Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Warren Buffett szuka następcy. Oto kandydaci

Słynny inwestor przekaże swoje imperium synowi, który będzie wspierany przez jednego z top menadżerów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Kto zostanie następcą guru inwestycyjnego Warrena Buffetta pozostaje wciąż dobrze strzeżoną tajemnicą. Wiadomo tylko jedno: swoje imperium przekaże synowi, który będzie wspierany przez jednego z top menadżerów. Zobacz, kim są faworyci i co potrafią.

[Na zdjęciu Howard Buffet, syn inwestora, z piosenkarką Shakirą]

Ted Weschler od dawna jest fanem legendarnego inwestora Warrena Buffetta. W latach 2010 i 2011 menadżer zarządzający funduszami hedgingowymi zapłacił na aukcjach charytatywnych ponad 2,6 mln dolarów, aby móc zjeść lunch z 81-letnim Buffettem.

Inwestycja się opłaciła. Menadżer z Charlottesville w stanie Virginia spodobał się Buffettowi, który podczas ubiegłorocznego _ power lunchu _ zaproponował mu objęcie ważnego stanowiska w swoim koncernie.

W tym miesiącu 50-letni Weschler rozpoczyna pracę jako menedżer ds. inwestycji w holdingu Buffetta Berkshire Hathaway. Będzie zarządzał częścią portfolio wartości 110 mld dolarów, na które składają się akcje, obligacje oraz inne inwestycje. Stanowisko to katapultuje Weschlera na pozycję, która pozwoli mu kiedyś zastąpić Buffetta jako szefa ds. inwestycji w Berkshire Hathaway.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/239/m202479.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/tworca;mbanku;dla;money;pl;rzucalem;prace;dla;idealow,18,0,1014546.html) *Stworzył wielki bank, zobacz, co robi dziś * Przeczytaj wywiad ze Sławomirem Lachowskim, założycielem mBanku. Wraz z objęciem przez Weschlera stanowiska w siedzibie holdingu w Omaha, Buffett uchyla kolejny rąbek tajemnicy dotyczący tajemniczego planu sukcesji w holdingu. Kiedy trzeci w rankingu najbogatszych ludzi na świecie Buffett nie będzie już w stanie kierować firmą, ma go zastąpić cały szereg pracowników. Pytanie, kto może zaliczać się do tego grona, jest co roku głównym tematem słynnego na cały świat walnego zgromadzenia holdingu Buffetta, na które do Omaha zjeżdżają się dziesiątki tysięcy akcjonariuszy z całego świata. Jednak ten drażliwy dla Buffetta temat pozostaje zawsze bez odpowiedzi,
ponieważ legendarny inwestor nie chce wzbudzać zbyt wcześnie i zbyt dużo niepokoju w jednym z największych koncernów w USA.

Wielka tajemnica sukcesji

Buffett, zwany z powodu swojego dobrego nosa do inwestycji _ wyrocznią z Omaha _, jest dzisiaj przewodniczącym zarządu, dyrektorem ds. inwestycji i prezesem w jednej osobie. Jednak po jego przejściu na emeryturę każdy z tych trzech pionów ma mieć co najmniej jednego następcę.

Ujawniono już kilka szczegółów dotyczących jego potencjalnych sukcesorów. Najstarszy syn inwestora Howard obejmie pewnego dnia stanowisko prezesa i jako szef rady nadzorczej ma nadzorować przestrzegania wartości moralnych w holdingu. 57-letni _ Howie _, jak nazywany jest w rodzinie, jest farmerem w stanie Illinois, jednak wcześniej zdobywał już doświadczenie w innych firmach.

Na stanowiska prezesów Buffett ma na oku kilku kandydatów wewnętrznych, którzy zrobili już karierę w Berkshire. Kto należy do ścisłej grupy menadżerów, pozostaje nadal tajemnicą. Analitycy spekulują, że jednym z kandydatów może być między innymi Ajit Jain, szef ubezpieczeniowego ramienia Berkshier Hathaway.

Stanowisko szefa ds. inwestycji mógłby objąć Ted Weschler. Jednak nie jest on jedynym kandydatem. Buffett zarządza nadal samodzielnie większością swojego portfolio. Jednak w 2010 roku zatrudnił Todda Combsa, menadżera funduszy hedgingowych, a w liście do akcjonariuszy oświadczył, że nadal poszukuje _ jednego lub dwóch _ menadżerów, którzy mieliby przejąć zarządzanie małą częścią portfolio holdingu. Czy ostatecznie odpowiedzialność za miliardowe portfolio Buffetta przejmie jeden lub więcej menadżerów pozostaje nadal tajemnicą.

1236 procent wzrostu

Weschler musi najpierw dowieść, że jest w stanie spełnić wysokie standardy holdingu Buffetta. 50-latek stosował się do mądrości inwestycyjnych Buffetta już od lat, jeszcze jako szef założonego przez siebie funduszu hedgingowego Peninsula.

Podobnie jak Buffett także Weschler jest zwolennikiem strategii trzymania akcji przez kilka lat, zamiast stawiania na krótkoterminowe zyski. Weschler zainwestował większość pieniędzy swojego wartego dwa miliardy dolarów funduszu jedynie w kilka firm, takich jak amerykańska platforma cyfrowa DirecTV i dostawca usług medycznych DaVita.

Strategia Weschlera, który pracował dotychczas w niepozornym biurze nad starą księgarnią, przyniosła mu najwyraźniej sukces. Według amerykańskiego magazynu _ Fortune _, inwestorzy, którzy zainwestowali w fundusz na początku 2000 roku i pozostali w nim do pierwszego kwartału 2011 roku mogą się cieszyć 1236 procentowym wzrostem. Po przejściu do holdingu Berkshire Hathaway Weschler zdecydował się na rozwiązanie swojego funduszu. Czy także w tym roku wyda miliony na obiad z Buffettem? Tego nie wiadomo.

Czytaj więcej o znanych przedsiębiorcach w Money.pl
Najbardziej znany spekulant świata znów obchodzi prawo Wycofuje się ze wszystkich swoich funduszy, by inwestować tylko w majątek rodzinny.
Przewidział kryzys, nienawidzą go miliony Podczas gdy tysiące Amerykanów straciło swoje domy, on nabył jedną z najpiękniejszych rezydencji na Manhattanie. Ostatnio przeżył tam oblężenie demonstrantów z ruchu Okupuj Wall Street.
Szef wielkiego klubu zrezygnował z pensji, bo... Dla dobra klubu zrezygnował z wysokiej pensji, a w Norymberdze stoi jego fabryka wędlin. Zobacz, czego jeszcze nie wiesz o menadżerze Bayernu Monachium.
Tagi: warren buffett, ludzie, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, czołówki, marketing i zarządzanie, portrety, giełda na żywo
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz