Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W Spiżu czekoladowe piwo zagryziesz smalcem

0
Podziel się:

Spiż to najstarszy polski minibrowar. Nietypowe smaki powstają w podziemiach wrocławskiego ratusza.

W Spiżu czekoladowe piwo zagryziesz smalcem
(.shock/Dreamstime)
bEEDYJSd

Kiedy trzy lata temu Bogdan Spiż rozpoczął produkcję miodowego piwa, nie cieszyło się popularnością wśród klientów. Dziś to jeden z ulubionych trunków mieszkańców Wrocławia, gdzie w podziemiach miejskiego ratusza mieści się pierwszy polski minibrowar. Klient siedzący w restauracji może mieć pewność, że najdalej za trzy tygodnie będzie mógł napić się piwa, które powstaje podczas jego wizyty. Obok miodowego, może wybrać m.in. browar karmelowy, albo czekoladowy.

Jest początek lat 90. XX wieku. Bogdan Spiż znalazł duży lokal w podziemiach wrocławskiego ratusza, który był idealnym miejscem na restaurację. Jedzenie i piwo to dobry interes. Jeśli dodamy do tego chmielowy napój własnej produkcji, może się okazać, że powstanie wyjątkowe miejsce. Ale produkcja piwa w zabytkowym ratuszu nie mieściła się urzędnikom w głowach. Nie chcieli zgodzić się na ten, jak się wtedy wydawało, absurdalny pomysł. Młody prezydent Wrocławia był jednak innego zdania.

- _ Bogdan Zdrojewski był zaskoczony moją propozycją, żeby w Ratuszu produkować piwo. Na szczęście pomysł mu się bardzo spodobał _– mówi w rozmowie z Manager.Money.pl Bogdan Spiż, założyciel firmy.

bEEDYJSf

[

Bogdan Spiż ]( # )Zanim jednak prezydent Wrocławia zaczął oprowadzać po browarze zagraniczne delegacje, Spiż musiał uporać się z innymi urzędniczymi przeszkodami. Panie w sanepidzie nie wiedziały, jak w minibrowarze połączonym z restauracją przeprowadzić odbiór lokalu, bo nikt wcześniej tego w Polsce nie robił. Bogdan Spiż zabrał więc kontrolerki na wycieczkę do Niemiec, gdzie piwa własnej produkcji cieszyły się wielkim uznaniem. 27 czerwca 1992 roku narodził się pierwszy minibrowar w Polsce.

Dzieciństwo między beczkami

Żeby założyć dobry browar, nie wystarczą pieniądze na zakup drogiej linii produkcyjnej. Trzeba się na tym znać, a najlepiej mieć fach we krwi. Tak było w przypadku wrocławskiego minibrowaru.

bEEDYJSl

– _ Produkcja to połączenie wiedzy ekonomicznej i browarniczej oraz pasji, którą wyniosłem z domu _– mówi Bogdan Spiż. Tradycja browarnicze są w jego rodzinie bardzo silne. Ojciec Bogdana Spiża pracę w branży zaczął w Bawarii. W 1946 roku przyjechał do Lwówka Śląskiego, gdzie zatrudnił się w państwowym browarze. Państwo Spiżowie zamieszkali wraz z dwiema córkami i synem w Lwówku, a potem w Miedziance koło Janowic.

–_ Zawsze byliśmy związani z piwem. Całe dzieciństwo mieszkaliśmy w browarze i bawiliśmy się między beczkami _– wspomina Barbara Mudry, siostra założyciela i szef produkcji browaru Spiż we Wrocławiu. Potem rodzeństwo pojechało do szkoły w Tychach, gdzie działało jedyne w Polsce technikum browarnicze. Tę samą szkołę ukończył wcześniej ich ojciec.

Bogdan Spiż wraz z siostrą trafili do browaru w Wałbrzychu. Potem ich drogi się rozeszły. Bogdan Spiż pojechał do słodowni w Ciechanowicach. W wieku 23 lat został tam kierownikiem. Następnie przeniósł się do Legnicy, ale praca, choć związana z jego pasją, nie była satysfakcjonująca.

bEEDYJSm

[

Produkcja piwa w browarze Spiż ]( # )W międzyczasie Spiż skończył studia ekonomiczne we Wrocławiu. Zdobytą wiedzę postanowił wykorzystać we własnej firmie. Rozlewnię napojów Legpol założył na początku lat 80. Legnicka firma zasłynęła z tego, że jako pierwsza zaczęła rozlewać napoje do plastikowych butelek typu pet.

Jednak Bogdana Spiża ciągnęło do browarnictwa. Na terenie browaru w Brzesku założył filię Legpolu, który w 1991 roku, jako pierwsza firma w Polsce, zaczął puszkować piwo. A kiedy podczas wypraw do Niemiec i Austrii przedsiębiorca podpatrzył, że dużą popularnością cieszą się tam minibrowary, postanowił założyć własny. Rok później, 27 czerwca 1992, otworzył wrocławski Spiż.

bEEDYJSn

Trzecie pokolenie browaru

W duchu browarnictwa wyrosło następne pokolenie Spiżów. Arkadiusz Spiż, choć nie mieszkał nigdy w browarze, zawsze był blisko profesji rodziców. Kiedy w marcu 1996 roku w Miłkowie koło Karpacza powstał Hotel Pałac i Restauracja Spiż, Arkadiusz przeprowadził się tam, by doglądać remontu. Do dziś trwają prace na zewnątrz budynku, ale w środku wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Na miejscu z powodzeniem działają hotel i restauracja, choć bez minibrowaru.

Po kilku latach poświęconych inwestycji w Miłkowie Bogdan Spiż postanowił spróbować czegoś nowego. W 2005 roku założył Klub muzyczny Spiż w Katowicach przy ul. Opolskiej. Miejsce ma zupełnie inną specyfikę niż to we Wrocławiu. Industrialny wystrój i głośna muzyka przyciągają głównie ludzi młodych, którzy jednak nie zawsze doceniają smak spiżowego browaru. Ponad połowa sprzedawanego tam piwa to Tyskie.

bEEDYJSo

–_ Śląsk to jest specyficzne miejsce, oni są wierni Tychom. Nie wszystkie smaki Spiża się tam przyjęły, np. w minibrowarze w Katowicach nie produkujemy piwa pszenicznego, ale za to wyrabiamy portera _ – mówi Barbara Mudry, kierownik produkcji. Jednak mimo dużej konkurencji i silnego lokalnego patriotyzmu, Spiż chce zostać na Śląsku. – _ Zastanawiamy się z ojcem nad kolejną inwestycją na Śląsku, jednak na razie nie będę zdradzał, co to będzie _ – dodaje Arkadiusz Spiż.

Szczypta chmielu i sto kilogramów słoniny

Klient siedzący we wrocławskiej restauracji, może być pewien, że najdalej za trzy tygodnie będzie mógł się napić piwa, które jest produkowane podczas jego wizyty. Tyle trwa cały proces warzenia browaru. Spiż stawia na naturalność. W wielkich kotłach złocisty trunek produkuje się w tradycyjny sposób.

– _ Nasze piwo powstaje z odmiany jęczmienia browarnianego, z którego robi się słód, a następnie miesza się go z wodą. To są główne składniki, choć niektórzy myślą, że piwo robi się z chmielu. My dodajemy szczyptę chmielu - tyle, co soli do zupy _ – śmieje się Barbara Mudry.

_ fot: AmRest _

Wszystkie surowce używane do produkcji pochodzą z Polski, oprócz słodu pszenicznego. Nie produkuje się go w Polsce, więc jest przywożony z Niemiec. Używa się go jedynie do piwa pszenicznego. Oprócz tego w minibrowarze jest jeszcze kilka rodzajów piw. Każde z nich jest żywe, niefiltrowane i niepasteryzowane. 50 procent całej produkcji stanowi piwo jasne, pozostałe to trunki ciemne, karmelowe, czekoladowe, miodowe, mocne i pszeniczne.

I właśnie piwo miodowe stanowi najlepszy przykład tego, ile w browarze zależy od wytrwałości właściciela. Kiedy trzy lata temu rozpoczęto jego produkcję, sprzedaż nie wyglądała najlepiej. Jednak z czasem goście się do piwa miodowego przekonali i teraz jego sprzedaż stanowi około 40 procent w stosunku do jasnego. Trunek jest popularny zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn.

Obecnie jedna partia piwa to 2300 litrów. To około 40 procent tego, co minibrowar mógłby wyprodukować. Największym ograniczeniem jest brak miejsca na leżakowanie browaru, który musi być przechowywany w specjalnych warunkach. Gotowe piwo trafia na stoły w restauracji i pubie lub na półki do niewielkiego sklepu.

Innym słynnym produktem Spiża jest wyrabiany na miejscu smalec. Co drugi dzień przyjeżdża tam ponad sto kilogramów słoniny. Kucharka przyprawia smalec według określonej receptury. Następnie trafia on do firmowego sklepu i na stoły do restauracji i do baru. Ostatnim hitem Spiża są dania alzackie: _ płonące tarty _, które od kilku dni można zjeść w restauracji.

Tymczasem Bogdan Spiż już myśli o następnym interesie. Nowatorski pomysł jest, efekt może poznamy jeszcze w tym roku.

WIĘCEJ O BIZNESIE W MONEY.PL:
Wrogie przejęcie w branży piwnej Nie chcą się sprzedać po dobroci, zostaną kupieni mimo woli.
Kto je papki dla niemowląt? Zdziwisz się Działy marketingu płacą miliony za ekologiczny wizerunek. Nikomu nie udaje się kreować go tak dobrze jak producentowi jedzenia dla dzieci, ekorolnikowi i artyście, Clausowi Hippowi. Jak on to robi?
Galeon ze Straszyna powalczy o Chiny Luksusowe łodzie rodzimej produkcji kosztują od kilku tysięcy do kilku milionów euro. Najlepiej sprzedają się w Niemczech i Rosji, teraz firma wchodzi na nowe rynki.
bEEDYJSG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)