Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rodzina Quandt trzęsie niemiecką gospodarką. strona 2 z 2

Rodzina Quandt trzęsie niemiecką gospodarką

Fot. PAP/EPA

Susanne Klatten i Altana AG

Susanne Hanna Ursula Quandt urodziła się w 1962 roku. Po zdobyciu zawodu specjalisty ds. reklamy studiowała ekonomikę i organizację przedsiębiorstwa na University of Buckingham. Ukończyła studia licencjackie w Lozannie by w końcu odbyć staż w zakładach BMW w Regensburgu, który odbywała pod pseudonimem Susanne Kant. Tam poznała także swojego przyszłego męża, Jana Klattena.

W 1993 roku została oficjalnym członkiem Rady Nadzorczej spółki Altana AG z siedzibą w Bad Homburg. Po zakończeniu sporu spadkowego pod koniec lat 80. otrzymała 50,1 procent udziałów w spółce. Koncern dostarcza specjalistyczne produkty chemiczne dla producentów lakierów i farb, producentów tworzyw sztucznych, przemysłu drukarskiego i kosmetycznego oraz dla przemysłu elektrotechnicznego. Firma powstała w 1977 roku z wyodrębnionych sektorów koncernu VARTA, którego pierwszym prezesem był Herbert Quandt.

W 2010 roku firma Altana AG zatrudniała 5000 pracowników, a jej obrót wyniósł 1,5 mld euro. Altana AG posiada na całym świecie 35 zakładów produkcyjnych oraz 47 centrów usługowo-badawczych. W ciągu minionych 15 lat sam tylko wzrost notowań akcji Altana AG przysporzył Susannie Klatten, która jest zaliczana do najbogatszych kobiet w Niemczech, około czterech miliardów euro. Do 2009 roku spółka Altana AG była notowana na niemieckim indeksie giełdowym MDAX. Wtedy to główny udziałowiec spółki, firma SKion GmbH, której właścicielem jest Susanne Klatten, podniosła swoje udziały z 50,1 do 95 procent (czerwiec 2010). Tym samym w wolnym obrocie znajdowało się niewystarczająco dużo akcji spółki i Altana AG została nieplanowo wyeliminowana z indeksu MDAX.

Nowe źródła energii - Nordex

W 2008 roku Susanne Klatten została udziałowcem producenta turbin wiatrowych Nordex z Rostocku. Spółka SKion GmbH przejęła pakiet akcji o wartości prawie 13,4 mln euro, co dawało firmie 20 procentowe prawo głosu. Od 2005 roku akcjonariuszem Nordex jest również Jan Klatten, który zasiada także w Radzie Nadzorczej firmy. Pod koniec sierpnia 2011 roku rodzina Klatten zwiększyła swoje udziały w firmie do 24,99 procent – czyli nieco poniżej poziomu dla mniejszości blokującej. W 2010 roku Nordex zatrudniał prawie 2400 osób i osiągnął obrót rzędu miliarda euro.

SGL Carbon

W 2009 roku spadkobierczyni miliardowej fortuny zainwestowała około 300 mld euro w udziały w firmie SGL Carbon. Należąca do Klatten spółka SKion nabyła osiem procent udziałów w mającym siedzibę w Wiesbaden koncernie, który jest światowym producentem wyrobów z węgla, grafitu oraz materiałów kompozytowych, mających zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu.

Do odbiorców produktów SGL Carbon należą nie tylko producenci samolotów i samochodów, ale również producenci paneli słonecznych oraz turbin wiatrowych. W maju bieżącego roku Klatten miała już prawie 27 procent akcji, zapewniając sobie w ten sposób mniejszość blokującą w firmie. Była to reakcja na niespodziewane nabycie udziałów SGL Carbon przez producenta samochodów Volkswagen. Rzecznik SKion informował już wiosną, że firma śledzi z czujnością i dystansem poczynania VW i nie ma zewnętrznych przyczyn dla podnoszenia udziałów w firmie, poza uznaniem dla wartości przedsiębiorstwa. Niedawno Klatten zapowiedziała, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy zwiększy swoje udziały w firmie do 29 procent, o przejęciu nie ma jednak mowy. SGL Carbon zatrudnia 6200 pracowników a obrót firmy w 2010 roku wyniósł 1,38 mld euro.

Poznaj sylwetki polskich przedsiębiorców w Money.pl
Piotr i Paweł sukces zawdzięczają matce
Skąd się wzięła sieć Piotr i Paweł oraz dlaczego inżynier budownictwa rzucił pracę i otworzył sklep.
Manufaktura Czekolady zamiast korporacji
Krzysztof Stypułkowski i Tomasz Sienkiewicz porzucili dobrze płatne posady na rzecz własnej firmy.
Galeon ze Straszyna powalczy o Chiny
Luksusowe łodzie rodzimej produkcji kosztują od kilku tysięcy do kilku milionów euro. Najlepiej sprzedają się w Niemczech i Rosji, teraz firma wchodzi na nowe rynki.
  • 1
  • 2
Następna strona
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
prrrr
91.218.156.* 2011-10-02 21:53
Tyle kasy mają i się nie rozpili , nie zaćpali ,nic tylko pilnują interesu.Nienawidzięć ich za to czy zazdrościć że im wychodzi? Osobiście zazdroszcze narodom które mają rodzimy przemysł motoryzacyjny, my poloczki umiemy tylko się kłócić , cwaniakować i sprzedawać innym to co "nasze".
Amerykanin
213.195.174.* 2011-10-01 09:53
Naturalnie ze trzesa, i juz trzesli podczas 2-wojny swiatowej. Przeciez Gebbels nadawal z Berlin Wüsterhausen o sukcesach faszystow, a pasierb Helmut Quandt babardowal z samolotu Monte Casino. A wiec trzesli i trzesa, no i posiadacze BMW w tym pomagaja. Quandt oddal swoja zone wraz z synem dla szefa propagandy faszystowskiej, Gebbelsa, a w zamian otrzymal produkcje akumulatorow pod nazwa QUANDT i rowniez przy pomocy Angoli. Zeby lepiej trzesli to musicie kupowac wiecej BMW.
Pirat_jednooki
84.170.190.* 2011-09-30 22:49
Sz. p. Majorze Bien,potwierdzam pana opinie
"Jak widać, pan tłumacz to najczystszej wody urodzony tumanista""
Ponadto, uwazam ze arktykul jest "tendencyjny", aby wywolac panike!! ( co ma pan redaktor na mysli mowiac "trzesie",, to nie trzesienie ziemi, a tym bardziej ... !!)Pozdr.
Zobacz więcej komentarzy (7)