Notowania

ludzie
04.01.2012 06:30

Tego nie wiesz o firmie Levi Strauss

Oryginalne amerykańskie spodnie są produkowane tylko i wyłącznie za granicą, a założyciel marki nie był autorem legendarnego kroju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ITAR-TASS)

Kto poszukuje złota, potrzebuje solidnych ubrań. Kto jest sprytny, szyje i sprzedaje je w wielkim stylu. Tak jak Niemiec * *Lob Strauss, który w * *1873 roku w Kalifornii wymyślił dżinsy.

Buttenheim jest z niego dumne. W jego rodzinnym domu znajduje się dzisiaj muzeum, _ Jeans & Kult _, w którym głos z taśmy wita gości słowami: _ Nosicie Państwo dżinsy? W 1829 roku, kiedy się urodziłem, nie było jeszcze tej części garderoby. _ Levi Strauss, wynalazca niebieskich dżinsów, jest najsłynniejszym obywatelem położonej w okolicach Bambergu 3,5 tysięcznej miejscowości.

Najbiedniejszy z biednych

Levi Strauss fot. scripophilystore.comSwego czasu nie był tam wcale mile widziany. Kiedy młody człowiek, który nazywał się wówczas Lob Strauss, wyjeżdżał do Ameryki, nie robił tego dobrowolnie. Strauss był Żydem, a nawet w stosunkowo liberalnej Bawarii Żydów dotykały pewne represje. Mimo że pod względem prawnym byli traktowani na równi z chrześcijanami, to jednak przepisy dyktowały, ilu żydowskich obywateli może mieszkać w danej miejscowości. Dlatego też, nie mogąc założyć rodziny, wielu młodych Żydów opuszczało miejscowości, w których się urodzili. W latach 30. dziewiętnastego wieku problem ten stał się na tyle poważny, że Żydzi opuszczali masowo Bawarię - często w kierunku Stanów Zjednoczonych.

W Buttenheim rodzina Strauss należała do najbiedniejszych spośród biednych. W domu rodzinnym Lob mieszkał z rodzicami i sześciorgiem rodzeństwa. Jego ojciec pracował jako handlarz i chodził od drzwi do drzwi oferując swoje towary. Zmarł na gruźlicę, kiedy Lob nie miał jeszcze 18 lat. Rodzina nie widziała innego wyjścia, jak emigracja.

Jako pierwsi do Nowego Jorku wyjechali dwaj bracia Loba. On sam udał się do San Francisco. Chciał skorzystać na gorączce złota, która opanowała zachód Ameryki. W wieku 23 lat otrzymał amerykańskie obywatelstwo, zmienił nazwisko na Levi Strauss i zarabiał na życie jako uliczny sprzedawca. Później zaczął handlować materiałami i szybko nauczył się ważnej lekcji: bogacą się nie ci, którzy poszukują złota, ale ci, którzy sprzedają im łopaty. Lub namioty. Levi Strauss zaopatrywał poszukiwaczy złota w płachty namiotowe z włókna konopnego.

Narodziny legendy

ASSOCIATED PRESS/ FOTOLINK/East NewsNie wiadomo do końca, czy następujący epizod wydarzył się naprawdę. Levi miał wówczas 29 lat. Jeden z klientów miał go zapytać, czy zamiast porządnej płachty namiotowej, nie sprzedałby mu porządnych spodni. Wielu górników narzekało wówczas, że podczas wytężonej pracy ich spodnie szybko się zużywają. Młody Levi dostrzegł szansę i zaprowadził poszukiwacza złota do miejscowego krawca, aby ten uszył z jego płachty namiotowej parę spodni. Wiadomości o wytrzymałych spodniach rozeszła się szybko, a Levi Strauss postanowił zmienić branżę. Poszukując nieustannie ulepszeń natrafił wkrótce na nowy materiał importowany z francuskiego Nimes, tkaninę o błękitno-indygowej barwie, nazywaną Denim od miejsca jej pochodzenia (_ _ de Nimes _ _). Gęsto tkana bawełna uchodzi za niezniszczalną.

Aby z wytrzymałych spodni powstały niebieskie dżinsy należało wprowadzić jeszcze wiele innowacji - a te nie wynikały z geniuszu handlarza z Buttenheim, ale krawca Jacoba Davisa z Reno. Davis znalazł sposób na wzmocnienie szwów spodni wykorzystując w tym celu miedziane nity. Wzmocniło to szczególnie kieszenie, które u górników były zawsze wypełnione różnego rodzaju kamieniami. Davis zwrócił się do Straussa, ponieważ brakowało mu 68 dolarów na opatentowanie pomysłu. Strauss zainwestował w projekt krawca z Reno robiąc interes życia. W 1897 roku Strauss i Davis zgłosili wspólnie patent pod numerem 139.121. Jest to oficjalna data narodzin niebieskich dżinsów.

Spodnie Leviego miały wówczas szelki i nieco szerszy krój, ale już wówczas charakteryzował je tzw. _ accurate _, ozdobny szew na tylnej kieszeni. Nieco później Levi Strauss dołączył do spodni stosowaną do dziś naszywkę ze skóry. Widnieją na niej dwa konie ciągnące w przeciwnych kierunkach spodnie marki Levi`s, nie rozrywając ich. W 1890 roku pojawia się pierwszy model legendarnego kroju 501.

*Czytaj w Money.pl *

Levi Strauss odnosi sukces jako przedsiębiorca. Jako zamożny człowiek finansuje stypendia na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Ponieważ sam nie miał dzieci, mianował czterech synów siostry współudziałowcami firmy. Zmarł w 1902 roku pozostawiając swoim spadkobiercom firmę Levi Strauss & Company, która zatrudnia obecnie ponad 10 tys. pracowników.

Kryzys wiarygodności

Firma wciąż jest symbolem amerykańskiego stylu życia. Symbolizuje światową potęgę, powstałą z potu, pyłu i nadziei. Ubiór poszukiwaczy szczęścia, którzy budowali Stany Zjednoczone, po II wojnie światowej awansował do rangi uniformu młodego pokolenia, które buntowało się przeciwko swoim rodzicom. Symbolem buntowników w dżinsach Levi`s był Marlon Brando oraz James Dean.

Do lat 90. spodnie Levis były synonimem dżinsów. Potem jednak kryzys wiarygodności Stanów Zjednoczonych przeniósł się także na spodnie. Inne marki oferują teraz więcej nowoczesności: Diesel z Włoch, G-Star z Holandii i Acne ze Szwecji. Im bardziej spodnie robotników stawały się salonowe, tym bardziej spodnie Levis wypadały z mody. W 2003 roku zamknięto ostatnie zakłady produkcyjne marki w Stanach Zjednoczonych. Od tego czasu oryginalne amerykańskie spodnie produkowane są wyłącznie za granicą.

Dopiero od niedawna dżinsy Levi`s sprzedają się lepiej. Oferowane są ponownie modele z początków istnienia firmy. Być może już wkrótce uruchomiona zostanie na małą skalę produkcja w głównych zakładach firmy w San Francisco. Leviego Straussa jeszcze bardziej zadowolić mogłoby tylko nazywanie jego produktu inaczej niż _ jeans _. _ Bluejeans _ pochodzi od _ _ bleu de Genes _ _. Tak nazywano we Francji spodnie wykonane z grubej niebieski tkaniny bawełnianej, w nawiązaniu do włoskiego portu handlu tekstyliami w Genui. _ Nosi Pan dżinsy? _ Strauss nigdy by tak nie zapytał. Swój życiowy wynalazek nazywał przez całe życie _ waist overall _.

Czytaj więcej o znanych przedsiębiorcach w Money.pl
"Kuźnia Rzeszy" najlepszym pracodawcą? Słynny niemiecki koncern stalowy obchodzi w tym roku 200-lecie istnienia.
Właściciele BMW trzęsą niemiecką gospodarką Potomkowie słynnego przemysłowca mają wielomilionowe udziały w takich sektorach jak motoryzacja, farmaceutyka, transport i logistyka, wreszcie energia odnawialna.
Przewidział kryzys, nienawidzą go miliony Podczas gdy tysiące Amerykanów straciło swoje domy, on nabył jedną z najpiękniejszych rezydencji na Manhattanie. Ostatnio przeżył tam oblężenie demonstrantów z ruchu Okupuj Wall Street.
Tagi: ludzie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, czołówki, marketing i zarządzanie, portrety
Źródło:
Die Zeit
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz