Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Meg Whitman, szefowa Ebay'a, rezygnuje

0
Podziel się:

Odejście uznanej manager z portalu to szok czy szansa dla firmy?

Meg Whitman, szefowa Ebay'a, rezygnuje
(EPA/PAP)

Meg Whitman chce zrezygnować ze swojego stanowiska w domu aukcyjnym. Największe szanse na przejęcie jej obowiązków ma John Donahoe.

Reporterzy chcą mieć pewność: "Czy za dziesięć lat będzie Pani nadal w Ebay?" Jednak Meg Whitman nie chce się określać. "Kiedy dziennikarz pyta, jak długo będzie się sprawowało funkcję, lepiej jest nie udzielać żadnej odpowiedzi." Tak mówiła szefowa Ebay w listopadzie zeszłego roku w rozmowie z tygodnikiem ,,Stern".

Teraz już wiadomo, dlaczego dla amerykańskiej miliarderki wszystko było kwestią otwartą: Whitman, która w zależności od źródeł ma 50 lub 51 lat, chce w ciągu najbliższych tygodni ustąpić z funkcji dyrektora zarządzającego największego na świecie domu aukcyjnego, donosi ,,Wall Street Journal". Jej następca może zostać 47-letni John Donahoe, którego Whitman sprowadziła do Ebay w roku 2005.

Rutyna dopada szefa firmy po 10 latach

Poza tym decyzją tą Whitman potwierdza, że działa według własnego motto, zgodnie z którym żaden szef zarządu nie powinien stać na czele firmy dłużej niż dziesięć lat, aby uniknąć zmęczenia rutyna. W marcu Whitman obchodziłaby swój dziesięcioletni jubileusz.

Whitman, która swego czasu uznana została przez miesięcznik ,,Forbes" za najpotężniejszą kobietę nowej gospodarki, należy do pionierów ery internetu. Dłużej i nieustannie na szczycie firmy internetowej pozostaje tylko Jeff Bezos, szef i założyciel specjalizującej się w handlu internetowym firmy Amazon.

Donahoe powalczy z konkurenatmi i... złą reputacją

Odejście Meg Whitman byłoby dla Ebay szokiem i jednocześnie szansą. Po latach błyskawicznego wzrostu i międzynarodowej ekspansji strategiczny obszar działalności firmy przeżywa stagnację. W trzecim kwartale 2007 oferty aukcji spadły o trzy procent. Wzrost odnotowuje tylko serwis płatności Paypal i niektóre oddziały zagraniczne Ebay. Ponadto w minionych latach wyniki firmy upiększał przelicznik kursu dolara.

Prócz tego europejski komunikator internetowy Skype, za który Ebay zapłaciła w roku 2005 2,6 mld dolarów, nie spełnił oczekiwań, które nie zostały zresztą jasno określone. W minionym roku na przejęcie Skype`a Ebay odpisał 1,4 mld dolarów.

Zmiana na szczycie mogłaby otworzyć firmie nowe perspektywy i pomóc we wprowadzeniu reform. Donahoe jest szefem strategicznego obszaru - aukcji internetowych. Danahoe przyszedł z firmy doradczej Bain & Co., w której pracował wcześniej razem z Whitman. Jeżeli zostanie on następcą Whitman, będzie musiał nadać rozpędu nie tylko aukcją, ale również znaleźć odpowiedź na rosnącą konkurencję jak Amazon, Google czy Craigslist oraz znaleźć nowe źródła dochodu. Po fiasku ze Skype`em nadzieje spoczywają na rozwijającym się interesie reklamowym w powiązaniu z ofertami aukcyjnymi.

Po pierwszych latach z trzymiejscowym współczynnikiem wzrostu, kiedy coraz więcej gospodarstw domowych wkraczało do internetu i odkrywało Ebay jako globalną giełdę staroci, w ostatnich czasach wzrost wyraźnie słabł. Przyczyną tego są również skargi dotyczące oszustw, do których Ebay podchodził beznamiętnie i zbyt wolno.

Prezes zarobiła na akcjach i na handlu na Ebay

To właśnie Meg Whitman jest osobą, która stoi za historią sukcesu Ebay. Kiery w roku 1998 twórca firmy Pierre Omidyar sprowadził sprawiającą wrażenie niepozornej Whitman do przedsiębiorstwa, dom aukcyjny zatrudniał 30 osób i wykazywał obrót roczny wysokości 86 mln dolarów. Dzisiaj firma zatrudnia około 15 tys. pracowników i osiąga obrót roczny wysokości prawie sześciu miliardów dolarów.

W roku 1998 Whitman wprowadziła z powodzeniem pierwotny internetowy pchli targ na giełdę i stale rozbudowała działalność przez akwizycję w kraju i za granicą. Jednym z jej sukcesów było przejęcie internetowego systemu płatniczego Paypal. Jak to w zwyczaju w firmach z branży high-tech, za swoją pracę Whitman została wynagrodzony akcjami, dzięki którym stała się miliarderką.

Mimo słabego kursu, Forbes szacuje jej prywatny majątek na 1,4 mld dolarów. Whitman zdradziła kiedyś, że na swoim małym rancho w Colorado "opróżniła starą szopę i sprzedała cały kram na aukcjach Ebay".

| Meg Whitman - dyrektor generalny Ebay od 1998 roku |
| --- |
| Whitman wcześniej była generalnym menedżerem w dziale Preschool firmy Hasbro Inc., gdzie zajmowała się globalnym zarządzaniem i marketingiem dwóch najbardziej znanych produktów dla dzieci oferowanych przez tę firmę -- Playskool i Mr. Potato Head. W trakcie swojej pracy Meg przeprowadziła reorganizację działu Preschool, w wyniku której zaczął on ponownie przynosić zyski. W latach 1995 - 1997 Meg była prezesem i dyrektorem operacyjnym firmy Florists Transworld Delivery (FTD) -- największej na świecie firmy działającej w branży handlu kwiatami. W trakcie swojej kadencji Meg przekształciła FTD ze stowarzyszenia producentów roślin w zyskowną, prywatną firmę. Przed pracą w firmie FTD Meg pełniła funkcję prezesa działu Stride Rite firmy Stride Rite Corporation, gdzie była odpowiedzialna za wprowadzenie na rynek cieszącej się dużym powodzeniem linii obuwia dziecięcego Munchkin, a także za zmianę pozycji rynkowej marki Stride Rite i sklepy detaliczne. Zajmowała także stanowiska wiceprezesa ds. operacji w dziale
Keds i wiceprezesa korporacji ds. planowania strategicznego. Lata 1989 - 1992 Meg spędziła w firmie Walt Disney Company, gdzie była wiceprezesem ds. marketingu w dziale Disney Consumer Products. Pracowała także przez osiem lat na stanowisku wiceprezesa w firmie Bain & Company w San Francisco. Jej kariera rozpoczęła się w firmie Procter & Gamble w stanie Cincinnati, gdzie w latach 1979 - 1981 Meg zajmowała się zarządzaniem marką. Spośród wielu wyróżnień, jakie otrzymała Meg, warto wspomnieć, że magazyn Fortune umieścił ją na liście 25 najbardziej wpływowych osób w biznesie w 2004 roku, magazyn Time uznał ją za jedną ze 100 najbardziesie w 2004 roku, magazyn Time uznał ją za jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób w 2004 roku, magazyn Worth umieścił ją na pierwszym miejscu listy najlepszych dyrektorów generalnych w 2002 roku, a magazyn Business Week corocznie od 2000 roku umieszcza ją na liście 25 najbardziej wpływowych menedżerów. Meg zasiada w radach nadzorczych firm Procter & Gamble i Gap Inc., a także w
radzie powierniczej Uniwersytetu Princeton. Uzyskała tytuł ,,Bachelor of Economics" na wydziale ekonomii Uniwersytetu Princeton oraz tytuł ,,Master of Business Administration" na uniwersytecie Harvard Business School. _ (Ebay.pl) _ |

ludzie
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)