Notowania

Przejdź na
amazon polska
30.10.2014 05:57

Amazon w Polsce wymyślił trzydniowy weekend. Żeby było taniej

Dzięki nietypowemu systemowi pracy, oszczędza firma i pracownicy - uważa Tim Collins, wiceprezes koncernu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartłomiej Dwornik, Money.pl)

_ - Strajki w niemieckich centrach Amazona to niszowa sprawa, a zarzuty nie są prawdziwe - _ bagatelizuje Tim Collins, wiceprezes amerykańskiego koncernu, odpowiedzialny za operacje logistyczne w Europie. W rozmowie z Money.pl zapewnia, że w otwartych oficjalnie w tym tygodniu halach w Polsce o pracy ponad siły nie będzie mowy. Nawet jeśli Niemcy zdecydują się na zapowiadany strajk tuż przed świętami, tydzień pracy w polskim Amazonie będzie trwał cztery dni.

Money.pl: Pracownicy Amazona w Niemczech strajkują w pięciu z dziewięciu tamtejszych centrów logistycznych. Na okolice świąt związek zawodowy Ver.di zapowiada kolejne protesty. Jak duży wpływ ma ta sytuacja na interesy Amazon w Europie i jak przełoży się na funkcjonowanie polskich magazynów?

*Tim Collins: *Jestem pewien, że to będą najlepsze święta - jeśli chodzi o wyniki - w historii firmy. To, co dzieje się w tej chwili w Niemczech, nie ma wpływu na funkcjonowanie sklepu, ani na tempo dostaw i dla klientów jest w zasadzie nieodczuwalne.

Przed świętami pracy będzie znacznie więcej. Centra w Polsce będą musiały przejąć zlecenia z Niemiec, jeśli dojdzie do kolejnego strajku?

Protesty dotyczą bardzo niewielkiej grupy. Ponad 80 procent naszych niemieckich pracowników codziennie przychodzi do pracy i wypełnia swoje obowiązki.

*Sporu z niemieckimi związkami firmie nie udało się jednak rozwiązać od roku. Chodzi nie tylko o płace, ale i warunki pracy. *

Większość pracowników te warunki pracy docenia, bo jest to jeden z kluczowych czynników, na jaki zwracamy uwagę nie tylko w Europie, ale na całym świecie. Hale są klimatyzowane, pracownicy otrzymują ciepłe posiłki, mogą liczyć na wsparcie przy podnoszeniu kwalifikacji, szkoleniach. To jest niemała lista korzyści.

*Jak polscy pracownicy reagują na taką atmosferę? Wśród kwestii, podnoszonych przez Ver.di pojawiają się tak mocne stwierdzenia, jak przeciążenie obowiązkami i przesadna presja na wynik. To może rodzić obawy również w Polsce. *

Nie zgadzam się z tym. To nieprawdziwe zarzuty. Proszę przejść się po naszych halach. Zobaczy pan zadowolonych ludzi w komfortowych warunkach. Nikt nie pracuje u nas ponad siły. Tak, jak dbamy o klientów, tak dbamy też o pracowników, żeby obie strony były zadowolone ze współpracy.

We Wrocławiu i Poznaniu będą działać związki zawodowe?

Pracownicy mają możliwość zrzeszania się, tworzenia rad pracowniczych i innych form komunikowania się z kierownictwem. To najważniejsza sprawa. Przestrzegamy wszystkich praw pracowniczych, a komunikacja z załogą to podstawa. Pomysły na poprawę systemu pracy, usprawnienia i uwagi zawsze bierzemy pod uwagę. Taką mamy kulturę prowadzenia biznesu, że innowacyjnych pomysłów pracowników słuchamy, a te dobre wdrażamy.

Takim innowacyjnym pomysłem jest system pracy? Dziesięć godzin dziennie, przez cztery dni w tygodniu, to raczej niespotykany model.

*Amazon.com *największy na świecie sklep internetowy założony został w 1994 roku przez Jeffa Bezosa jako firma _ Cadabra _. Po roku w internecie zadebiutował Amazon.com. Pierwsze centrum logistyczne mieściło się w garażu Bezosa, a pierwszą sprzedaną książką było _ Fluid Concepts & Creative Analogies: Computer Models of the Fundamental Mechanisms of Thought _.
Po dwudziestu latach sklep działa w trzynastu krajach świata, zatrudnia 132600 pracowników, a jego roczne obroty sięgają 75 miliardów dolarów.
Tak, to bardzo nowatorskie rozwiązanie, ale bardzo praktyczne. Dzięki temu 40 godzin pracy tygodniowo nasi ludzie wyrabiają w cztery, a nie pięć dni. W efekcie mają kolejny bonus - trzydniowy weekend. Kto by tak nie chciał?

*Nie wierzę, że to wszystko. Musi być jakieś ekonomiczne uzasadnienie. *

Jest. To niższe koszty transportu. Ludzie rzadziej jeżdżą do i z pracy, więc zużywają mniej paliwa i nie stoją w korkach. Oszczędzają dwadzieścia procent kosztów i czasu dojazdów. Transport zbiorowy też jest oczywiście odpowiednio tańszy.

A wydajność pracy? To na pewno też zostało zbadane.

Zostało i okazuje się, że pod tym względem również działa świetnie. Kiedy wdrażaliśmy to rozwiązanie w innych centrach w Europie, ludzie komentowali, że już zawsze chcieliby pracować w taki sposób.

* 7 zaskakujących rzeczy w Amazonie. Maszyna jedząca pieniądze, Minionki, konfident... * fot. Bartłomiej Dwornik/Money.pl * fot. Bartłomiej Dwornik/Money.pl * fot. Bartłomiej Dwornik/Money.pl [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/7-zaskakujacych-rzeczy-w-amazonie-maszyna-jedzaca-pieniadze-minionki-konfident-g796289.html)*

Amazon chwali się obrotem rzędu 75 miliardów dolarów rocznie. Ile do tej puli dołożą centra logistyczne we Wrocławiu i Poznaniu?

Dane finansowe opublikowaliśmy zaledwie kilka dni temu. Dotąd nasz obrót rośnie mniej więcej w tempie 10-20 procent rocznie. Mam nadzieję, że uruchomienie centrów w Polsce, które obsługiwać będą przede wszystkim wschód i północ Europy, pomogą nam utrzymać takie tempo rozwoju.

Rekrutacja do trzech polskich centrów logistycznych Amazona - dwa powstały w Bielanach Wrocławskich, trzecie z Sadach pod Poznaniem - była jedną z największych operacji w historii rodzimej branży HR. Na Dolnym Śląsku na stałe zatrudnionych będzie 2,5 tysiące osób, w Wielkopolsce kolejne 2 tysiące. W czasie świątecznego szczytu dodatkowo pracę ma znaleźć 7,5 tysiąca pracowników tymczasowych. Amerykański koncern będzie płacić 12,50 zł za godzinę we Wrocławiu i o 50 groszy więcej w Poznaniu.
Jakie są konkretne założenia, plany czy oczekiwania, jeśli chodzi o obrót generowany przez polskie placówki?

Nie podchodzimy do założeń w ten sposób, podobnie jak nie szacujemy przychodów w podziale na kraje. Rynek europejski jest ważny, ale traktujemy go całościowo. Centra we Wrocławiu i Poznaniu są częścią europejskiej sieci, nie będą realizować jedynie zamówień klientów z Polski, ale z całego kontynentu.

A kiedy zrealizują pierwsze zamówienia, złożone w Amazon.pl?

Proszę o cierpliwość. Nasz cel, to obsługiwać każdego klienta w Europie w jego ojczystym języku, ale to wymaga czasu. Dziś nie mogę jeszcze niczego oficjalnie ogłosić, ale zapewniam, że to kwestia czasu.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: amazon polska, giełda, kraj, raport, manager, marketing i zarządzanie, ludzie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, porady, najważniejsze, e-biznes, wywiady
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz