Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ryszard Grobelny - prezydent od czterech kadencji

0
Podziel się:

Nowy gość Money.pl to manager, wykładowca akademicki, finansista, ale przede wszystkim poznaniak i prezydent tego miasta od czterech kadencji.

Ryszard Grobelny - prezydent od czterech kadencji
bEEEfhsl

Prezydent Poznania, Ryszard Grobelny został na jeden dzień wydawcą serwisu Money.pl. To kolejna część projektu, podczas którego największy polski serwis finansowy zaprasza do swojej redakcji uznanych gości.

Wśród gości specjalnych znaleźli się już Grzegorz Dzik, prezes Impel S.A.,
prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz i Leszek Niemycki - prezes Deutsche Bank PBC, a także Sławomir Żygowski, prezes Nordea Bank. Każdy z nich na jeden dzień stał się honorowym wydawcą serwisu Money.pl. Do jego zadań należy współpraca z redakcją oraz dobór treści na główną stronę serwisu pod okiem kierownictwa redakcji.

Nowy gość Money.pl to manager, wykładowca akademicki, finansista, ale przede wszystkim poznaniak i prezydent tego miasta od czterech kadencji. Ryszard Grobelny urodził się 17 kwietnia 1963 r. Jego ojciec Władysław to technik statystyk, matka Krystyna - technik gastronomii. Chodził do szkoły podstawowej o profilu sportowym, następnie do VIII LO im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1982 r. rozpoczął studia na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, na kierunku Planowanie i Finansowanie Gospodarki Narodowej. Od drugiego roku studiował w trybie indywidualnym według własnego programu, w którym rozszerzył zakres nauki o grupy przedmiotowe związane z finansami samorządu terytorialnego i zastosowaniem matematyki w ekonomii. W czasie studiów był trzykrotnym stypendystą Ministra Edukacji Narodowej.

bEEEfhsn

W 1987 r. obronił pracę magisterską pt. _ Samodzielność rad narodowych stopnia podstawowego w planowaniu terytorialnym. Analiza przepisów prawa i działalności praktycznej wybranych miast i gmin województwa poznańskiego _. Studia ukończył z wyróżnieniem, uzyskując medal Suma Cum Laude dla najlepszych studentów AE w Polsce.

Po studiach rozpoczął pracę naukową na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej. Kontynuował tam swoje wcześniejsze prace badawcze, m.in. z finansów samorządu terytorialnego i ich znaczenia dla planowania regionalnego i planowania w miastach i gminach. Jest autorem publikacji naukowych z tych dziedzin. Jednocześnie prowadził zajęcia w zakresie zastosowania informatyki w geografii, planowania regionalnego, planowania miast i osiedli wiejskich. Obecnie prowadzi zajęcia ze studentami z finansów samorządu terytorialnego oraz gospodarki komunalnej. Tuż po studiach, zajmował się także działalnością konsultingową. Wykonywał ekspertyzy, głównie w zakresie wyceny przedsiębiorstw i ich przekształceń organizacyjnych.

W latach 1990-2002 radny miasta Poznania, w I kadencji z listy Komitetów Obywatelskich, potem z Samorządnej Wielkopolski i Unii Wolności. Był także delegatem do Sejmiku Samorządowego Województwa Poznańskiego i członkiem zespołu orzekającego Samorządowego Kolegium Odwoławczego oraz członkiem założycielem Wielkopolskiego Ośrodka Kształcenia i Studiów Samorządowych w Poznaniu. W latach 1990-1992 był przewodniczącym Komisji Finansów Rady Miasta Poznania, a od 1992 do 1998 roku członkiem Zarządu Miasta Poznania.

W grudniu 1998 r. został wybrany na Prezydenta Poznania. W listopadzie 2002, w pierwszych wyborach bezpośrednich, ponownie objął to stanowisko. W 2006 r. - na trzecią kadencję, a w grudniu 2010 - na 4 kadencję. Od 2002 r. jest członkiem Rady Fundacji Unii Metropolii Polskich, do 2006 roku był członkiem Zarządu Fundacji. Od lutego 2003 r. pełni funkcję Prezesa Związku Miast Polskich. Jest członkiem Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, gdzie pełni funkcję współprzewodniczącego zespołu ds. systemu finansów publicznych KWRiST.

bEEEfhst

Od 2004 r. jest członkiem komitetu monitorującego Narodowy Plan Rozwoju na lata 2004-2006 i podkomitetu polityki regionalnej NPR. Sprawuje także funkcję przewodniczącego Rady Fundacji Poznań - Ille-et-Vilaine oraz członka Rady Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Od 2006 r. członek Rady Ekspertów Akademii _ Podziel się posiłkiem _, która ma na celu rozwiązanie problemu niedożywienia dzieci w Polsce.

W 2005 r. został nagrodzony przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi oraz Samorządowym Oskarem im. Grzegorza Palki. W 2010 został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 2010 roku jest członkiem Forum Debaty Publicznej _ Samorząd Terytorialny dla Polski _ przy Prezydencie RP. 17 stycznia 2012 roku Prezydent Ryszard Grobelny został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Republiki Węgierskiej nadanego przez Prezydenta Węgier Pala Schmitta, w uznaniu wybitnych zasług w rozwijaniu przyjaźni polsko-węgierskiej. Jego żona Ewa jest dziennikarką TVP, ma dwoje dzieci: Karolinę i Pawła.

bEEEfhsO
ludzie
manager
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)