Notowania

ludzie
04.08.2011 06:45

Pneumat System, czyli komu producent sprężarek rozdaje złote zegarki

Alkohol zmienił ich podejście do biznesu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pneumat system/mat.pras.)

Próbowali izolacji rur, produkcji drewnianych lamp i zszywek do mebli. Jednak na szczyt wyniosła ich dystrybucja, a następnie produkcja siłowników i elementów urządzeń napędzanych sprężonym powietrzem. Są obecnie trzecią firmą na rynku - jak wynika z raportu *Dun& Bradstreet* - *ale jedyną rodzinną na podium.*

Określenie _ rodzinna _ należy rozumieć dosłownie. Prezesem firmy jest Ryszard Pachura. Wiceprezesem jego żona, Bożena. Zatrudniają dwóch swoich synów, Tomasza i Dariusza, którzy jednak nie mają lekkiego życia w firmie. Zaczynali od najprostszych rzeczy, uczyli się pneumatyki tak, jak wszyscy inni pracownicy. Nie mieli przywilejów. Powoli dorastali do zajmowania się kluczowymi pomysłami, choć nadal nie zajmują prestiżowych stanowisk.

Firma stara się doceniać wszystkich pracowników. Tradycją jest złoty zegarek - prezent od prezesa na pięciolecie pracy w firmie. Co roku we wrześniu w ten sposób wyróżnianych jest kilka osób.

A gdyby nie alkohol...

Do pneumatyki wiodła długa droga. Ryszard Pachura zawsze chciał mieć własny biznes i pracować dla siebie. W 1976 roku założył pierwszą firmę. Zajął się ocieplaniem rur. Biznes był dochodowy, ale bardzo trudno było znaleźć odpowiednich ludzi do pracy.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/143/m113807.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/ciekawostki/artykul/minimalne;ceny;alkoholu;powstrzymaja;picie;na;umor,104,0,724584.html) Znaleźli sposób na nadmierne picie alkoholu? Zobacz jaki
- _ Zatrudnialiśmy tych, którym pracy nie chciało dać państwo. Mieliśmy z nimi mnóstwo problemów, bo panowie lubili wypić na budowie. Po kilku latach męczenia się z pracownikami budowlanymi postanowiliśmy zmienić branżę _ - tłumaczy Bożena Pachura.

Pomysł na nowy biznes wykiełkował ze starych zamiłowań Ryszarda Pachury do pracy w drewnie. Rozpoczął produkcję między innymi lamp. Jednak to nie przynosiło takich zysków, o jakich marzył.

Wraz z kapitalizmem nabrali powietrza

Zmiana nadeszła wraz z nawiązaniem współpracy z partnerem z Niemiec. Pod koniec lat 80. ubiegłego wieku sprowadził maszyny związane z przemysłem meblowym. Firma Pachurów pod nową nazwą Amet wstrzeliła się w rynek rozpoczynając produkcję zszywek do mebli. Był to dobry moment, bo w Polsce weszła w życie ustawa Wilczka, nazwana od nazwiska jej autora, ministra przemysłu Mieczysława Wilczka. Wprowadziła liberalne prawo, dzięki któremu każdy mógł założyć firmę.

Nowopowstałe firmy meblowe okazały się świetnymi klientami. Zapotrzebowanie na towar było ogromne. Kolejki ustawiały się przed biurem Ametu już od czwartej rano. Dla Pachury to początek drogi do branży pneumatycznej. W czasach raczkującego kapitalizmu wielu kontrahentów Pachurów miało problemy ze zdobyciem potrzebnego im sprzętu.

- _ Ludzie prosili nas, byśmy im sprowadzili do tych zszywek pistolet i sprężarkę, bo sami mieli problem z ich kupnem. Wstawiliśmy więc do biura mały regał z takimi urządzeniami sprowadzanymi z Niemiec _ - wspomina pani Bożena.

Wcześniej narzędzia używane w warsztatach i zakładach napędzano prądem. Jednak przy produkcji na dużą skalę, okazało się to zbyt drogie. Rozwiązaniem problemu było napędzania ich sprężonym gazem.

Zobacz jakie meble lubi premier
Niszę na rynku wyczuli też inni. Pod Poznaniem zainwestowała pierwsza firma niemiecka Prebena. Równolegle z nią powstał wrocławski Pneumat System państwa Pachurów. Zdobył uznanie jako autoryzowany dystrybutor elementów pneumatyki, takich firm, jak Riegler i Optima z Niemiec, Aignep, Vesta z Włoch, czy czeskiego Orlika. W 2004 uruchomił własną produkcję siłowników.

Dość szybko z jednego regału ze sprężarkami zrobił się cały magazyn. Dziś na półkach leżą prawie trzy miliony sztuk tego, co Pneumat System sprowadził i sam wyprodukował.

- _ Sama sprzedaż i montaż już nam nie wystarczyły. Do oferty wprowadziliśmy szkolenia dla firm z obsługi urządzeń pneumatycznych. Produkowane przez nas siłowniki sprzedajemy nie tylko w Polsce, ale też eksportujemy na Zachód _ - tłumaczy Bożena Pachura.

Dwa kilometry instalacji w jednym budynku

Klientami Pneumatu są między innymi warsztaty samochodowe. Najbardziej znani klienci to wrocławskie salony samochodowe Lexus i Mirosław Wróbel Mercedes, czy Germaz, dealer Forda z Zielonej Góry.

Największą instalację Pneumat zrobił dla łódzkiej drukarni opakowań Amcor Flexibles. Ma ona 1928 metrów. Drukarnia wykorzystuje pneumatykę m.in. do przenoszenia wydrukowanych opakowań. Elementy montowane są w maszynach, które najpierw przyciągają przedmiot przyssawkami, a następnie w siłownik, który je przesuwa.

Pneumat System ma swoje biuro projektowe, które pozwala dostosować ofertę do najróżniejszych zamówień. - _ Jeśli kupujący potrzebuje czegoś, czego nie mamy w ofercie, to prosimy o chwilę czasu. Możemy to sami opracować _- zapewnia Bożena Pachura.

Krótki romans z medycyną

Firma cały czas szuka nowych pomysłów na rozwój. Współpracowała z Instytutem Niskich Temperatur PAN, Akademią Wychowania Fizycznego oraz Akademia Medyczną z Wrocławia. Efektem było wejście na rynek producentów komór kriogenicznych. Ich komory trafiły m.in. do Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, Szpitala Chorób Narządu Ruchu w Kamiennej Górze, Rekol-Med-u Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem. Kupiły je też sanatoria i ośrodki rehabilitacyjne. Jednak ten rynek szybko się nasycił.

Współpraca z uczelniami zainspirowała właścicieli firmy. Obecnie współpracują z Politechniką Wrocławską. Na razie nie wiadomo, co z tego wyniknie. Póki co naukowcy udoskonalają siłowniki z oferty. Co będzie następne? - Po tylu zmianach, jakie firma przeszła już nie boimy się następnych - mówi Bożena Pachura.

Biznes zostaje w rodzinie? Czytaj więcej w Manager.Money.pl
Wielkie koncerny rodzinne: Fortuny i skandale Wnuczka założyciela L'Oreal chciała ubezwłasnowolnić matkę, a prezes Samsunga ma wyrok za przestępstwa finansowe.
Jan Wójcikiewicz, polski Conrad Hilton Pierwszy prywatny hotelarz w Polsce nigdy nie założył spółki. Interesy lubi robić sam.
89-letni miliarder oddał biznes rodzinie Hazardowy potentat z Makao Stanley Ho pozbył się prawie wszystkich udziałów w imperium kasyn.
Tagi: ludzie, kraj, wiadmomości, gospodarka, manager, czołówki, marketing i zarządzanie, portrety
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz