Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Największe koncerny rodzinne świata: Fortuny i skandale

0
Podziel się:

Wnuczka założyciela L'Oreal chciała ubezwłasnowolnić matkę, a prezes Samsunga ma wyrok za przestępstwa finansowe.

Największe koncerny rodzinne świata: Fortuny i skandale
(PAP/DPA)
bFgkuPGZ

Syn założyciela Samsunga został skazany za niepłacenie podatków i przestępstwa finansowe, a 88-letni właściciel stacji MTV oraz studiów filmowych Dreamworks i Paramount Pictures słynie z upodobania do młodych, atrakcyjnych kobiet. Poznaj największe przedsiębiorstwa rodzinne na świecie i ludzi, którzy za nimi stoją.

*[Na zdjęciu Herbert Quandt z koncernu BMW, z żoną Johanną] * L'Oreal

L'Oreal to największy globalny koncern kosmetyczny z obrotem rzędu 19,5 mld euro rocznie. Największym udziałowcem firmy jest Liliane Bettencourt, która uchodzi także za najbogatszą kobietę w Europie.

Bettencourt to jedyna córka założyciela L'Oreal, Eugene Schuellera. W ubiegłym roku Francją wstrząsnął skandal, w którym główną rolę odegrała jej córka, Francoise Bettencourt-Meyers, która chciała ubezwłasnowolnić 88-letnią matkę. Bettencourt miała rzekomo rozdać dużą część swojego majątku, a zaprzyjaźniony z nią artysta Francois-Marie Banier miał otrzymać gotówkę, obrazy i ubezpieczenia na życie warte prawie miliard euro. Napięta sytuacja rodzinna już się nieco uspokoiła: w kwietniu Liliane Bettencourt potwierdziła we francuskim dzienniku _ Le Figaro _, że pogodziła się z córką.

bFgkuPHb

Wal-Mart

Właścicielem największego na świecie koncernu handlu detalicznego Wal-Mart jest rodzina Walton. Potomkowie Sama Waltona, który stworzył przedsiębiorstwo, są prawdziwymi bogaczami: według magazynu Forbes w 2010 roku ich majątek wyniósł łącznie 89,1 mld dolarów. Wal-Mart bywa często obiektem krytyki. Przeciwnicy zarzucają firmie wrogie nastawienie do działających w przedsiębiorstwie związków zawodowych oraz nieodpowiednie traktowanie pracowników.

Aldi Gruppe

Aldi, skrót od nazwy Albrecht-Discount, uchodzi za wiodącą sieć sklepów typu _ dyskont _ na świecie. Bracia Theo i Karl Albrecht z małego sklepu prowadzonego przez ich matkę w niemieckim Essen-Schonnebeck stworzyli prawdziwe imperium handlowe. Stosunkowo wcześnie podzielili je na Aldi-Nord (Theo) i Aldi-Süd (Karl). Legenda mówi, że nie mogli się porozumieć odnośnie wprowadzenia do asortymentu sklepów wyrobów tytoniowych i mrożonek.

Oba koncerny współpracują ze sobą, oferując wspólne marki handlowe i występując jaka jedna firma wobec swoich dostawców. Aldi posiada obecnie ponad 9 tys. filii rozsianych po całym świecie. Roczny obrót zatrudniającego 100 tys. pracowników koncernu to ponad 50 miliardów euro.

bFgkuPHh

[ ( http://static1.money.pl/i/h/106/t84586.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/case_study/artykul/najbardziej;nielubiane;firmy;w;usa,37,0,751397.html) Najbardziej nielubiane firmy w USA Samsung

W Korei Południowej symbolem kapitalizmu są tzw. _ czebole _ (kor. _ Jaebeol _). To grupy rodzinnych przedsiębiorstw, których udziały kapitałowe koncentrują się wokół kontrolowanego przez dany klan konglomeratu i bardzo rzadko lub tylko częściowo trafiają na rynek. Jednym z najsłynniejszych czeboli jest koncern Samsung, w Europie znany głównie jako producent elektroniki. Przedsiębiorstwo działa także w sektorze finansów, ubezpieczeń, usług i w branży budowlanej.

Prezesem Samsung Group był trzeci syn założyciela koncernu, Lee Kun-hee, który w 2008 roku ustąpił ze stanowiska w wyniku skandalu. W 2009 roku Lee został skazany za niepłacenie podatków i przestępstwa finansowe na trzy lata więzienia w zawieszeniu i grzywnę w wysokości około 62 milionów euro.

Mimo to Lee nadal pociąga za sznurki w koncernie, który odpowiada za prawie jedną piątą południowokoreańskiego PKB. Pod koniec 2009 roku Lee został ułaskawiony przez prezydenta Korei Południowej Lee-hyung Baka, ponieważ kraj potrzebował doświadczonego i przebiegłego taktyka ubiegając się o organizację zimowych igrzysk olimpijskich w 2018 roku. Wiosną 2010 roku Lee Kun-hee powrócił do koncernu Samsung i ponownie rozbudowuje wpływy swojej rodziny.

bFgkuPHi

BMW Group

Grupa BMW znajduje się w większości w rękach rodziny Quandt. Johanna Quandt posiada 16,7 procent akcji, jej dzieci: Stefan Quandt i Susanne Klatten 17,4 względnie 12,6 procent. Grupa BMW koncentruje się głównie na pojazdach segmentu Premium. Do BMW Group należą takie marki jak BMW, MINI, i Rolls-Royce, a paleta produktów koncernu obejmuje zarówno samochody małolitrażowe jak i luksusowe limuzyny.

Dla spadkobierców Quandt rok 2010 należał do niezwykle udanych. Po rekordowym roku fiskalnym grupa BMW wypłaciła najwyższą dywidendę w historii przedsiębiorstwa.

bFgkuPHj

Tata

Indyjski koncern Tata powstał w 1870 roku i zatrudnia 350 tys. pracowników. Jego założycielem był Jamshedji Tatana, na którego cześć nazwano milionowe indyjskie miasto, w którym znajduje się wiele zakładów produkcyjnych Tata.

Od czasu powstania koncernu przedsiębiorstwem zawsze kierował członek rodziny. Od ponad dwóch dekad na czele firmy stoi Ratan Tata. 73-letni prezes zapowiedział już, że w 2012 roku ustąpi ze stanowiska. Nie wiadomo jeszcze, kto będzie jego następcą.

Schwarz-Gruppe

Dieter Schwarz skopiował nie tylko pomysł na biznes braci Aldi, lecz także podobnie jak oni unika rozgłosu. Schwarz, który uchodzi za jednego z najbogatszych Niemców, chroni swój wizerunek, nie udziela wywiadów i otacza ścisłą ochroną siedzibę swojej firmy. W mediach nie pojawiają się praktycznie żadne jego zdjęcia. Właścicielami Schwarz Beteiligungs GmbH są Dieter Schwarz Stiftung GmbH oraz Schwarz Unternehmenstreuhand KG. Ostatnia posiada 100 procent praw głosu.

bFgkuPHk

Do grupy Schwarz należy między innymi Lidl. Dyskontowy gigant odnotował znaczny wzrost w latach 2009/2010: obrót przedsiębiorstwa z siedzibą w Neckarsulm wzrósł z 30,8 do 31,5 mld euro.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/41/t17705.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/portrety/artykul/wybrali;najlepsze;managerki;na;swiecie,239,0,734959.html) Wybrali najlepsze managerki na świecie Carso

Grupo Carso jest konglomeratem przedsiębiorstw należących do meksykańskiego potentata Carlosa Slima Helu. Koncern powstał z fuzji Corporacion Industrial Carso i Grupo Inbursa. Nazwa Carso wywodzi się od imion Carlosa Slima i Soumayi Domit de Slim, jego zmarłej żony. Do Grupo Carso należy między innymi największy operator telefoniczny w Ameryce Łacińskiej Telmex oraz meksykańska sieć restauracji i sieć handlowa Sanborns.

Na liście najbogatszych ludzi świata według magazynu Forbes Carlos Slim zajmuje zawsze czołowe pozycje. W tym roku znalazł się na pierwszym miejscu rankingu z majątkiem szacowanym na 53,5 mld dolarów.

Metro AG

Grupa Haniel, rodzinne przedsiębiorstwo z Duisburga, jest udziałowcem licznych firm. Do najważniejszych z nich należy Metro AG (w skład którego wchodzą takie marki jak Metro and Makro Cash and Carry, Real, MediaMarkt i Saturn) - 34 procent udziałów oraz niemiecki dystrybutor artykułów farmaceutycznych Celesio - 50 procent udziałów. Koncern Haniel, zatrudniający 46 tys. pracowników, osiągnął ostatnio obrót rzędu 26,4 mld euro.

Ford

Obok General Motors i Toyoty, Ford należy do czołówki marek samochodowych na rynku amerykańskim. Od czasu powstania firmy przed ponad 100 laty Ford zawsze znajduje się w rękach rodziny. Prezesem Ford Motor Company jest William Clay Ford Jr., prawnuk Henrego Forda, twórcy przedsiębiorstwa.

Aktualnie Fordowi wiedzie się dobrze jak nigdy dotąd. Amerykański producent samochodów, który jeszcze dwa lata temu walczył o przeżycie, zarobił w pierwszym kwartale tego roku najwięcej od 13 lat. Niespodziewanie duży popyt na oszczędne modele jak Fiesta sprawił, że zysk koncernu poszybował w górę o ponad 20 procent do 2,55 mld dolarów.

Volkswagen AG

Największy europejski producent samochodów znajduje się w rękach rodzin Porsche i Piech. Prawie 51 procent akcji VW należy do Porsche Automobil Holding SE, który jest wprawdzie spółką akcyjną, jednak emituje wyłącznie akcje uprzywilejowane bez prawa głosu. W ten sposób wpływ na przedsiębiorstwo mogą mieć wyłącznie rodziny Porsche i Piech. W pierwszym kwartale tego roku VW odnotował bardzo dobre wyniki. Przedsiębiorstwu udało się potroić zysk operacyjny do 2,9 mld euro.

Mars

Właścicielem producenta artykułów spożywczych Mars jest amerykańska rodzina Mars. Według magazynu Forbes w 1988 roku Marsowie byli najbogatszą rodziną w Stanach. Po śmierci Forresta Marsa trójka jego dzieci zajmuje 43 miejsce na liście miliarderów, każde z majątkiem rzędu dziewięciu miliardów dolarów. Najbardziej znanym produktem Marsa jest batonik Mars, ale jego marki to także Milky Way, M&M's, Twix, Skittles i Snickers. Przedsiębiorstwo jest też znane z takich produktów jak ryż i sosy Uncle Ben's oraz karmy dla zwierząt Whiskas, Pedigree i Chappy.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t79375.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/case_study/artykul/zobacz;10;najdrozszych;przedsiebiorstw;swiata,37,0,748837.html) Zobacz 10 najdroższych przedsiębiorstw świata Carrefour

Francuska rodzina Halley jest największym akcjonariuszem największego europejskiego przedsiębiorstwa handlu detalicznego Carrefour. Halleyowie posiadają 20 procent udziałów z prawem głosu oraz 13 procent udziałów kapitałowych w firmie. W minionym roku Carrefour osiągnął obrót rzędu prawie 87 mld euro. Przedsiębiorstwo zatrudnia 495 tys. pracowników na całym świecie.

W 1963 roku koncern opracował koncepcję Hypermarches (marketów samoobsługowych). Pomysł sprawdził się w wielu częściach Europy, takich jak Francja, Wielka Brytania i Hiszpania i obecnie rozwija się przede wszystkim w Europie Wschodniej.

Viacom

Viacom to amerykański koncern medialny, do którego należą między innymi MTV Networks oraz studia filmowe Dreamworks i Paramount Pictures. Twórcą i prezesem firmy jest Sumner Redstone, który poprzez koncern National Amusements jest także udziałowcem większościowym w Viacom.

Redstone jest znany ze swoich wyskoków. W ubiegłym roku znalazł się na pierwszych stronach amerykańskich tabloidów, po tym, jak próbował umieścić w ramówce MTV show z udziałem znanego amerykańskiego girlsbandu. Jedna z członkiń zespołu zrobiła na nim takie wrażenie, że podarował jej akcje Viacom o wartości 157 tys. dolarów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t85464.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/zarzadzanie/artykul/ratunkiem;dla;nokii;beda;kobiety,206,0,801230.html) Ratunkiem dla Nokii będą kobiety? Fiński producent telefonów komórkowych przegrywa walkę o rynek. Nowa kadra managerska ma go postawić na nogi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/64/t132416.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/zarzadzanie/artykul/santander;jak;sie;pracuje;w;najnudniejszym;banku;swiata,243,0,775411.html) Santander: Jak się pracuje w "najnudniejszym banku świata"? W finansowym miasteczku pod Madrytem znajdziemy roboty jak z Gwiezdnych Wojen i obrazy Picassa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/134/t130182.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/case_study/artykul/starbucks;wart;wiecej;niz;lufthansa;i;adidas,243,0,805619.html) Starbucks wart więcej niż Lufthansa i Adidas Ubiegły rok był dla firmy rekordowy. Howard Schultz, szef koncernu, chce, by marka Starbucks przestała oznaczać jedynie kawę.
bFgkuPHC
ludzie
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)