Notowania

buffett
02.03.2009 15:36

Sensacyjnie szczery list Warrena Buffetta

Kupuje się dla przyjemności i użyteczności - nie dla zysków! Uważajcie na palantów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Guru inwestorów napisał do akcjonariuszy swojej firmy zaskakująco szczery list. Przyznaje się w nim do _ głupich _ błędów i przestrzega przed biznesowymi maniakami. *

List Warrena Buffetta, guru inwestorów giełdowych na całym świecie, skierowany jest do akcjonariuszy jego firmy: Berkshire Hathaway. Swoje słowa szef przedsiębiorstwa kieruje do współwłaścicieli korporacji, której zyski spadły w zeszłym roku o 68 proc. - najwięcej w historii firmy.

Buffett - zainspirowany przez kryzys odbierający majątki najpotężniejszym finansistom globu - zdobył się w nim na niezwykłą szczerość. Przyznaje się do kilku błędów, które sam nazywa głupimi. Wśród nich znajdują się takie posunięcia, jak inwestycja w firmę wydobywającą ropę Conoco Philips, czy kupno udziałów w dwóch irlandzkich bankach. Przestrzega też swoich akcjonariuszy przed biznesowymi koncepcjami _ palantów _.

Nadawca oczyszczającego listu w trudnych czasach nie traci jednak humoru, bo określa swoje potknięcia w terminologii właściwej dla tenisowego kortu. Mówi o nich _ unforced error _s, co oznacza błędy gracza, będące wyłącznie wynikiem jego nieroztropności, a nie umiejętności przeciwnika.

Ale Warren Buffett w swojej dość filozoficznej analizie światowej gospodarki posuwa się też do stwierdzeń, o których wolny rynek już dawno zapomniał. Buffett przypomina, że kupowanie jest po to, by czerpać przyjemność i cieszyć się użytecznością zakupionych towarów, a nie pomnażać zyski. Na dowód prawdziwości tego stwierdzenia przywołał przykład ze swojego życia:

- _ Ja i moja rodzina z radością mieszkamy w jednym domu od 50 lat. I wierzę, że jeszcze wiele przed nami - napisał Buffet, który na pewno nie mieszka w bloku z wielkiej płyty . _

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Warren Buffett postawił na Harleya ]( http://manager.money.pl/news/artykul/warren;buffet;postawil;na;harleya,244,0,424948.html )
Tagi: buffett, warren, list, akcjonariusze, 2009, berkshire, hathaway, wiadomości, gospodarka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz