Notowania

sobczyk
29.07.2010 06:27

Zmarła znana, polska piosenkarka

Katarzyna Sobczyk - znana m.in. z piosenki O mnie się nie martw, miała 65 lat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/archiwum)

Katarzyna Sobczyk - polska piosenkarka, popularna w okresie big bitu, znana m.in. z piosenek _ O mnie się nie martw _, _ Trzynastego _, _ Nie bądź taki szybki Bill _ miała 65 lat. *Zmarła po długiej i ciężkiej chorobie nowotworowej w warszawskim Hospicjum Onkologicznym św. Krzysztofa.*

W jednym z ostatnich wywiadów (maj 2010), piosenkarka dedykowała tym, którzy się o nią martwią, swoją piosenkę pt. _ O mnie się nie martw _. _ Mimo chemioterapii, bólu, nudności, zmęczenia i puchnącej ręki, jestem wciąż pełna optymizmu _ - mówiła.

Katarzyna Sobczyk, właściwie Kazimiera Sawicka (po mężu), urodziła się 21 lutego 1945 r. w Tyczynie (podkarpackie). Zadebiutowała w 1961 r. w Koszalinie jako wokalistka amatorskiej grupy Biało-Zieloni, która działała przy Wojewódzkim Domu Kultury. W 1963 roku odniosła sukces na II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie i znalazła się w Złotej Dziesiątce. W latach 1964-1972 występowała z zespołem Czerwono-Czarni, następnie śpiewała z mężem Henrykiem Fabianem i zespołem Wiatraki.

KATARZYNA SOBCZYK, _ O MNIE SIĘ NIE MARTW _:

Wylansowała wiele przebojów, m.in. _ Mały książę _, _ Nie bądź taki szybki Bill _, _ O mnie się nie martw _, _ Biedroneczki są w kropeczki _, _ Nie wiem, czy to warto _, _ Trzynastego _, _ Był taki ktoś _, _ To nie grzech _. W latach 60. odnosiła sukcesy na Festiwalu Polskie Piosenki w Opolu.

W 1964 za piosenkę _ O mnie się nie martw _ zdobyła I nagrodę w kategorii piosenki rozrywkowej i tanecznej; w 1965 - za _ Nie wiem czy warto _ - I nagrodę w kategorii piosenki rozrywkowej; w 1966 za _ Nie bądź taki szybki Bill _ - Nagrodę Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji.

Od 1979 r. przebywała w Chicago, gdzie nagrała dwie płyty solowe. W 2008 roku wróciła do Polski na stałe, ciężko chora na raka piersi.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: sobczyk, ludzie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, najważniejsze, marketing i zarządzanie, portrety, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz