Notowania

stanford
24.06.2009 06:33

Stanford przed sądem - po raz pierwszy

Finansista jest oskarżony o zdefraudowanie 7 miliardów dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Sędziowie rozstrzygną, czy Allen Stanford, finansista z Teksasu oskarżony o zdefraudowanie 7 mld dol, zostanie w areszcie, czy będzie odpowiadał z wolnej stopy.

Jak poinformowała rzeczniczka prokuratury federalnej w Houston, przeciwko Stanfordowi oraz pięciu innym oskarżonym wysunięto 21 zarzutów dopuszczenia się defraudacji, spisku o charakterze przestępczym oraz utrudniania pracy organów ścigania.

Prokuratorzy federalni oskarżają 59-letniego Stanforda o kierowanie zakrojonym na olbrzymią skalę spiskiem przestępczym. Oparty on był na na oszukańczym wykorzystywaniu tzw. ceryfikatów depozytów wydawanych przez bank na karaibskiej wyspie Antigua, którego był właścicielem.

Przestępcy - według prokuratury - zastosowali tzw. schemat Ponziego, czyli spłacali osoby inwestujące ich oszczędności w certyfikaty depozytów, wydawane przez Stanford International Bank na Antigui, pieniędzmi wpłacanymi przez kolejnych inwestorów.

Stanford, który utrzymuje że jest niewinny, został zatrzymany w ub. czwartek w domu jego przyjaciółki. Grozi mu kara dożywotniego więzienia.

Tagi: stanford, oszust, przekręt, pieniądze, ludzie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, marketing i zarządzanie, portrety
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz