Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybrali najlepsze managerki na świecie

0
Podziel się:

Ta kobieta prowadzi w rankingu Financial Times. Zobacz, kto to jest i dla kogo pracuje.

Wybrali najlepsze managerki na świecie
(PAP/ EPA)

PepsiCo, Avon Products, Sabanci Group - te firmy mogą poszczycić się najlepszymi managerkami. Właśnie powstał ich ranking. Jedna z nich nie była na urlopie przez 20 lat, a inna obcięła koszty firmy o miliard dolarów. Oto pierwsza dwudziestka.

Ranking _ Women at the Top _ sporządził _ Financial Times _. Poza przebiegiem kariery zawodowej i osiągnięciami w zarządzaniu istotne dla oceny były także kryteria dotyczące zarządzanego przedsiębiorstwa: jego rozmiaru czy zakresu działalności.

 • Miejsce 20: Carol Bartz (62), firma: Yahoo (internet)

Carol Bartz stoi na czele Yahoo od 18 miesięcy. Wcześniej kierowała firmą Autodesk, która jest światowym liderem tworzenia i serwisowania oprogramowania dla przedsiębiorstw. Bartz ma trzy tytuły doktora honoris causa. Według Glass Lewis & Co., Bartz, z roczną pensją w wysokości 27,9 mln euro, jest także najbardziej przepłacaną CEO na świecie.

 • Miejsce 19: Nancy McKinstry (51), firma: Wolters Kluwer (wydawnictwo)

McKinstry stoi na czele holenderskiego wydawnictwa Wolters Kluwer od siedmiu lat. Wcześniej pracowała dla CCH Publishing z Chicago. Z wykształcenia ekonomistka karierę rozpoczynała w firmie doradczej Booz Allen Hamilton.

 • Miejsce 18: Annika Falkengren (48), firma: SEB (bank)

48-latka jest pierwszą kobietą na czele zarządu Skandinaviska Enskilda Banken (SEB) i pierwszą od 50 lat szefową powołaną na stanowisko spośród pracowników firmy. Pracę w SEB rozpoczęła w 1987 roku jako szkoleniowiec.

 • Miejsce 17: Gail Kelly (54), firma: Westpac (bank)

Pochodząca z Południowej Afryki Gail Kelly pracę w Westpac rozpoczęła w 2008 roku. Jest pierwszą kobietą stojącą na czele australijskiego banku. Kelly jest jedną z sześciu kobiet zasiadających w zarządach wiodących 200 australijskich przedsiębiorstw.

 • Miejsce 16: Ofra Strauss (50), firma: Strauss Group (artykuły spożywcze)

W latach trzydziestych dwudziestego wieku dziadkowie Strauss uciekli z nazistowskich Niemiec do Izraela. Budowę swojego imperium rozpoczęli od dwóch krów. Z nadwyżki mleka produkowali sery. Dzisiaj Strauss Group zatrudnia 20 tys. pracowników w 20 krajach. Poza wyrobami mleczarskimi firma handluje także sałatą, kawą i wodą.

 • Miejsce 15: Anne Lauvergeon (51), firma: Areva (energetyka)

51-letnia fizyk stoi na czele wiodącego na świecie koncernu energetycznego. Wcześnie pracowała między innymi w Pałacu Elizejskim. Jeszcze przed czterema laty, kiedy powstał koncern, firma zatrudniała w większości mężczyzn. Dzisiaj 35 procent kadry kierowniczej stanowią kobiety.

 • Miejsce 14: Carol Meyrowitz (56), firma: TJX (handel detaliczny)

Dla wiodącego amerykańskiego _ dyskontu _ detalicznego, do którego należy także sieć sklepów TK Maxx, Meyrowitz pracuje od 1987 roku. Dzisiaj pełni funkcję CEO. Przed kilkoma laty koncern znalazł się na nagłówkach gazet, kiedy z systemu komputerowego firmy wykradziono 40 mln numerów kart kredytowych klientów.

 • Miejsce 13: Angela Ahrendts (50), firma: Burberry (moda)

Po ukończeniu studiów Ahrendts wyjechała do Nowego Jorku, gdzie znalazła pracę w domu mody Donna Karen. W 2006 roku Angela Ahrendts objęła funkcję CEO w największym brytyjskim domu mody Burberry. Po trzech latach przedsiębiorstwo trafiło na indeks spółek giełdowych notowanych na giełdzie w Londynie.

 • Miejsce 12: Cynthia Carroll (53), firma: Anglo American (górnictwo)

Kiedy pochodząca z New Jersey Carroll rozpoczynała pracę w Anglo American w Londynie, była nie tylko pierwszą kobietą na czele przedsiębiorstwa. Po raz pierwszy w historii firmy CEO przedsiębiorstwa została osoba niepochodząca z Południowej Afryki.

 • Miejsce 11: Ghanda Kochhar (49), firma: ICICI Bank

Po ukończeniu studiów Ghanda Kochhar rozpoczęła pracę w ICICI jako szkoleniowiec. W 2009 roku objęła stanowisko CEO drugiego co do wielkości indyjskiego banku.

 • Miejsce 10: Patricia A. Woertz (53), firma: ADM (przemysł)

Żadna z kobiet na świecie nie kieruje tak dużym przedsiębiorstwem jak Patricia Woertz. Archer Daniels Midland zajmuje się przetwórstwem produktów rolnych. W przeszłości kadrę zarządzającą ADM rekrutowano zawsze spośród pracowników firmy. Byli to zawsze mężczyźni, Aż do 2006 roku.

 • Miejsce 9: Cheung Yan (53), firma: Nine Dragons Paper (opakowania)

Nine Dragons Paper jest jednym z największych przedsiębiorstw z branży recyklingu papieru. Założycielka firmy Cheung Yan z majątkiem rzędu 5,6 mld dolarów należy do najbogatszych kobiet świata. Od 2011 roku Nine Dragons ma produkować rocznie szacunkowo dziesięć milionów ton tektury i awansuje do rangi największego na świecie producenta papieru.

 • Miejsce 8: Ellen Kullman (54), firma: DuPont (przemysł)

Rodzina DuPont budowała swoje imperium od wielu pokoleń. Osoby z zewnątrz nie miały nigdy szansy na objęcie stanowiska szefa firmy. Ellen Kullman objęła posadę po załamaniu amerykańskiego banku Lehman Brothers. Był to jej chrzest bojowy: obcięła koszty o miliard dolarów, zwolniła 4500 pracowników i wprowadziła trzydniowy tydzień pracy.

 • Miejsce 7: Yoshiko Shinohara (76), firma: Temp Holdings (praca czasowa)

Kiedy Yoshiko Shinohara tworzyła w 1976 roku Tempstaff, praca czasowa była w Japonii czymś zupełnie nowym. Model pracy czasowej poznała podczas pracy w Australii. Obroty Temp Holdings to 2,8 mld dolarów.

 • Miejsce 6: Ursula Burns (52), firma: Xerox (technologie)

Ursula Burns jest pierwszą Afroamerykanką na czele firmy notowanej na S&P 100. Jest ponadto pierwszą kobietą, która przejęła stanowisko po kobiecie CEO.

 • Miejsce 5: Dong Mingzhu, firma: Gree Electric Appliances International Development (AGD)

O Dong Mingzhu wiadomo jedynie tyle, że jest szefową największego chińskiego producenta urządzeń klimatyzacyjnych. I że w ciągu ostatnich 20 lat nie była na urlopie. Przedsiębiorstwo znanej jako _ Żelazna Dama Biznesu _ Mingzhu jest szczególnie poważną konkurencją dla LG Electronics.

 • Miejsce 4: Irena Rosenfeld (57), firma: Kraft Foods (artykuły spożywcze)

Irene Rosenfeld ma jedną cechę wspólną z Michelle Obamą: w rankingu najpotężniejszych kobiet świata znalazła się zaraz obok pierwszej damy. Kiedyś wzorowa uczennica i utalentowana koszykarka zarządza światowymi markami jak Philadelphia, Jacobs, Toblerone i Capri Sonne. Kraft Foods jest drugim co do wielkości światowym producentem artykułów spożywczych z obrotem rzędu ponad 40 mld dolarów.

 • Miejsce 3: Guler Sabanci (55), firma: Sabanci Group (usługi finansowe i przemysł)

55-letnia Turczynka Sabanci uchodzi za ważną osobę w politycznym, społecznym i kulturalnym życiu swojego kraju. Fundacja Sabanci zainwestowała już miliard dolarów w różnego rodzaju projekty społeczne. Szczególne znaczenie ma dla Sabanci zdobywanie wykształcenia przez młode kobiety oraz wspieranie praw kobiet. _ Nasze przedsiębiorstwo ma dwa cele: interes i miłość bliźniego - gdybyśmy myśleli wyłącznie o akcjonariuszach, nie odnosilibyśmy sukcesów. _

 • Miejsce 2: Andrea Jung (52), firma: Avon Products (kosmetyki)

Wśród 500 CEO amerykańskich przedsiębiorstw osiągających najwyższe obroty Andrea Jung jest już weteranką. CEO z rankingu firm Fortune-500 utrzymują się na stanowiskach średnio trzy i pół roku. Jung kieruje działalnością Avon już od jedenastu lat. Koncern kosmetyczny sprzedaje swoje produkty poprzez sieć ponad 100 sklepów oraz poprzez swoje konsultantki, których jest na całym świecie ponad sześć milionów.

 • Miejsce 1: Indra Nooyi (55) (na zdj.), firma: PepsiCo (artykuły spożywcze)

Indra Nooyi odpowiada za strategię przedsiębiorstwa od 2001 roku. Od 2006 roku stoi na czele największego konkurenta Coca-Coli. Po ukończeniu studiów w Kalkucie pracowała przez dwa lata dla koncernu farmaceutycznego Johnson & Johnson w Mumbaiu. Ze stypendium Yale i 500 dolarami w kieszeni wyjechała do USA. Pod jej rządami podzielono portfolio Pepsi na trzy grupy produktów: _ Fun for you _, _ Better for you _ oraz _ Healthier for you _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/131/t11395.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/kobiety;negocjuja;lepiej;niz;mezczyzni,175,0,352175.html) Kobiety negocjują lepiej niż mężczyźni Potwierdzają to badania przeprowadzone na uniwersytecie w Tel Awiwie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/154/t75418.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/highlife/artykul/wenezuelka;najpiekniejsza;kobieta,102,0,523110.html) Wenezuelka najpiękniejszą kobietą Stefania Fernandez, 18 letnia Miss Wenezueli zdobyła tytuł Miss Universum 2009.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/136/t115848.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/modelka;kosztuje;od;1500;do;10;tysiecy;zlotych,83,0,707411.html) Modelka kosztuje od 1500 do 10 tysięcy złotych Tyle trzeba zainwestować, żeby wypromować początkującą w branży dziewczynę.
ranking
zarządzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)