*Dotychczasowy szef włoskiej filii hiszpańskiego Santander Consumer Bank został mianowany prezesem watykańskiego banku centralnego IOR. Przejmuje tym samym kierownictwo nad bankiem, który w przeszłości był bohaterem wielu skandali. Gotti Tedeschi ma wprowadzić IOR w erę globalizacji. *
_ Pięcioro dzieci z jedyną kobietą _, można przeczytać w krótkim życiorysie Ettore Gotti Tedeschiego na stronie internetowej katolickiego think tanku Tocqueville-Acton. To bardzo dobre warunki dla objęcia przez 58-letniego Tedeschiego nowego stanowiska: prezesa banku stolicy papieskiej.5 mld euro - takim majątkiem dysponuje bank stolicy papieskiej.
Gotti Tedeschi zastąpi dotychczasowego prezesa Angelo Caloia, który pierwotnie miał zajmować to stanowisko jeszcze do przyszłego roku. Obejmując swego czasu stanowisko prezesa Caloia odziedziczył bank w kiepskim stanie, który udało mu się jednak gruntownie zrestrukturyzować. Zadaniem Tedeschiego będzie wprowadzenie banku, który w ubiegłym roku dysponował majątkiem wysokości 5 mld euro, w erę globalizacji.
Z wykształcenia ekonomista Tedeschi ma do zaoferowania więcej, niż tylko głęboko wierzącą rodzinę i doskonałe kontakty z katolikami, szczególnie z Opus Dei. Gościnny felietonista watykańskiego dziennika _ L`Osservatore Romano _ rozpoczął karierę w 1973 r. w paryskiej firmie konsultingowej Sema, zanim w 1980 r. zmienił pracodawcę na firmę doradczą Mc Kinsey, dla której pracował w Mediolanie i Londynie.
Jako doradca Gotti Tedeschi zajmował się długoterminowym zarządzaniem aktywami oraz debiutami giełdowymi. Finanse tak mu się spodobały, że wspólnie z należącym do Opus Dei Gianmario Roveraro stworzył w 1987 r. własny bank pod nazwą Akros Finanziaria. Roveraro uważany był przez długi czas za jedną z najważniejszych figur katolickiego świata finansowego, do czasu aż przed dwoma laty odnaleziono go martwego. Okoliczności jego śmierci nie wyjaśniono do dziś.
Kilka lat po założeniu banku Akros Tedeschi nawiązał współpracę z innym bankierem obracającym się w kręgach Opus Dei. Pochodzący z Hiszpanii Emilio Botin oraz Tedeschi uruchomili we Włoszech pierwsze filie banku Santander. Przez wiele lat Tedeschi reprezentował ponadto interesy Hiszpanów w radzie nadzorczej turyńskiego banku Sanpaolo Imi.
Gotti Tedeschi, który na renomowanym mediolańskim Universita Cattolica wykładał przez długie lata _ Finanse i ekonomię etyczną _, napisał dwie książki na temat etyki w świecie gospodarki oraz rynkach i konkurencji. O głowie kościoła, papieżu Benedykcie, powiedział w jednym z wywiadów: _ Za swoje encykliki powinien otrzymać Nagrodę Nobla z dziedziny ekonomii _. W lipcu bieżącego roku Benedykt XVI opublikował swoją encyklikę społeczną _ Caritas in Veritate _.
| Przeszłość Istituto per le Opere di Religione pełna skandali |
| --- |
| W swojej 67-letniej historii, watykański IOR - _ Istituto per le Opere di Religione _, czyli Instytut Dzieł Religijnych, zebrał większy rozgłos swoimi licznymi skandalami, niż działalnością kreatywną. Pod kierownictwem Paula Marcinkusa bank był powiązany z Banco Ambrosiano, bankiem założonym przez Roberto Calvi. Bank ten nie tylko prał brudne pieniądze mafii, ale spekulował także milionami stolicy papieskiej, a za czasów Jana Pawła II przekazywał także pieniądze na rzecz Solidarności. Jednak Calvi przeliczył się i popadł w miliardowe długi. W 1982 r. znaleziono go powieszonego pod londyńskim mostem Blackfriars Bridge. Pierwsze komunikaty mówiły o samobójstwie, jednak prokuratura nie wykluczała także morderstwa. Dzięki paszportowi dyplomatycznemu Paul Marcinkus nie został pociągnięty do odpowiedzialności przez włoski wymiar sprawiedliwości. Jego następca Caloia, który w 1989 r. objął stanowisko prezesa banku, zadbał o kolejne skandale. Od Gotti Tedeschiego zależy teraz, czy IOR będzie się wzorował na jego
wysokich standardach etycznych. |