać." - mówi.

Portal Nasza-klasa.pl powstał 11 listopada 2006 roku. ,,Inspiracją do stworzenia takiego miejsca w sieci był fakt, że sam chciałem utrzymywać kontakt ze znajomymi z klasy z liceum. Bardzo się lubiliśmy i nie chcieliśmy stracić ze sobą kontaktu. A ponieważ już od początku roku zastanawiałem się nad jakimś własnym projektem, pomyślałem, że to byłby niezły pomysł" - opowiada Maciej Popowicz. ,,Zaszczepiłem ten pomysł wśród kolegów, z którymi startowałem w konkursach informatycznych i wzięliśmy się do pracy" - dodaje. Nad jego utworzeniem pracowali wspólnie: Maciej Popowicz, Paweł Olchawa, Michał Bartoszkiewicz oraz Łukasz Adziński.

( http://static1.money.pl/i/h/139/14219.jpg Liczba zarejestrowanych użytkowników w serwisie Nasza-klasa.pl )
Liczba zarejestrowanych
użytkowników w serwisie Nasza-klasa.plKilka miesięcy po uruchomieniu serwisu, kiedy rosnąca w bardzo szybkim tempie oglądalność wskazywała już, że czeka go na polskim rynku ogromny sukces, do jego właścicieli zwracali się pierwsi inwestorzy.

Tymczasem wspólnicy pracowali od świtu do nocy nad udoskonaleniem serwisu, dokupowali kolejne serwery, czasami się kłócili i chwilowo tracili entuzjazm do pracy.

,,Ciężko było pogodzić intensywną pracę ze studiami. Pieniądze z reklam wpływały zbyt późno, żeby można było za nie kupić niezbędne kolejne serwery. Czasami dochodziło między nami do kłótni, ale dużo nam dało to, że wcześniej przyjaźniliśmy się i startowaliśmy razem w zawodach."

Fundusze, inwestorzy indywidualni i branżowi już wtedy zauważyli potencjał tkwiący w internetowej społeczności. Propozycje polskich inwestorów nie były ciekawe, bo gwarantowały wyłącznie zaplecze finansowe. Później pojawiły się podobne zapytania zza oceanu. Na szczęście inwestor z Nowego Jorku naprowadził wrocławską firmę na właściwy trop - European Founders, fundusz,_ Maciej Popowicz, pomimo zarobionej fortuny, zamierza skończyć studia na Uniwersytecie Wrocławskim. Tematem pracy magisterskiej ma być Nasza-klasa.pl _ którym zarządzają największe autorytety branży internetowej: bracia Samwers.

To oni wyposażą wrocławską spółkę nie tylko w pokaźny budżet, ale i wiedzę na temat e-biznesu. ,,Jeden z braci, Alex Samwer w rozmowie z nami wskazał pewne ścieżki rozwoju, którymi mamy podążyć. Podjął oczywiście parę niezbędnych decyzji, ale - co istotne - niczego nie narzucał. Jest wspaniałym człowiekiem, wizjonerem i dyskusja z nim opiera się wyłącznie na rzeczowych argumentach" - mówi Maciej Popowicz.

Celem na najbliższy czas jest promocja portalu uzyskanie pozycji lidera w Polsce. Potem założyciel internetowej społeczności nie wyklucza odsprzedania większej części udziałów. "Dążymy do tego, żeby zacieśniać współpracę ze szkołami oraz poszerzać funkcjonalność społeczności. Patrzymy na Facebooka, który mimo że jest obecnie wart 8 mld dolarów, ciągle jest rozwijany i doskonalony."

ludzie
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)