Notowania

ludzie
16.07.2011 06:30

Stworzył go film, pogrążył bank. Leo Kirch nie żyje

Zmarła jedna z najbardziej tajemniczych postaci branży medialnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(FRANKA BRUNS/ EAST NEWS)

Leo Kirch, twórca imperium medialnego _ KirchGruppe _ i wizjoner w dziedzinie zarządzania zmarł w czwartek w wieku 84 lat. Nie doczekał końca procesu z Rolfem Brauerem, byłym prezesem Deutche Banku, którego obwiniał o upadek swojego przedsiębiorstwa.

[Na zdjęciu Leo Kirch (z prawej) w towarzystwie przyjaciela, byłego kanclerza Niemiec Helmuta Kohla]

Słynny Bawarczyk już w latach studenckich lat interesował się zarządzaniem i mediami elektronicznymi. Swoją firmę, _ KirchGruppe _, do której należał min. pionierski kanał _ SAT. 1 _, założył jako trzydziestolatek. Pierwszego poważnego zakupu dokonał w 1956 roku, nabywając prawa do obrazu Federica Felliniego _ La Strada _. Film okazał się hitem i zapoczątkował szereg udanych inwestycji.

Zakup praw do filmów takich wytwórni jak _ United Artists _ i _ Warner Bros _ i wprowadzenie ich na rynek niemiecki, przejęcie udziałów popularnego tabloidu _ Bild _ oraz stworzenie platformy emitującej programy sportowe, a w szczególności uwielbiane w Niemczech rozgrywki piłki nożnej i wyścigi Formuły 1, wywindowały pozycję _ KirchGruppe _ do rangi medialnego imperium.

Sam Kirch słynął z powściągliwości, niechętnie udzielał wywiadów, kryjąc możliwie najwięcej danych osobistych. Trudna sytuacja firmy i będące jej konsekwencją rozprawy sądowe zmusiły go jednak do częstszych wystąpień publicznych. W kwietniu 2002 wielka grupa Kircha upadła. Magnat medialny za spektakularne bankructwo firmy winił Rolfa Brauera, byłego prezesa Deutsche Banku.

Zdaniem Kircha wypowiedź Brauera na temat sytuacji _ KirchGruppe _ miała wpłynąć negatywnie na jej wizerunek wśród inwestorów i pożyczkodawców. Magnat postanowił walczyć o odszkodowanie w sądzie, jak do tej pory bezskutecznie. W marcu tego roku stawił się na rozprawę ostatni raz, będąc już w złym stanie zdrowia.

Pod koniec życia Leo Kirch chorował na cukrzycę i serce, cierpiał też na zaburzenia widzenia. Stopniowo dolegliwości odebrały mu możliwość samodzielnego poruszania się i siły do mówienia. Zmarł 14 lipca w wieku 84 lat.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/167/t123303.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/portrety/artykul/julian;assange;-;czlowiek;ktory;stworzyl;wikileaks,83,0,725587.html) Julian Assange - człowiek, który stworzył WikiLeaks Były haker, bez stałego adresu zameldowania, to autor serwisu, który jest na ustach wszystkich.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/38/t142886.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/portrety/artykul/zara;zaczela;sie;od;moherowych;swetrow,204,0,852940.html) Zara zaczęła się od moherowych swetrów Armancio Ortega, właściciel koncernu Inditex, był chłopcem na posyłki w firmie krawieckiej. Dziś odchodzi na emeryturę bogatszy o 22 mld euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t138853.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/portrety/artykul/najwieksze;koncerny;rodzinne;swiata;fortuny;i;skandale,103,0,823655.html) Największe koncerny rodzinne świata: Fortuny i skandale Wnuczka założyciela L'Oreal chciała ubezwłasnowolnić matkę, a prezes Samsunga ma wyrok za przestępstwa finansowe.
Tagi: ludzie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, marketing i zarządzanie, gospodarka światowa, portrety
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz