"Mały Madoff" skazany. Za siedem miliardów dolarów

"Mały Madoff" skazany. Za siedem miliardów dolarów

Fot. PAP/EPA

Winny - orzekła ława przysięgłych w Houston. Jej zdaniem amerykański finansista Allen Stanford, były szef nieistniejącej już firmy Stanford Financial Group, oszukał 30 tysięcy inwestorów na całym świecie. Sprzeniewierzył siedem miliardów dolarów.

Stanford zwany bywa małym Madoffem, ponieważ dopuścił się sprzeniewierzeń porównywalnych do oszustw Bernarda Madoffa, skazanego na 150 lat więzienia za stworzenie piramidy finansowej, uznanej za największe tego typu przestępstwo w historii USA.

Firma Stanford Financial Group z siedzibą na karaibskiej wyspie Antigua, należącej do państwa Antigua i Barbuda, zdołała naciągnąć na fałszywe inwestycje około 30 tysięcy osób w ponad 100 krajach.

Śledztwo w sprawie oszustw Stanforda rozpoczęło się w lutym 2009 roku. Amerykańska komisja papierów wartościowych (Securities and Exchange Commission) oskarżyła go o defraudację i złamanie licznych przepisów dotyczących inwestycji i papierów wartościowych w ramach kolosalnego sprzeniewierzenia, w którym certyfikaty depozytowe opiewały na ponad siedem miliardów dolarów.

Stanford wykorzystywał swoje dobre imię - miał opinię szanowanego biznesmena, wiarygodności dodawał mu też tytuł szlachecki. Namawiał ludzi do inwestowania przedstawiając fałszywe założenia, zmyślał potencjalne zyski. By podtrzymać swoją reputację finansował politykę i sport - jego ulubioną dyscypliną był krykiet.

Wcześniej stan Floryda karał go za rozprowadzanie fałszywych danych z rynku. Był też podejrzewany o pranie pieniędzy meksykańskiego kartelu narkotykowego. W jednym z jego prywatnych samolotów zatrzymanych w Meksyku, policja znalazła czeki, w których widniały nazwiska szefów jednego z najbrutalniejszych gangów w tym kraju.

Portal Wikileaks przekazał w 2006 roku do wiadomości publicznej treść depeszy z ambasady USA na Bahamach, zawierającej informację, że firmy kontrolowane przez Stanforda były w obiegowej opinii zaangażowane w łapówkarstwo, pranie pieniędzy i manipulacje polityczne, a tamtejszy ambasador Stanów Zjednoczonych starał się unikać jakichkolwiek zdjęć, na których mógłby się pojawić sam na sam ze Stanfordem.

Więcej o przeszłości Stanforda oraz o Bernardzie Madoffie:
Allen Stanford zniknął. Drugiego Madoffa szukało pół świata
Teksański milioner oskarżony o wyłudzenie miliardów dolarów zmyślał plany biznesowe.
Słynny oszust finansowy chciał się zabić
Żona skazanego na 150 lat więzienia za największą w historii malwersację finansową milionera ujawniła sprawę w wywiadzie dla telewizji CBS.
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Jack Mac Lase
193.200.47.* 2012-03-08 00:14
Mnie to do glowy nie przyszlo, ze moze byc Zydem ale skoro Zydzi zapewniaja, ze nie jest to pewnie jest: http://tzvee.blogspot.com/2009/02/is-robert-allen-stanford-jewish.html
Robert Roy McGregor
31.11.213.* 2012-03-07 16:18
Skazali człowieka , który bogatym sprzedawał to co SAMI CHCIELI - ILUZJĘ.
Iluzja jest myslenie , że kapitał bez pokrycia w wartości dodanej: pracy, usług, towaruBrak jest wymierną wartością. Klienci StanForda nie meili szacunku dla pracy ludzkiej i niewłaściwe ją oszacowli. Dostali to co zasłużyli. Teraz z "powagą" karzą Iluzjonistę, który dał im nauczkę...
Dzisiejszy kryzys ekonomiczny poprzedzony był kryzysem moralnym objawiającym się w gromadzeniu iluzorcznych dóbr.

NIE brylaty, srebro czy złoto i nie Iluzja czyni człowieka spełnionym i szczęśliwym...
Ten co wskazał drogę od 2000 lat umiera i zmartwychwstaje dla Nas na Krzyżu braku Miłości człowieka do bliźnich i człowieka do Boga...
2012-03-07 11:04 Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Madoff sprzeniewierzyl 50 mldow dol, wiec roznica jest olbrzymia. Bylo takich wielu co sprzeniewierzyli sumy rzedu 10 mld dol.