Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

Prezes Power Media: Nie każdy zaoszczędzi na księgowości w internecie

0
Podziel się:

Wojciech Narczyński tłumaczy, kto powinien skorzystać z księgowości online.

Prezes Power Media: Nie każdy zaoszczędzi na księgowości w internecie
(fot. Tomasz Brankiewicz, Money.pl)
bEUmOdRx
_ - Mam znajomych, którym nigdy bym nie polecił księgowania online - _ mówi Wojciech Narczyński, prezes notowanej na giełdzie spółki Power Media, która prowadzi serwis księgowości internetowej ifirma.pl. W rozmowie z Money.pl mówi również, ile można u niego zaoszczędzić, do kogo kieruje swoją ofertę i dlaczego banki z jego usługą nie mają żadnych szans.

Ile można zaoszczędzić rocznie na księgowaniu korzystając z usługi w internecie?

To zależy od miasta. Co prawda nasza cena jest taka sama w całej Polsce, ale ceny usług w biurach rachunkowych są już różne. Im większe miasto, tym jest drożej. Podejrzewam, że najwięcej można zaoszczędzić w Warszawie, około 2400 złotych rocznie. Poza tym księgowość online to też oszczędność czasu - dojazd do biura rachunkowego w dużym mieście to często nie lada wyprawa.

Samodzielne prowadzenie księgowości też chwilę zajmuje. Nie mówiąc już o tym, że trzeba się na tym znać.

Tak naprawdę 90 procent czasu to operacje bardzo schematyczne - mali przedsiębiorcy księgują co miesiąc najczęściej to samo. Poza tym zadań do wykonania jest zazwyczaj niewiele. Pięć faktur kosztowych i trzy faktury przychodowe? W sumie zajmuje to pół godziny.

bEUmOdRz

A co, jeśli pojawią się trudniejsze przypadki?

To nie zdarza się często, ale wtedy klienci mają do dyspozycji naszych fachowców. Na przykład zakup samochodu na firmę to operacja, z którą zwykły przedsiębiorca raczej sobie nie poradzi. A zakup samochodu w leasingu to już w ogóle jest wyższa szkoła jazdy. Ale widzimy, co sprawia kłopot klientom i na bieżąco dostosowujemy oprogramowanie.

Jak dużo małych firm w Polsce prowadzi księgowość online?

Globalnie to nie wiem, ponieważ nie mam informacji od innych serwisów. Ale procent jest znikomy. Myślę, że to jakieś 30 tysięcy firm w skali całego kraju.

bEUmOdRF

Popularność tego rozwiązania rośnie?

Przychody trochę nam jeszcze rosną , ale to nie jest tak, jak kiedyś. Były czasy, kiedy dynamika utrzymywała się na poziomie 30, nawet 40 procent. Teraz 10 procent to dobry wynik.

Mówi Pan, że popularność wciąż jest znikoma, a mimo to ostro z przychodami.

W drugim półroczu minionego roku w Polsce otworzyło się około 200 tysięcy firm, a zamknęło około 300 tysięcy. To, że rosną nam przychody, to jest rekord świata. Na szczęście więcej klientów przychodzi, niż odchodzi.

bEUmOdRG

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/24/m268568.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/twarza-w-twarz/artykul/archicom;nie;boi;sie;kryzysu;w;branzy;deweloperskiej;wybuduja;jeszcze;700;mieszkan,170,0,1294506.html) *To już koniec tanich mieszkań. Przez rząd * Rafał Jarodzki, prezes firmy twierdzi, że ceny mieszkań w Polsce pójdą w górę. Jak duży potencjał do wzrostu ma jeszcze ten rynek?

Nie mamy problemu z wielkością rynku. Mimo że działamy już długo, to wciąż sporo przedsiębiorców o nas w ogóle nie słyszało. Problem jest w tym, że ludzie nie wierzą w swoje umiejętności, boją się prowadzić księgowości na własną rękę lub tego robić po prostu nie chcą. Dlatego, żeby nadal zwiększać przychody, otworzyliśmy tradycyjne biura rachunkowe w rozsądnej cenie.

Powiedział Pan po publikacji ostatniego raportu okresowego, że obecna grupa klientów pozwala na sprzedaż dodatkowych usług finansowych. O jakie usługi chodzi?

Chodzi przede wszystkim o oprogramowanie do prowadzenia magazynu, o które klienci upominają się już od dłuższego czasu. Niedługo będzie gotowe. Do tego dojdą domeny, hosting i wszystko to, co jest potrzebne małej firmie do działalności.

bEUmOdRH

Jaka jest główna przyczyna rezygnacji firm z waszych usług?

Zakończenie działalności.

A zdarzają się firmy, którym poszło dobrze i są już zbyt duże, żeby prowadzić samodzielnie księgowość?

_ (Śmiech) _ Zdarzają się, ale bardzo rzadko.

bEUmOdRI

Może Pan podać jakieś konkretne liczby?

To były pojedyncze przypadki. Suma firm, które się zamknęła, jest ze sto razy większa.

W którym momencie firma jeszcze może, a w którym już nie powinna prowadzić Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/125/m267645.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/twarza-w-twarz/artykul/tu;europa;nie;boi;sie;upadajacych;biur;podrozy;chca;na;nich;zarobic,131,0,1287811.html) *TU Europa zarobi na upadających biurach podróży * Marat Nevretdinov ujawnia, jak funkcjonuje rynek ubezpieczeniowy. księgowości na własną rękę?

To w gruncie rzeczy jest kwestia mentalna i organizacji, a nie samej wielkości firmy. Mamy klientów, którzy miesięcznie wystawiają 10 tysięcy faktur i nie mają z tym problemu. Z drugiej strony mam znajomych, którzy prowadzą drobne przedsiębiorstwa, ale są takimi bałaganiarzami, że księgowości online bym im w życiu nie polecił. Dlatego ciężko wyznaczyć konkretną granicę, kiedy należałoby zrezygnować z usług w internecie.

Państwa oprogramowanie mogłyby służyć jako barometr małych przedsiębiorstw. Jak Pan ocenia ich kondycję?

Jeśli cała gospodarka rozwija się wolniej, albo kurczy, to bardzo trudno otwierać nowe biznesy. Pozostaje właściwie walka z konkurencją - my chcemy zabrać im, a oni nam. Dlatego największą szansą dla małych firm jest wymyślanie nowych produktów i usług. Ja wiem, że to jest banał i w dodatku bardzo trudny do realizacji, ale proszę mi uwierzyć, że znacznie trudniej jest konkurować z produktem, który już jest dostępny na rynku.

Kiedy spodziewa się pan odbicia w krajowej gospodarce?

_ (Śmiech) _Myślę, że nie istnieją metody analityczne, które mogłyby panu dać odpowiedź na to pytanie. Obecna sytuacja w światowej gospodarce to jest absolutnie rzecz bez precedensu. Europa zbankrutowała, USA zbankrutowały, nie bankrutują tylko Chiny, ale co z tego, skoro trzymają pieniądze w papierach dłużnych państw które zbankrutowały.

Innymi słowy, w tej kwestii nie należy Pan do optymistów.

Powiedzmy, że na co dzień w pracy nie staram się sporządzać prognoz makroekonomicznych. Wolę raczej skupiać się na tym, co robię najlepiej. Szukanie dna kryzysu to strata czasu.

Rzeczywiście skupiacie się Państwo na tym, co wychodzi Wam najlepiej. Z roku na rok platforma ifirma.pl zwiększa przychody i równocześnie zwiększa znaczenie dla całej firmy. Do tego stopnia, że jeden program generuje już ponad połowę wszystkich przychodów. Czy to nie za dużo? A co, jeśli pojawi się duży konkurent, albo - odpukać - będziecie mieli problemy techniczne z funkcjonowaniem systemu?

Jeżeli chodzi o niezawodność oprogramowania, to czasami może się coś złego dziać, ale problemy ma każdy, nawet najwięksi. Tego tak bardzo się nie obawiam. Wydaje mi się, że gorzej jest w sytuacji, kiedy firma ma kilku dużych klientów - na przykład czterech - którzy generują 80 procent przychodów. Jeśli jeden odejdzie, to pojawia się poważny problem. Dużo większy niż te, o których pan wspomniał.

A konkurencja?

Największą konkurencją są dla nas są tradycyjne biura rachunkowe.

W ten biznes zaczynają wchodzić też banki. Dołączają usługi rachunkowe do prowadzonych u siebie kont.

Banki chwytają się za wszystko co im przychodzi do głowy, ponieważ spadają im zyski. Dlatego nie wróżę im sukcesu na tym polu. Gdybyśmy my działali tak szybko jak instytucje finansowe, to dawno już by nas nie było na rynku. To są olbrzymie i bardzo skostniałe struktury.

Poza tym mam wątpliwość, czy taka działalność jest legalna. Banki mają niesamowity przywilej kreacji pieniądza. W związku z tym powinny mieć obowiązek - i _ de facto _ tak jest - zajmować się tylko działalnością kredytową i depozytową. Tymczasem instytucje tworzą nowe spółki, które zajmują się tym, czego same zgodnie z prawem nie mogą - na przykład właśnie księgowością. No to jak to jest? Ktoś nie ma prawa do określonej działalności, zakłada firmę i już ma? Chciałbym usłyszeć zdanie prawnika w tej sprawie.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/160/m265888.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/twarza-w-twarz/artykul/insert;zarabia;20;mln;rocznie;na;warzywniakach;i;cukierniach,174,0,1278126.html) *Zarabiają miliony na warzywniakach * Jarosław Szawlis pierwszy program w życiu sprzedał za 750 tysięcy złotych. Tego dzisiaj nie rozstrzygniemy, tymczasem oferta banków w zakresie księgowości jest całkiem niezła. Na przykład instytucja może dostosować linię kredytową do prowadzonej działalności.

Jeżeli bank stara się coś sprzedać, to w zasadzie jest to gwarancja, że klient na tym źle wyjdzie. Instytucje finansowe, jak wszystkie inne firmy na świecie, sprzedają produkty, na których zarabiają najlepiej.

Twierdzi Pan, że bank nie zaoferuje lepszego i tańszego systemu księgowości online od Was?

Myślę, że będzie to oferta wiązana, której nikt nie będzie w stanie zrozumieć, może oprócz autora.

Dalej będziecie zwiększać znaczenie ifirmy.pl w spółce?

Te przychody rosną z roku na rok, a przychody z innych źródeł potrafią się mocno wahać.

Przychody rosną, ale zysk netto spółki z roku na rok jest coraz mniejszy. W 2011 roku było to 689 tysięcy złotych, rok temu już 414 tysięcy złotych. Z czego to wynika?

Zarówno w 2011 i w 2012 roku zyski netto w dużej mierze wynikały ze zdarzeń jednorazowych, które nie miały nic wspólnego z tym, co się dzieje po stronie gotówkowej w firmie.

Jakie to były zdarzenia?

Pozytywne. Tylko, że w 2012 roku tych pozytywnych zdarzeń było mniej.

Ale zyski operacyjne z roku na rok również są coraz mniejsze, a ta pozycja nie uwzględnia zdarzeń nadzwyczajnych.

Prowadzimy księgowość zgodnie z polskimi zasadami rachunkowości. Dlatego tak naprawdę nasze księgi nie odzwierciedlają tak dokładnie tego, co rzeczywiście dzieje się w firmie. Podam panu przykład. Jeśli prowadzilibyśmy firmę deweloperską, która buduje nieruchomość, to po utworzeniu z niej środka trwałego byśmy go amortyzowali. My również budujemy, ale oprogramowanie. Problem w tym, że zgodnie z Ustawą o rachunkowości, nie możemy go amortyzować, tylko musimy od razu wpisywać po stronie kosztów. Gdybyśmy stosowali międzynarodowe standardy rachunkowości, wynik netto byłby zupełnie inny.

Oprócz tego radziłbym, żeby nie redukować poglądu na temat stanu firmy do dwóch lub trzech liczb. One nie są w stanie oddać tego, co faktycznie dzieje się w spółce. Tak finanse byłyby bardzo proste, a przecież nie są.

W takim razie na co radzi Pan zwrócić uwagę w Waszej firmie?

Przede wszystkim na gotówkę - ile jej jest, co się z nią dzieje i skąd pochodzi. U nas suma rośnie i pochodzi z działalności operacyjnej, a nie na przykład z wyprzedaży środków trwałych.

Jakby nie patrzeć, cena akcji od debiutu w 2008 roku spadła o ponad 70 procent. Inwestorzy nie widzą tych pozytywnych zjawisk w Państwa firmie?

Teraz żyjemy w zupełnie innych realiach gospodarczych, niż za czasów naszego debiutu.

Notowania Power Media od początku roku

Ale gospodarka nie skurczyła się o 70 procent.

Ciężko dyskutować z rynkiem. Ja proszę pana mam do wyboru albo zwiększać zyski i równocześnie na przykład zwalniać ludzi, albo zostawić tych ludzi w firmie i stworzyć założone projekty kosztem zysku. Wolę tę drugą opcję. My jesteśmy jeszcze mali i możemy sobie na nią pozwolić. Ale też po prostu wiem, że tworzenie oprogramowania idzie nam nieźle.

Cena w przyszłości wzrośnie?

Czy jest potencjał do wzrostów? Jest. Czy jest potencjał do spadków? Jest. Witam na giełdzie.

Czytaj więcej w Money.pl
ING pomoże firmom... w rozliczeniu rachunków Oferta adresowana jest do firm prowadzących pełną księgowość - z reguły są to mniejsze (choć nie te najmniejsze) firmy oraz średnie przedsiębiorstwa.
Księgowy bez certyfikatu Niedługo do prowadzenia biura rachunkowego nie będzie trzeba mieć licencji. Co to zmieni dla księgowych i ich klientów?
Kiedy warto zmienić biuro rachunkowe? W sytuacji kiedy biuro rachunkowe nie spełnia oczekiwań przedsiębiorcy warto rozważyć zmianę.
bEUmOdSa
ludzie
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)