Pneumat System, czyli komu producent sprężarek rozdaje złote zegarki

Pneumat System, czyli komu producent sprężarek rozdaje złote zegarki

Fot. pneumat system/mat.pras.

Próbowali izolacji rur, produkcji drewnianych lamp i zszywek do mebli. Jednak na szczyt wyniosła ich dystrybucja, a następnie produkcja siłowników i elementów urządzeń napędzanych sprężonym powietrzem. Są obecnie trzecią firmą na rynku - jak wynika z raportu Dun& Bradstreet - ale jedyną rodzinną na podium.

Określenie rodzinna należy rozumieć dosłownie. Prezesem firmy jest Ryszard Pachura. Wiceprezesem jego żona, Bożena. Zatrudniają dwóch swoich synów, Tomasza i Dariusza, którzy jednak nie mają lekkiego życia w firmie. Zaczynali od najprostszych rzeczy, uczyli się pneumatyki tak, jak wszyscy inni pracownicy. Nie mieli przywilejów. Powoli dorastali do zajmowania się kluczowymi pomysłami, choć nadal nie zajmują prestiżowych stanowisk.

Firma stara się doceniać wszystkich pracowników. Tradycją jest złoty zegarek - prezent od prezesa na pięciolecie pracy w firmie. Co roku we wrześniu w ten sposób wyróżnianych jest kilka osób.

A gdyby nie alkohol...

Do pneumatyki wiodła długa droga. Ryszard Pachura zawsze chciał mieć własny biznes i pracować dla siebie. W 1976 roku założył pierwszą firmę. Zajął się ocieplaniem rur. Biznes był dochodowy, ale bardzo trudno było znaleźć odpowiednich ludzi do pracy.

Znaleźli sposób na nadmierne picie alkoholu? Zobacz jaki
- Zatrudnialiśmy tych, którym pracy nie chciało dać państwo. Mieliśmy z nimi mnóstwo problemów, bo panowie lubili wypić na budowie. Po kilku latach męczenia się z pracownikami budowlanymi postanowiliśmy zmienić branżę - tłumaczy Bożena Pachura.

Pomysł na nowy biznes wykiełkował ze starych zamiłowań Ryszarda Pachury do pracy w drewnie. Rozpoczął produkcję między innymi lamp. Jednak to nie przynosiło takich zysków, o jakich marzył.

Wraz z kapitalizmem nabrali powietrza

Zmiana nadeszła wraz z nawiązaniem współpracy z partnerem z Niemiec. Pod koniec lat 80. ubiegłego wieku sprowadził maszyny związane z przemysłem meblowym. Firma Pachurów pod nową nazwą Amet wstrzeliła się w rynek rozpoczynając produkcję zszywek do mebli. Był to dobry moment, bo w Polsce weszła w życie ustawa Wilczka, nazwana od nazwiska jej autora, ministra przemysłu Mieczysława Wilczka. Wprowadziła liberalne prawo, dzięki któremu każdy mógł założyć firmę.

Czytaj jak zaczynała firma Pneumat System

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
produkcja, biznes, pneumat system, pneumatyka
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie